Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“

Erik Kaliňák
Na snímke Erik Kaliňák

Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka aktivitám na sociálnych  sieťach jedným z najviac sledovaných politikov na Slovensku. Prečo ste vstúpili do politiky? Nebol za tým aj vplyv vášho strýka R. Kaliňáka? 

Reklama

E. Kaliňák: Prirodzene som politiku začať vnímať cez Roberta Kaliňáka, ale potreba aktívne vstúpiť do politického ringu prišla s nástupom tejto vlády, ktorá sa od prvého dňa neštítila porušovať všetko, čo pred voľbami sľubovala.

 

Reklama

Hlavné správy: Podpredsedom Smeru ste sa stali v pomerne mladom veku. Nepociťujete to ako hendikep pri stretnutiach s predstaviteľmi iných strán? Napríklad v jednej politickej relácii pri debate o očkovaní sa do vás kvôli veku doslova navážala poslankyňa J. Bittó Cigániková. 

E. Kaliňák: Môj vek v tomto vnímam ako absolútnu výhodu, pretože si prirodzene môžem dovoliť viac a môžem používať jazyk mladých na poukazovanie zlyhaní tých pri moci, ktorí si o sebe myslia, že sú neomylní. Pokiaľ ide o stretnutia s predstaviteľmi iných strán, ja sa v politických diskusiách predovšetkým opieram o argumenty a fakty a tam vek nehrá žiadnu rolu. Správanie pani Cigánikovej hovorí samo za seba a nepotrebuje môj komentár.

 

Hlavné správy : V súčasnosti sa hovorí často o kríze elít. Aké vlastnosti by mal mať schopný politik?

E. Kaliňák: Myslím si, že na Slovensku máme veľa kvalitných, hodnotných a šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť aj povedať. Žiaľ vo verejnom živote ich nenájdete, lebo kvalita a úroveň mediálneho priestoru hlavného prúdu či politickej diskusie je dnes v katastrofálnom stave. Osobne som presvedčený, že nekvalita, ktorú dnes vidíme na televíznych obrazovkách, prišla so stranami súčasnej vládnej koalície a osobne verím, že odíde s jej koncom.

Reklama

Schopný politik musí byť pracovitý, odhodlaný a vytrvalý, ale hlavne nesmie nikdy zabudnúť, že je voleným ZÁSTUPCOM ľudu, nie bohom vyvolený vladár.

 

Hlavné správy: Ktorých politikov obdivujete a prečo?

E. Kaliňák: Skôr sa snažím učiť z chýb veľkých politikov ako ich nekriticky obdivovať.

Môj rešpekt má každý politik, ktorý si dnes stojí za svojimi názormi a bojuje za svoju pravdu napriek útokom médií hlavného prúdu.

Reklama

 

Hlavné správy: Čo bolo podľa vás príčinou pádu Smeru po 12 ročnom vládnutí? Mnohí vašej strane vyčítajú mafiánsku minulosť, prepojenie na oligarchov. Ako to vnímate vy? 

E. Kaliňák: Ani po dva a pol roku toho najhrubšieho a najšpinavšieho politického zneužívania orgánov činných v trestnom konaní nie je nikto zo strany SMER – SD obvinený z korupcie. Rozprávky OĽaNO či komentátorov médií hlavného prúdu o ukradnutých miliardách a korupcii na najvyšších miestach sa rozsypali ako domček z karát. Šesť mesiacov bol náš predseda nezákonne odpočúvaný kvôli pytliactvu a zistili sme akurát to, že je slaninu bez chleba.

 

Hlavné správy: R. Fico pripúšťa, že Smer robil v minulosti aj chyby. Viete to upresniť? 

E. Kaliňák: Vždy sa dajú veci robiť lepšie. V Smere sa nehráme na dokonalých. Mohli by sme hovoriť o nízkej podpore slovenských poľnohospodárov, slabom boji za potravinovú sebestačnosť, zrušení Mečiarových amnestií, nezrušení druhého pilieru v dôchodcovskom sporení alebo prílišnom tolerovaní mimovládok presadzujúcich cudzie záujmy na území Slovenska. No po odchode Petra Pellegriniho je dnes SMER v mnohých ohľadoch úplne iná strana.

