EÚ dúfa, že do apríla zreformuje trh s elektrinou

❚❚

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Europeanconservative/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)

 

Komisia a vláda zvažujú možnosti reštrukturalizácie spoločného trhu s elektrickou energiou v rámci bloku, aby sa odklonili od závislosti od zemného plynu a zároveň stabilizovali spotrebiteľské ceny, píše Bridget Ryderová pre The European Conservative

elektrina
Ilustračné foto

EÚ dúfa, že do jari sa jej podarí zreformovať trh s elektrickou energiou. Komisia aj švédske predsedníctvo začali diskutovať s členskými štátmi o nových opatreniach a politikách na vyrovnanie prudkého nárastu spotrebiteľských cien elektrickej energie, ktorý zhoršila vojna na Ukrajine.

.

Komisia otvorila túto otázku na konzultácie 23. januára a švédske predsedníctvo tiež začalo pracovnú skupinu s členskými štátmi. Očakáva sa, že komisia v marci predloží návrh na riešenie výrazne zmenenej energetickej situácie v Európe.

“Bezprecedentná energetická kríza, ktorej čelíme, ukazuje, že potrebujeme, aby bol návrh trhu s elektrickou energiou vhodný pre budúcnosť a aby umožňoval poskytovať výhody cenovo dostupnej čistej energie pre každého,” uviedol vo vyhlásení komisár EÚ pre energetiku Kadri Simson.

.

Cieľom reformy je stabilizovať ceny pre spotrebiteľov, zvýšiť odolnosť trhu s elektrinou v bloku voči otrasom a podporiť súčasný cieľ “dekarbonizácie” energetického sektora. Komisia chce zaviesť zmeny dostatočne rýchlo, aby sa ich účinky prejavili už v nasledujúcej vykurovacej sezóne.

Vo výzve na predloženie pripomienok sa komisia vyjadruje k úzkej škále možností, pričom sa zameriava na oddelenie trhu s elektrickou energiou od ceny plynu a na uzavretie dlhodobých zmlúv, ktoré elektrárňam zabezpečia pevnú cenu elektrickej energie.

V súčasnosti sa cena elektrickej energie určuje podľa posledného druhu energie, ktorý je uvedený do prevádzky, čo je zvyčajne plyn v čase špičkového dopytu alebo keď sa nevyrába veterná a solárna energia. Zemný plyn je však v súčasnosti najdrahším zdrojom energie na výrobu elektriny, keďže vietor a slnko sa stali lacnejšími spôsobmi napájania elektrickej siete.

Agentúra EÚ pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) uverejnila v apríli 2022 správu, v ktorej dospela k záveru, že súčasné usporiadanie trhu nie je vinníkom vysokých cien elektrickej energie:

Hoci súčasné okolnosti, ktoré majú vplyv na energetický systém EÚ, majú ďaleko od “normálu”, agentúra ACER konštatuje, že súčasné usporiadanie trhu s elektrinou nie je na vine súčasnej krízy… Naopak, zavedené trhové pravidlá do určitej miery pomohli zmierniť súčasnú krízu, čím sa predišlo obmedzeniu dodávok elektriny alebo dokonca výpadkom v niektorých štvrtiach.

.

Odhaduje prínosy súčasného systému v priemere na 34 miliárd EUR ročne.

Členské štáty a komisári sú však skeptickí.

“Ak budú obnoviteľné zdroje stále lacnejšie a fosílne palivá zostanú veľmi drahé, potom by spotrebitelia elektrickej energie v súčasnej situácii platili za elektrinu veľa – zatiaľ čo elektrina sa celkovo zlacňuje,” povedal pre Euractiv komisár EÚ Franz Timmermans.

Francúzsko a Španielsko sa už vyslovili za “zmluvy o rozdiele”, čo je typ dlhodobej zmluvy s pevnou cenou, ktorej cieľom je chrániť spotrebiteľa pred výkyvmi cien. Chce ich uplatniť na veternú, solárnu, vodnú a jadrovú energiu. Nemecko sa tiež priklonilo k španielskemu návrhu.

Odvetvie je rozdelené v názore na to, čo bude reforma pravdepodobne znamenať pre výrobcov a dodávateľov elektrickej energie.

.

“Nenazval by som to však trhom, nazval by som to modelom, pretože to už nebude trh,” povedal pre Euractiv Vladimír Budinský, viceprezident spoločnosti Eurocoal. “Ale súčasný trh sa skončil – je hotový. Obávam sa, že skončíme v podobnej situácii ako v európskom poľnohospodárstve: veľmi regulovanom.”

Vysvetlil, že po období privatizácie na začiatku roka 2000, keď mala Európa prebytok energie vďaka lacným cenám plynu, kontinent teraz prechádza obratom. V minulom roku museli viaceré vlády zachraňovať veľké energetické spoločnosti a Francúzsko podniká kroky na znárodnenie svojich elektrických podnikov. Podľa Budinského potrebujú európski výrobcovia energie rôznu úroveň štátnej podpory v závislosti od zdroja energie. Obnoviteľné zdroje energie, ako je vietor a slnko, si nevyžadujú žiadne dotácie, ale plyn potrebuje určitú štátnu podporu, zatiaľ čo uhlie a jadrová energia by bez štátneho financovania vôbec nefungovali, tvrdí.

“Na trhovom základe zostanú len obnoviteľné zdroje energie, ostatné budú nejakým spôsobom regulované: plyn, jadrová energia a uhlie, ktoré budú postupne vyradené. To je to, čo očakávame od novej Európskej komisie,” povedal.

Georg Zachmann z ekonomického think-tanku Bruegel naopak dúfa v cielené, zjednodušené regulácie v súlade so súčasnou realitou využívania elektrickej energie a v systém spolupráce verejného a súkromného sektora.

“V súčasnosti máme zložitú zoo systémov odmeňovania a stimulov na zabezpečenie dostatočného množstva požadovaných produktov,” povedal pre Euractiv. Povedal, že dúfa, že nové predpisy skombinujú fungovanie súčasných krátkodobých trhov s “určitou formou dlhodobejšieho trhu, do ktorého zasahujú vlády” s využitím modelu “transparentného plánovania”, ktorý zohľadňuje požiadavky na siete, bezpečnosť dodávok a ciele v oblasti klímy.

“Pokiaľ ide o diskusiu medzi súkromným a verejným sektorom, dúfam, že riešením bude hybridný model,” povedal pre Euractiv.

Ďalší analytik pre spravodajský portál tiež povedal, že mechanizmy ako “kontrakty na rozdiel” nie sú striebornou guľkou.

Európania nebudú musieť dlho čakať na to, čo komisia navrhne, ale akýkoľvek návrh budú musieť ešte schváliť vlády jednotlivých štátov aj parlament EÚ.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali