V EÚ existujú africké getá, slumy a mnoho štátov nedáva štatút utečenca kresťanom utekajúcim pred Boko Haram, zdôvodňuje Zdechovský podporu uzneseniu EÚ o Afričanoch

V EÚ existujú africké getá, slumy a mnoho štátov nedáva štatút utečenca kresťanom utekajúcim pred Boko Haram, zdôvodňuje Zdechovský podporu uzneseniu EÚ o Afričanoch

Bratislava 4. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Bilal Hussein)

 

“Viete o tom, že v EÚ existujú africké getá, slumy a mnoho štátov nedáva štatút utečenca kresťanom utekajúcim pred Boko Haram? Ja áno.” Takto začína svoj blog český europoslanec Tomáš Zdechovský, v ktorom vysvetľuje, prečo sa rozhodol podporiť rezolúciu EP o základných právach ľudí afrického pôvodu v Európe

Ilustračné foto

Keďže sa ho mnoho ľudí pýtalo, prečo hlasoval za rezolúciu EP o základných právach ľudí afrického pôvodu v Európe, kde sa okrem iného píše, že parlament rezolúciou vyzýva členské štáty, aby so zreteľom na existujúce právne predpisy a postupy zaistili bezpečné a legálne cesty pre migrantov, utečencov a žiadateľov o azyl na vstup do EÚ (viac v článku), rozhodol sa český europoslanec svoje rozhodnutie vysvetliť piatimi dôvodmi.

Reklama

Rezolúciu k Afričanom v EÚ podporilo celkom 81% europoslancov, v konkrétnych číslach 535 za a 80 proti.

 

Reklama

Prvý dôvod: rezolúcia len upozorňuje na problémy

“Pokiaľ chcete v EP upozorniť na nejaký problém, ktorý by bolo dobré riešiť, robí sa to formou nezáväznej rezolúcie, čo je nevykonateľný pozičný dokument deklaratívneho charakteru,” vysvetľuje. Zdechovský rezolúciu prirovnáva k volebnému programu strany, “kedy dávate druhým vedieť, ako sa k niečomu staviate.”

Podobne v minulosti prijali aj rezolúciu na podporu prenasledovaných kresťanov vo svete, rezolúciu proti odoberaniu orgánov čínskym kresťanom, rezolúciu proti antisemitizmu, alebo rezolúciu na podporu Rómov. “S tými napríklad v Anglicku problém nemajú, napriek tomu pre ňu zástupcovia Britov hlasovali,” vysvetľuje.

 

Druhý dôvod: Chápem potrebu koloniálnych krajín ospravedlniť sa za minulosť

Reklama

“Rezolúcia k právam Afričanov vznikala tri roky v prvom rade z iniciatívy belgických, britských, španielskych a francúzskych kolegov, teda europoslancov z koloniálnych krajín, ktorí cítili potrebu ospravedlniť sa napríklad za to, že v týchto krajinách boli ľudské zoo, kde afrických domorodcov vystavovali ako exotickú zver, kŕmili deti cez plot a pod.”

Belgičania sa za svoje správanie v minulosti veľmi hanbia a touto rezolúciou chcú teraz Afrike pomáhať.

 

Dôvod tretí: Existujú aj aktuálne problémy

V súčasinosti sa napríklad v Belgicku hovorí o afrických no-go zónach. “Je tu niekoľko giet napríklad vo štvrti Mugabe alebo Kuregem (áno, už majú aj africké mená),” vysvetľuje Zdechovský.

Reklama

V Španielsku a Taliansku sa na niekoľkých miestach nachádzajú aj slumy s chatrnými prístreškami, kde na malom priestore žijú tisíce ľudí z Afriky bez vody a elektriny. “Sú to také menej známe tábory podobné Džungli, ktorá vznikla pri Calais.”

Preto podľa Zdechovského ak sa krajiny EÚ už rozhodnú niekoho prijať a poskytnúť mu azyl, mali by ich prijímať s tým, že sú a budú schopní ich integrovať. “Neoprávneného žiadateľa musia byť schopní okamžite vyhostiť,” zdôrazňuje europoslanec.

 

Dôvod štvrtý: Afrofóbia? Aj u nás bezdôvodne traja muži napadli černocha

Keď vidí, ako sa v niektorých krajinách vyhrážajú rôzni extrémisti politikom a ďalším cudzincom afrického pôvodu smrťou, tak podľa neho nie je úplne od veci otvárať aj túto tému.

“Za nedoriešené problémy s migráciou nemôže náš Rey Koranteng ani zahraniční študenti či akýkoľvek muž tmavej pleti, ktorého traja Česi napadli vlani v električke,” uviedol.

 

Dôvod piaty: Krajina nechcú dávať azyl kresťanom utekajúcim pred Boko Haram

Ďalší problém vidí v tom, že v Afrike je veľa kresťanov, ktorí trpia prenasledovaním a vraždám zo strany radikálnej islamstickej skupiny, ako napríklad Boko Haram.

“Títo ľudia majú právo na azyl, no nie všetky krajiny umožňujú požiadanie o víza už v krajine pôvodu ako ČR (áno, nie je to veľmi využívané) a teraz bolo niekoľko škandálov, že Británia týmto skutočným utečencom azyl nedala, pretože vraj neboli “dostatočne veriaci” (viac v článku).

Reklama

Zdechovský pripomína, že sa tieto prípady týkali kresťanov z Iránu a Pakistanu, ale pripomína, že podobne sú odmietaní aj africkí kresťania.

“Vyzvať v rezolúcii k tomu, aby sa toto nedialo a krajiny tieto legálne cesty umožňovali, bolo za mňa dobré pripomenutie a dobrá možnosť opäť môcť otvoriť tému prenasledovania kresťanov vo svete, k čomu boli rezolúcie prijaté už skôr a do tejto sa to preto nedávalo, hoci to pri prerokovávaní mnohokrát padlo,” vysvetľuje, prečo rezolúciu podporil, hoci vyslovene nespomína kresťanov.

Zdechovský priznáva, že sa v rezolúcii nachádzali aj nezmysly s ktorými nesúhlasil, ako napríklad mesiac černošskej kultúry.

“Niekto si z toho vezme viac, niekto menej, niekto nič. Osobne sa ale naozaj nehanbím za to, že som k tomu svoj podpis pridal, pretože aj cez niektoré príliš aktivistické a ľavicovo-liberálne body tá rezolúcia mala svoje opodstatnenie – aspoň pre toho, kto pozná kontext a vidí ďalej ako za steny vlastnej kancelárie a facebookovej steny,” zdôvodňuje svoj postoj Zdechovský.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali