Erdogan upozornil, že je naivné myslieť si, že Turecko si nevšíma “pokusy dobrodruhov”, ktorí pri pobreží Cypru hľadajú náleziská zemného plynu. Pripomenul, že v oblasti pôsobia turecké lode, ktorých posádky situáciu sledujú.
“Upozorňujem zahraničné spoločnosti, ktoré sa zverili do rúk úradom gréckej časti (Cypru), aby sa nestali ich hračkou,” dodal Erdogan v prejave pred poslancami vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Erdogan prišiel s týmto vyhlásením v čase, keď turecké vojenské lode bránia preprave vrtnej plošiny k pobrežiu Cypru, kde chce taliansky koncern ENI začať ťažiť zemný plyn. ENI spoločne s francúzskou spoločnosťou Total v uplynulých dňoch robili prieskum na inom nálezisku v blízkosti ostrova a narazili tam na zásoby plynu.
Turecko je proti takýmto vrtom v tejto oblasti, pričom tvrdí, že ide o popieranie práv cyperských Turkov.
Mnohí politici v Turecku okrem toho opäť obviňujú Grécko, že si robí nároky na neobývané ostrovčeky v blízkosti egejského pobrežia Turecka.
Agentúra AP v tejto súvislosti informovala, že v noci na utorok v blízkosti dvojice neobývaných ostrovčekov Imia (turecký názov Kardak) došlo k zrážke člnov pohraničnej stráže Grécka a Turecka. Okolnosti incidentu nie sú známe. Médiá informovali, že sa zaobišiel bez zranených. Za zodpovednosti zaň sa krajiny obvinili navzájom.
Na tieto malé skalnaté ostrovy v Egejskom mori si robia nárok oba štáty, pričom v roku 1996 medzi nimi kvôli tomu vypukla vážna kríza. Ozbrojenému konfliktu zabránila intervencia vtedajšie prezidenta USA Billa Clintona a generálneho tajomníka NATO Javiera Solanu.
Cyperský prezident Nikos Anastasiadis už v nedeľu obvinil Turecko z provokácií. Avizoval, že jeho vláda sa bude domáhať, aby Ankara prestala s porušovaním medzinárodného práva.