 

Hlavné správy: Je niečo, v čom so svojím straníckym  šéfom nesúhlasíte? Je podľa vás  R. Fico človek s diktátorskými sklonmi?

– Čo by mal robiť lepšie resp. inak, aby oslovil ešte väčší počet voličov? 

E. Kaliňák: Práve naopak, myslím si, že Robert Fico je až príliš veľký demokrat v niektorých veciach, ktoré si žiadajú pevnú ruku. Tak v straníckych záležitostiach, ako aj v samotnej politike.

Reklama

Čo sa týka vašej druhej otázky, vždy je čo vylepšovať, ale to komunikujem priamo s ním a nie  cez médiá.

 

Hlavné správy: Zdá sa, že strana Smer v súčasnosti nemá veľký koaličný potenciál možno aj preto, že príliš otvorene prezentuje svoje názory na tzv. kontroverzné témy (napr. LGBTIQ) . Ak by ste vyhrali voľby, ktoré strany by ste oslovili s ponukou  na spoluprácu?

E. Kaliňák: Koaličný potenciál strany určuje jej percentuálny úspech vo voľbách. Osobne som hrdý, že SMER od svojho prerodu komunikuje svoje postoje absolútne priamo, bez okolkov a neskrýva sa pred žiadnou témou. To je presne spôsob, ktorým sa odlišujeme od kolegov z HLASu, ktorí veľakrát vajatajú alebo v zásadných témach radšej mlčia. Inak tomu nie je ani v téme povolebnej spolupráce, kde je SMER na rozdiel od HLASu absolútne čitateľný a zrozumiteľný.

 

Reklama

Hlavné správy: Ako najbližšieho partnera označujete Hlas. Ale zdá sa, že ten záujem o spoluprácu s vami nemá. Neskúšali ste pozvať predstaviteľov Hlasu na neoficiálne priateľské stretnutie a podebatovať s nimi neformálne napríklad pri pive?

E. Kaliňák: Keďže ide o ľudí, ktorí v SMERe strávili desaťročia, tie vzťahy prirodzene fungujú naďalej na dennodennej úrovni. Popravde, ak mám byť úplne úprimný, jedinou prekážkou spolupráce sociálnej demokracie na Slovensku je mentálne nastavenie Petra Pellegriniho.

 

Hlavné správy: V čom podľa vás najviac zlyhala súčasná vláda?

E. Kaliňák: Táto vláda nedokázala zabezpečiť ani len základný chod a funkcie štátu, čo viedlo k nevídanému nárastu nedôvery občanov v štát a jeho inštitúcie. Ich neschopnosť s neochotou vyvodiť osobnú zodpovednosť veľmi výrazne zradikalizovala spoločnosť a naštrbila akúkoľvek dôveru v politikov či demokraciu.

Reklama

 

Hlavné správy: Čo by Smer riešil ako prvé, ak by sa dostal k moci? Aké by boli vaše priority v domácej a zahraničnej politike?

E. Kaliňák: Priority pri nástupe do vlády vždy musia odzrkadľovať akútne záujmy a potreby občanov. Ak by sme boli dnes pri moci, odmietal by som predstierať, že štát funguje, keď si státisíce Slovákov musia vyberať medzi teplým jedlom a teplým domovom a zároveň nevedia, či sa od prvého decembra vôbec dostanú k lekárovi.

Banky a obchodné reťazce si na pozadí inflácie zdražovaním spravili zo Slovenska Klondike a vláda sa len nečinne prizerá. My by sme určite presadzovali opätovné zavedenie bankového odvodu, zdanenie miliardových ziskov Slovnaftu a zastropovanie marže obchodných reťazcov. Zo získaných financií by sme zafinancovali nárast cien energií, potravín a zastropovali cenu pohonných hmôt bez dopadu na štátny rozpočet.

Z dlhodobého hľadiska musí byť našou prioritou potravinová a energetická sebestačnosť s pevným sociálnym zabezpečením pre každého Slováka.

V zahraničnej politike je to jednoznačne obnova fungovania V4. Otvorenie nevýhodnej obrannej zmluvy s USA, ale hlavne čo najrýchlejšie ukončenie konfliktu na Ukrajine. Namiesto živenia vojny dodávkami zbraní by sme vynaložili všetko úsilie na nájdenie mierového riešenia.

 

Reklama

Hlavné správy: Zmenil sa názor vašej strany na členstvo v EU a v NATO v súvislosti  s udalosťami posledných dvoch rokov?

E. Kaliňák: Európska únia je dobrý projekt, ale dnes v zlých rukách.

Pokiaľ nepatríte k progresívnym globalistom, nemôžete byť spokojní s politikou, ktorú tieto inštitúcie v posledných rokoch presadzujú. No kým existuje právo veta a rozhodnutia Slovenska sú v rámci týchto štruktúr suverénne vinu za pokles dôvery k týmto inštitúciám nesú národní politici, ktorí v týchto spoločenstvách nehája záujmy ich štátov, ale len poklonkujú záujmom tých najmocnejších. Preto nie je naša ambícia vystúpiť z týchto štruktúr, ale vymeniť aktuálnych politikov.

 

Hlavné správy: Vo videu zverejnenom na vašej facebookovej  stránke hovoríte o nebezpečenstve v súvislosti s nárastom praktík liberálnych strán. Narážate tam na ich snahu o cenzúru, kontrolu médií, snahu vymazať iný názor, na ich totalitné smerovanie. Máte s tým aj osobnú skúsenosť?

E. Kaliňák: Politický prúd, ku ktorému sa hlási Progresívne Slovensko, pani prezidentka, ale aj mnohí aktivisti v médiách a mimovládkach, nech už ho nazveme progresívnym liberalizmom, extrémnym centrizmom alebo neomarxizmom má zásadný defekt. Za pozlátkom ideálov, s ktorými nás títo vyvolení politici prišli spasiť, sa skrýva obrovské množstvo naivity. Ich ideológia je plná kontradikcií a ich riešenia sa zväčša rozsypú po dvoch otázkach. Tento politický prúd neznesie skutočnú polemiku, lebo v otvorenom spoločenskom diskurze by jednoducho neprežil. Preto sa utieka k marketingovým rozhovorom v rámci svojej bubliny bez oponentúry, lebo iba v nej prežijete s prázdnymi frázami a bohorovným moralizovaním.

Erik Kaliňák
Na snímke podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák

Hlavné správy: V čom je podľa vás Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné? 

Reklama

E. Kaliňák: Považujem sa v prvom rade za demokrata, preto rešpektujem a som rád, že na politickej scéne existujú rôzne politické prúdy a strany. Pokiaľ však ide o Progresívne Slovensko považujem ju za stranu plnú fanatikov, ktorí nerozumejú podstate demokracie, plurality názorov či slobody prejavu. Vo svojom presvedčení, že ich riešenia a ich názory sú tie jediné správne boli pripravení presadzovať povinné očkovanie, súhlasili s cenzúrou médií a požadovali okamžité odstrihnutie sa od ruskej ropy. Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.

 

Hlavné správy: Máme vôbec na Slovensku objektívne a nezávislé médiá? Súhlasíte s tým, že sú ovládané mimovládkami, rôznymi aktivistami a oligarchami?

E. Kaliňák: Obraz stavu novinárov a médií na Slovensku podľa mňa najviac vystihuje kauza vyhodených novinárov na 17. novembra. Vyhodiť novinárov z verejnoprávnej televízie z politických dôvodov za odvysielanie prejavu opozičného lídra je tým najväčším popretím odkazu nežnej revolúcie a jej boja za slobodu názoru a jeho prejavu. Fakt, že sa svojich kolegov nezastal nikto z novinárskej obce hovorí za všetko.

 

Hlavné správy: Ako vidíte budúcnosť Slovenska po najbližších voľbách? 

E. Kaliňák: To je výlučne v rukách ľudí. Verím, že sa mnohí poučili z chyby zvanej OĽaNO a k týmto voľbám pristúpia zodpovednejšie, pretože ďalšie experimenty si Slovensko po tejto katastrofe jednoducho nemôže dovoliť. Úprimne prajem Slovákom, aby sa v nadchádzajúcich voľbách rozhodli tak, aby po dvoch alebo troch rokoch novej koalície sa necítili rovnako oklamaní, ako to dnes pociťujú bývalí voliči Igora Matoviča.

Reklama

Mária Sliacka

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:52
Erdogan uviedol, že Turecko je opäť pripravené poskytnúť platformu na rokovania medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou.

A dodal, že “zásadne podporuje Zelenského mierový vzorec”.

“Som však presvedčený, že predpokladom úspechu mierových iniciatív o Ukrajine je účasť oboch strán na rokovaniach. Sme pripravení opäť poskytnúť stôl na rokovania, ktoré sa predtým uskutočnili v Istanbule,” povedal Erdogan.

Deň predtým turecký prezident telefonicky hovoril s Putinom.

17:42

Poslanci Európskeho parlamentu schválili aktualizáciu pravidiel o vodičských preukazoch v Európskej únii. 

17:41

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil, že jeho krajina vždy udržiavala otvorený hraničný priechod Rafah. Ide o jediný oficiálny vstup do Pásma Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela.

17:40

Poľsko uvažuje nad dočasným uzavretím hranice s Ukrajinou pre tovar, uviedol poľský premiér Donald Tusk. Podľa neho to však uškodí obom krajinám.

17:39

Rusko oznámilo, že jeho prioritou je ochrana obyvateľov Podnesterska, ktoré v ten istý deň požiadalo Moskvu o ochranu pred tlakom Moldavska. Kišiňov požiadavku svojho odštiepeneckého regiónu označil za propagandistické vyhlásenia. 

17:38

Hnutie Hamas vyzvalo Palestínčanov, aby v marci na začiatku moslimského posvätného mesiaca ramadán vnikli do mešity al-Aksá v Jeruzaleme.

17:33

Americký prezident Joe Biden absolvuje každoročnú zdravotnú prehliadku. Novinárom to pred odchodom do nemocnice oznámil samotný šéf Bieleho domu.

Biden podstupuje pravidelnú ročnú zdravotnú prehliadku
Na snímke americký prezident Joe Biden odchádza na každoroènú zdravotnú prehliadku z Bieleho domu vo Washingtone
17:32

Belgická vláda schválila uvoľnenie 200 miliónov eur na nákup munície pre Ukrajinu. Na tlačovej konferencii to oznámil belgický premiér Alexander De Croo.

17:30

To, ako Kyjev používa rakety, ktoré mu darovala Británia, je záležitosťou ukrajinskej armády. Uviedlo to britské ministerstvo obrany.

17:27

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naliehal na balkánskych lídrov, aby Ukrajine poskytli väčšiu podporu, pretože nedostatok munície na fronte má negatívny vplyv na jej armádu vo vojne proti útočiacemu Rusku.

Summit lídrov krajín západného Balkánu
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a albánsky premiér Edi Rama odchádzajú po tlačovej konferencii po summite lídrov krajín západného Balkánu v Tirane

 

17:26

Pohreb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného chceli jeho rodina a spolupracovníci zorganizovať vo štvrtok 29. februára, ale podľa riaditeľa Fondu boja proti korupcii Ivana Ždanova sa na tento deň “nenašiel nikto, kto by mohol vykopať hrob”. Dal to do súvisu so štvrtkovým výročným prejavom prezidenta Vladimira Putina vo Federálnom zhromaždení.

17:19

Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla a v jednom momente prvýkrát od 15. novembra 2021 prekročila 61 000 USD.

Teraz sa cena znížila na 60,88 USD. Pritom deň začínala na úrovni 57 dolárov.

Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla
Hodnota bitcoinu dnes prudko vzrástla
17:16

Arménsky premiér Pašinjan vysvetlil, čo znamená ním oznámené “zmrazenie” účasti krajiny v ODKB (vojenská aliancia krajín SNŠ pod vedením Ruska).

Podľa neho to znamená absenciu postu veľvyslanca a neúčasť na podujatiach na vysokej a najvyššej úrovni.

Vystúpenie Arménska z ODKB neprichádza do úvahy.

16:07

V hlavnom meste Čadu je počuť streľbu a miestne médiá hlásia pohyb tankov a obrnených vozidiel.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Študentky sa opaľujú na zavesenej hojdačke v parku v areáli Iowskej Univerzity v meste Iowa City, v americkom štáte Iowa

Autor: TASR/AP-Savannah Blake/The Gazette via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali