Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky z tohto týždňa by v prípadných voľbách Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) nezískala nadpolovičnú väčšinu v parlamente. Dôležité percentá stráca Erdogan na úkor nových subjektov, z ktorých najúspešnejší je IYI Parti, založená len minulý mesiac 61-ročnou Meral Aksenerovou, ktorá je vylúčenou členkou Strany nacionalistický ruch (MHP), píšu české Hospodářské noviny.
Aksenerová má v tureckej tlači viacero prezývok. Kvôli jej vysokému veku je často označovaná ako “babička”, no nazývajú ju aj “vlčica”, ako narážka na vlčicu Asen z tureckej mytológie.
Politickí analytici ju označujú skôr ako nacionalistku, za populistku snažiacu sa prilákať nespokojných s dlhou vládou Erdogana, jeho AKP a celým tureckým politickým systémom. “Turecko je unavené, národ je unavený, štát je vyčerpaný,” vyhlásila na stretnutí so svojimi priaznivcami v hlavnom meste Ankare. “Jediná cesta pre Turecko je zmena,” tvrdí. Vystupuje proti Erdoganovi, ale zároveň odsudzuje sutana Fethullaha Gülena a jeho organizáciu, ktorá údajne stála za vlaňajším pučom proti Erdoganovi. Je pre zachovanie sekulárnych tradícií Turecka a jej priaznivci nosia portréty zakladateľa moderného Turecka Kemala Mustafu Atatürka.
Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v stredu by jej strana získala takmer 20 percent hlasov, uviedla agentúra Reuters. Okrem priaznivcov MHP sa k nej zrejme pripojili tiež priaznivci kemalistickej Ľudovej republikánskej strany a časť odpadlíkov od vládnej AKP. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že dochádza k najväčším zmenám na tureckej politickej scéne od roku 2002, kedy sa k vláde dostala AKP. Nielenže klesá podpora AKP, ale zároveň prestáva byť najväčšou opozičnou silou Ľudová republikánska strana.
Voľby v Turecku sú naplánované na rok 2019, ale prezident Erdogan sa bojí oslabenia svojej pozície. Nedávno vykonal čistku medzi starostami zo svojej vlastnej strany a teraz vraj plánuje niečo podobné urobiť aj s nacionalistami.