Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“

Erik Kaliňák
Na snímke Erik Kaliňák

Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka aktivitám na sociálnych  sieťach jedným z najviac sledovaných politikov na Slovensku. Prečo ste vstúpili do politiky? Nebol za tým aj vplyv vášho strýka R. Kaliňáka? 

E. Kaliňák: Prirodzene som politiku začať vnímať cez Roberta Kaliňáka, ale potreba aktívne vstúpiť do politického ringu prišla s nástupom tejto vlády, ktorá sa od prvého dňa neštítila porušovať všetko, čo pred voľbami sľubovala.

 

Hlavné správy: Podpredsedom Smeru ste sa stali v pomerne mladom veku. Nepociťujete to ako hendikep pri stretnutiach s predstaviteľmi iných strán? Napríklad v jednej politickej relácii pri debate o očkovaní sa do vás kvôli veku doslova navážala poslankyňa J. Bittó Cigániková. 

E. Kaliňák: Môj vek v tomto vnímam ako absolútnu výhodu, pretože si prirodzene môžem dovoliť viac a môžem používať jazyk mladých na poukazovanie zlyhaní tých pri moci, ktorí si o sebe myslia, že sú neomylní. Pokiaľ ide o stretnutia s predstaviteľmi iných strán, ja sa v politických diskusiách predovšetkým opieram o argumenty a fakty a tam vek nehrá žiadnu rolu. Správanie pani Cigánikovej hovorí samo za seba a nepotrebuje môj komentár.

 

Hlavné správy : V súčasnosti sa hovorí často o kríze elít. Aké vlastnosti by mal mať schopný politik?

E. Kaliňák: Myslím si, že na Slovensku máme veľa kvalitných, hodnotných a šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť aj povedať. Žiaľ vo verejnom živote ich nenájdete, lebo kvalita a úroveň mediálneho priestoru hlavného prúdu či politickej diskusie je dnes v katastrofálnom stave. Osobne som presvedčený, že nekvalita, ktorú dnes vidíme na televíznych obrazovkách, prišla so stranami súčasnej vládnej koalície a osobne verím, že odíde s jej koncom.

Schopný politik musí byť pracovitý, odhodlaný a vytrvalý, ale hlavne nesmie nikdy zabudnúť, že je voleným ZÁSTUPCOM ľudu, nie bohom vyvolený vladár.

 

Hlavné správy: Ktorých politikov obdivujete a prečo?

E. Kaliňák: Skôr sa snažím učiť z chýb veľkých politikov ako ich nekriticky obdivovať.

Môj rešpekt má každý politik, ktorý si dnes stojí za svojimi názormi a bojuje za svoju pravdu napriek útokom médií hlavného prúdu.

 

Hlavné správy: Čo bolo podľa vás príčinou pádu Smeru po 12 ročnom vládnutí? Mnohí vašej strane vyčítajú mafiánsku minulosť, prepojenie na oligarchov. Ako to vnímate vy? 

E. Kaliňák: Ani po dva a pol roku toho najhrubšieho a najšpinavšieho politického zneužívania orgánov činných v trestnom konaní nie je nikto zo strany SMER – SD obvinený z korupcie. Rozprávky OĽaNO či komentátorov médií hlavného prúdu o ukradnutých miliardách a korupcii na najvyšších miestach sa rozsypali ako domček z karát. Šesť mesiacov bol náš predseda nezákonne odpočúvaný kvôli pytliactvu a zistili sme akurát to, že je slaninu bez chleba.

 

Hlavné správy: R. Fico pripúšťa, že Smer robil v minulosti aj chyby. Viete to upresniť? 

E. Kaliňák: Vždy sa dajú veci robiť lepšie. V Smere sa nehráme na dokonalých. Mohli by sme hovoriť o nízkej podpore slovenských poľnohospodárov, slabom boji za potravinovú sebestačnosť, zrušení Mečiarových amnestií, nezrušení druhého pilieru v dôchodcovskom sporení alebo prílišnom tolerovaní mimovládok presadzujúcich cudzie záujmy na území Slovenska. No po odchode Petra Pellegriniho je dnes SMER v mnohých ohľadoch úplne iná strana.

 

Hlavné správy: Je niečo, v čom so svojím straníckym  šéfom nesúhlasíte? Je podľa vás  R. Fico človek s diktátorskými sklonmi?

– Čo by mal robiť lepšie resp. inak, aby oslovil ešte väčší počet voličov? 

E. Kaliňák: Práve naopak, myslím si, že Robert Fico je až príliš veľký demokrat v niektorých veciach, ktoré si žiadajú pevnú ruku. Tak v straníckych záležitostiach, ako aj v samotnej politike.

Čo sa týka vašej druhej otázky, vždy je čo vylepšovať, ale to komunikujem priamo s ním a nie  cez médiá.

 

Hlavné správy: Zdá sa, že strana Smer v súčasnosti nemá veľký koaličný potenciál možno aj preto, že príliš otvorene prezentuje svoje názory na tzv. kontroverzné témy (napr. LGBTIQ) . Ak by ste vyhrali voľby, ktoré strany by ste oslovili s ponukou  na spoluprácu?

E. Kaliňák: Koaličný potenciál strany určuje jej percentuálny úspech vo voľbách. Osobne som hrdý, že SMER od svojho prerodu komunikuje svoje postoje absolútne priamo, bez okolkov a neskrýva sa pred žiadnou témou. To je presne spôsob, ktorým sa odlišujeme od kolegov z HLASu, ktorí veľakrát vajatajú alebo v zásadných témach radšej mlčia. Inak tomu nie je ani v téme povolebnej spolupráce, kde je SMER na rozdiel od HLASu absolútne čitateľný a zrozumiteľný.

 

Hlavné správy: Ako najbližšieho partnera označujete Hlas. Ale zdá sa, že ten záujem o spoluprácu s vami nemá. Neskúšali ste pozvať predstaviteľov Hlasu na neoficiálne priateľské stretnutie a podebatovať s nimi neformálne napríklad pri pive?

E. Kaliňák: Keďže ide o ľudí, ktorí v SMERe strávili desaťročia, tie vzťahy prirodzene fungujú naďalej na dennodennej úrovni. Popravde, ak mám byť úplne úprimný, jedinou prekážkou spolupráce sociálnej demokracie na Slovensku je mentálne nastavenie Petra Pellegriniho.

 

Hlavné správy: V čom podľa vás najviac zlyhala súčasná vláda?

E. Kaliňák: Táto vláda nedokázala zabezpečiť ani len základný chod a funkcie štátu, čo viedlo k nevídanému nárastu nedôvery občanov v štát a jeho inštitúcie. Ich neschopnosť s neochotou vyvodiť osobnú zodpovednosť veľmi výrazne zradikalizovala spoločnosť a naštrbila akúkoľvek dôveru v politikov či demokraciu.

 

Hlavné správy: Čo by Smer riešil ako prvé, ak by sa dostal k moci? Aké by boli vaše priority v domácej a zahraničnej politike?

E. Kaliňák: Priority pri nástupe do vlády vždy musia odzrkadľovať akútne záujmy a potreby občanov. Ak by sme boli dnes pri moci, odmietal by som predstierať, že štát funguje, keď si státisíce Slovákov musia vyberať medzi teplým jedlom a teplým domovom a zároveň nevedia, či sa od prvého decembra vôbec dostanú k lekárovi.

Banky a obchodné reťazce si na pozadí inflácie zdražovaním spravili zo Slovenska Klondike a vláda sa len nečinne prizerá. My by sme určite presadzovali opätovné zavedenie bankového odvodu, zdanenie miliardových ziskov Slovnaftu a zastropovanie marže obchodných reťazcov. Zo získaných financií by sme zafinancovali nárast cien energií, potravín a zastropovali cenu pohonných hmôt bez dopadu na štátny rozpočet.

Z dlhodobého hľadiska musí byť našou prioritou potravinová a energetická sebestačnosť s pevným sociálnym zabezpečením pre každého Slováka.

V zahraničnej politike je to jednoznačne obnova fungovania V4. Otvorenie nevýhodnej obrannej zmluvy s USA, ale hlavne čo najrýchlejšie ukončenie konfliktu na Ukrajine. Namiesto živenia vojny dodávkami zbraní by sme vynaložili všetko úsilie na nájdenie mierového riešenia.

 

Hlavné správy: Zmenil sa názor vašej strany na členstvo v EU a v NATO v súvislosti  s udalosťami posledných dvoch rokov?

E. Kaliňák: Európska únia je dobrý projekt, ale dnes v zlých rukách.

Pokiaľ nepatríte k progresívnym globalistom, nemôžete byť spokojní s politikou, ktorú tieto inštitúcie v posledných rokoch presadzujú. No kým existuje právo veta a rozhodnutia Slovenska sú v rámci týchto štruktúr suverénne vinu za pokles dôvery k týmto inštitúciám nesú národní politici, ktorí v týchto spoločenstvách nehája záujmy ich štátov, ale len poklonkujú záujmom tých najmocnejších. Preto nie je naša ambícia vystúpiť z týchto štruktúr, ale vymeniť aktuálnych politikov.

 

Hlavné správy: Vo videu zverejnenom na vašej facebookovej  stránke hovoríte o nebezpečenstve v súvislosti s nárastom praktík liberálnych strán. Narážate tam na ich snahu o cenzúru, kontrolu médií, snahu vymazať iný názor, na ich totalitné smerovanie. Máte s tým aj osobnú skúsenosť?

E. Kaliňák: Politický prúd, ku ktorému sa hlási Progresívne Slovensko, pani prezidentka, ale aj mnohí aktivisti v médiách a mimovládkach, nech už ho nazveme progresívnym liberalizmom, extrémnym centrizmom alebo neomarxizmom má zásadný defekt. Za pozlátkom ideálov, s ktorými nás títo vyvolení politici prišli spasiť, sa skrýva obrovské množstvo naivity. Ich ideológia je plná kontradikcií a ich riešenia sa zväčša rozsypú po dvoch otázkach. Tento politický prúd neznesie skutočnú polemiku, lebo v otvorenom spoločenskom diskurze by jednoducho neprežil. Preto sa utieka k marketingovým rozhovorom v rámci svojej bubliny bez oponentúry, lebo iba v nej prežijete s prázdnymi frázami a bohorovným moralizovaním.

Erik Kaliňák
Na snímke podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák

Hlavné správy: V čom je podľa vás Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné? 

E. Kaliňák: Považujem sa v prvom rade za demokrata, preto rešpektujem a som rád, že na politickej scéne existujú rôzne politické prúdy a strany. Pokiaľ však ide o Progresívne Slovensko považujem ju za stranu plnú fanatikov, ktorí nerozumejú podstate demokracie, plurality názorov či slobody prejavu. Vo svojom presvedčení, že ich riešenia a ich názory sú tie jediné správne boli pripravení presadzovať povinné očkovanie, súhlasili s cenzúrou médií a požadovali okamžité odstrihnutie sa od ruskej ropy. Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.

 

Hlavné správy: Máme vôbec na Slovensku objektívne a nezávislé médiá? Súhlasíte s tým, že sú ovládané mimovládkami, rôznymi aktivistami a oligarchami?

E. Kaliňák: Obraz stavu novinárov a médií na Slovensku podľa mňa najviac vystihuje kauza vyhodených novinárov na 17. novembra. Vyhodiť novinárov z verejnoprávnej televízie z politických dôvodov za odvysielanie prejavu opozičného lídra je tým najväčším popretím odkazu nežnej revolúcie a jej boja za slobodu názoru a jeho prejavu. Fakt, že sa svojich kolegov nezastal nikto z novinárskej obce hovorí za všetko.

 

Hlavné správy: Ako vidíte budúcnosť Slovenska po najbližších voľbách? 

E. Kaliňák: To je výlučne v rukách ľudí. Verím, že sa mnohí poučili z chyby zvanej OĽaNO a k týmto voľbám pristúpia zodpovednejšie, pretože ďalšie experimenty si Slovensko po tejto katastrofe jednoducho nemôže dovoliť. Úprimne prajem Slovákom, aby sa v nadchádzajúcich voľbách rozhodli tak, aby po dvoch alebo troch rokoch novej koalície sa necítili rovnako oklamaní, ako to dnes pociťujú bývalí voliči Igora Matoviča.

Mária Sliacka

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:01

Veterinári potvrdili nové ohniská aviárnej influenzy (vtáčej chrípky), a to na farme Lúčny dvor v okrese Galanta, ako aj v drobnochove v Ipeľských Úľanoch v okrese Levice.

13:06

V Rakúsku dôjde k 30. júnu k zrušeniu aj posledných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19. Povinnosť nosenia rúšok v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach zanikne už 30. apríla.

12:49

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a podpredsedníčka nemeckého Bundestagu Katrin Goeringová-Eckardtová pricestovali na Ukrajinu.

11:30

Ruského novinára Alexandra Nevzorova v jeho neprítomnosti odsúdil súd v Moskve na osem rokov. Dôvodom je šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

11:19

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského. Hovorí sa o sprenevere ropných produktov v hodnote 40 miliárd hrivien a o colných únikoch vo veľkých sumách.

SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského
SBU a BEB vykonávajú prehliadku domu oligarchu Igora Kolomojského

10:53

Českí vyšetrovatelia odložili prípad výhražného listu s nábojom zaslaného manželke neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša. Podozrivý medzičasom zomrel.

Andrej Babiš Monika Babišová
Na snímke český prezidentský kandidát Andrej Babiš so svojou manželkou Monikou

10:16

Na diaľnici v štáte Západná Austrália vypadla z nákladného auta kapsula s rádioaktívnou látkou. Informovali o tom austrálske úrady.

10:05

Podmorská sopka East Epi vybuchla v stredu v blízkosti tichomorského ostrovného štátu Vanuatu. Úrady vydali výstrahu prvého stupňa pred erupciou.

09:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že s výmenami vysoko postavených úradníkov ešte neskončil. Avizoval, že každému, kto nespĺňa požiadavky štátu a spoločnosti, hrozí prepustenie.

09:43

Západ by mal vytvoriť koalíciu krajín NATO, ktoré sú ochotné vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, povedal bývalý námestník britského ministra obrany Gerald Howarth pre Sky News.

09:26

Artemovsk je v operatívnom obkľúčení, ruské sily uzatvárajú slučku okolo mesta. Oznámil to vojensko-politický expert, poradca šéfa DĽR Jan Gagin.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

IEP: Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti "Počas zimy sa zvyšuje používanie kúrenia…

V Košiciach prenasledovala polícia auto, našla v ňom zrejme drogy, vodič ušiel

0 icon

Košice 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia prenasledovala v pondelok (30. 1.) po 22.00 h na košickom Sídlisku KVP osobné vozidlo zn. Kia, ktorého vodič napriek výzvam odmietal zastaviť. Napokon auto v strede cesty náhle zastavil a utiekol, vo vozidle ostali dve osoby a policajti v ňom spozorovali vrecúško s…

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom svale

0 icon

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom sval [caption id="attachment_3031984" align="aligncenter" width="1280"] Na snímke Novak Djokovič[/caption]

Určite nie USA. Vietnam vidí svoju budúcnosť inde

0 icon

Peking 1. februára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Rezignácia vietnamského prezidenta Nguyen Xuan Phuca pred dvoma týždňami bola nevyhnutná, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. V médiách sa celé týždne objavovali špekulácie, podľa ktorých boli do korupčných škandálov zapletení blízki členovia Phucovej rodiny Niekoľko desiatok úradníkov vrátane…

Poľský sudca zablokovaný Zhromaždením Rady Európy

0 icon

Waršava 1. februára 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) musí vymenovať nového sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) poľskej národnosti. Vymenovanie je potrebné na nahradenie predchádzajúceho sudcu Krzysztofa Wojtyczeka, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v októbri 2021. PZ RE musí zasiahnuť, pretože žiadny z kandidátov…

MŽP: Nízkouhlíková stratégia by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030 by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025. Malo by tak byť možné vyčísliť príspevok dodatočných riešení na dosiahnutie klimatickej neutrality Slovenska v roku 2050. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

Zostane Zelenskyj sám? Čo znamená príchod amerických inšpektorov na Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Foto:CPC Facebook page, screenshot)   Ako môže Storchova misia zmeniť politickú klímu na Ukrajine? Nad týmito otázkami sa zamýšľa ukrajinský portál Strana.ua. O tom, že sa inšpektori na Ukrajine nebudú nudiť svedčí súvislá séria korupčných škandálov, ktoré siahajú až na najvyššie miesta. Mnohí komentátori audit považujú…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

IVO vydal reedíciu publikácie Dva roky politickej slobody

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Inštitút pre verejné otázky (IVO) prináša v jednom knižnom zväzku reedíciu dvoch publikácií Dva roky politickej slobody a Dva roky politickej slobody – ex post, ktoré v rokoch 1992 a 1993 vydala Nadácia RaPaMaN. Spoluautormi publikácie sú vtedajší študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

IEP: Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti "Počas zimy sa zvyšuje používanie kúrenia…

V Košiciach prenasledovala polícia auto, našla v ňom zrejme drogy, vodič ušiel

0 icon

Košice 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia prenasledovala v pondelok (30. 1.) po 22.00 h na košickom Sídlisku KVP osobné vozidlo zn. Kia, ktorého vodič napriek výzvam odmietal zastaviť. Napokon auto v strede cesty náhle zastavil a utiekol, vo vozidle ostali dve osoby a policajti v ňom spozorovali vrecúško s…

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom svale

0 icon

Djokovič triumfoval v Melbourne s 3 cm trhlinou v stehennom sval [caption id="attachment_3031984" align="aligncenter" width="1280"] Na snímke Novak Djokovič[/caption]

Určite nie USA. Vietnam vidí svoju budúcnosť inde

0 icon

Peking 1. februára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Rezignácia vietnamského prezidenta Nguyen Xuan Phuca pred dvoma týždňami bola nevyhnutná, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. V médiách sa celé týždne objavovali špekulácie, podľa ktorých boli do korupčných škandálov zapletení blízki členovia Phucovej rodiny Niekoľko desiatok úradníkov vrátane…

Poľský sudca zablokovaný Zhromaždením Rady Európy

0 icon

Waršava 1. februára 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) musí vymenovať nového sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) poľskej národnosti. Vymenovanie je potrebné na nahradenie predchádzajúceho sudcu Krzysztofa Wojtyczeka, ktorého funkčné obdobie sa skončilo v októbri 2021. PZ RE musí zasiahnuť, pretože žiadny z kandidátov…

MŽP: Nízkouhlíková stratégia by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030 by sa mala aktualizovať do 1. januára 2025. Malo by tak byť možné vyčísliť príspevok dodatočných riešení na dosiahnutie klimatickej neutrality Slovenska v roku 2050. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v…

Schôdzu náhle prerušili, skolaboval poslanec ĽSNS: „Okamžite zavolajte záchranku“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Aktuálnu schôdzu Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní prerušili do 15.00 h. Oznámil to v pléne predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) Dôvodom sú náhle zdravotné komplikácie u jedného z poslancov. Do rokovacej sály ho prišli ošetriť záchranári, následne…

Zostane Zelenskyj sám? Čo znamená príchod amerických inšpektorov na Ukrajinu?

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Foto:CPC Facebook page, screenshot)   Ako môže Storchova misia zmeniť politickú klímu na Ukrajine? Nad týmito otázkami sa zamýšľa ukrajinský portál Strana.ua. O tom, že sa inšpektori na Ukrajine nebudú nudiť svedčí súvislá séria korupčných škandálov, ktoré siahajú až na najvyššie miesta. Mnohí komentátori audit považujú…

Vývoz ruskej ropy na západných tankeroch prudko rastie

0 icon

Moskva 1. februára 2023 (HSP/oilprice/Foto:archív HSP)   Vývoz ruskej ropy tento mesiac výrazne vzrástol, pričom väčšina z nich odchádza na tankeroch poistených Západom vďaka cenám, ktoré sú nižšie ako cenový strop G7 a EÚ, píše Irina Slav pre Oil Price Podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje o…

IVO vydal reedíciu publikácie Dva roky politickej slobody

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Inštitút pre verejné otázky (IVO) prináša v jednom knižnom zväzku reedíciu dvoch publikácií Dva roky politickej slobody a Dva roky politickej slobody – ex post, ktoré v rokoch 1992 a 1993 vydala Nadácia RaPaMaN. Spoluautormi publikácie sú vtedajší študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Ako krájať cibuľu bez sĺz? Tento trik je skvelý, aj keď budete vyzerať smiešne

0 icon

Mnohí ľudia radi varia a považujú to za mimoriadne príjemnú činnosť. A súčasťou mnohých jedál je aj cibuľa. Práve krájanie cibule sa nepovažuje za veľmi obľúbenú činnosť, keďže po jej prerezaní sa začnú uvoľňovať plyny, ktoré spôsobujú pálenie a svrbenie očí. Ako teda krájať cibuľu, aby vám oči neslzili?

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) – Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profe

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali