Erdogan sa ako dvojitý agent vo vojne na Ukrajine pohybuje na tenkej hranici

Bratislava 18. augusta 2022 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP/UNTV,Turkish Presidency)

 

Západ sa snaží zvládnuť balansovanie Ankary. To je otázka, ktorá sa bude určite vynárať v mysli ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, keď sa vo štvrtok vo Ľvove stretne so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Spomedzi všetkých členov aliancie NATO je Erdoğan z hľadiska svojej vernosti ľahko najšmykľavejší, píše portál Politico

Recep Tayyip Erdogan
Na snímke Recep Tayyip Erdogan

Na jednej strane má Zelenskyj dôvod tureckému lídrovi ďakovať. Erdoğan sa snaží prezentovať ako neutrálny sprostredkovateľ moci v Čiernom mori, ktorý sprostredkúva rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, aby sa mohol obnoviť vývoz obilia z blokovaných prístavov. Turecká spoločnosť – ktorej jedným z riaditeľov je Erdoğanov zať – je dodávateľom bezpilotných lietadiel Bayraktar, ktoré na hnev ruského prezidenta Vladimira Putina poskytli ukrajinským silám rozhodujúcu podporu na bojisku. Erdoğan tiež uzavrel Čierne more pre ruské námorné posily cez Bospor.

Na druhej strane Turecko čelí obvineniam, že je vojnovým špekulantom, alebo skôr tým, čo odborníci na sankcie nazývajú “čiernym rytierom” – štátom, ktorý pomáha obchádzať medzinárodné embargá vo svoj vlastný prospech. Prudký nárast turecko-ruského obchodu a prijatie ruského platobného systému tureckými bankami od vypuknutia vojny vyvolali špekulácie, že Ankara si všimla výhody podania pomocnej ruky Moskve, keďže jej vlastné zle riadené a infláciou zmietané hospodárstvo sa vymyká spod kontroly.

Turecko je “proukrajinské bez toho, aby bolo proti Rusku”, povedal bývalý turecký diplomat Sinan Ülgen, vedúci pracovník think tanku Carnegie Europe.

Mnohí západní diplomati sú však k dvojitej hre Turecka menej zhovievaví. “V takejto vojne nemôžete byť na oboch stranách. Je to člen NATO!” posťažoval sa vyslanec z jednej krajiny EÚ.

V praxi môžu západné krajiny urobiť len málo. Existujú páky, ktoré majú USA a EÚ na Turecko, ale riziko ich nasadenia je vysoké. Grécko už teraz obviňuje Turecko z čoraz nebezpečnejšieho vojenského šermovania s náletmi stíhačiek nad Egejským morom a zo zatláčania migrantov do jeho vôd. Západ tiež nechce, aby sa Erdogan vrátil k svojmu vetu voči vstupu Fínska a Švédska do NATO.

 

Čierny jazdec

Brusel a Washington zatiaľ len monitorujú kroky Ankary.

Obchod medzi Moskvou a Ankarou sa zvyšuje. Turecký vývoz do Ruska vyskočil zo 417,3 milióna dolárov v júli 2021 na 730 miliónov dolárov v júli 2022. Dovoz z Ruska vyskočil z 2,5 miliardy dolárov v júli 2021 na 4,4 miliardy dolárov v júli 2022. Ak preženieme šum spôsobený prudkými nárastmi cien ropy a plynu, stále je jasné, že Rusko teraz predbehlo Čínu ako najväčší zdroj tureckého dovozu. Rusko predstavovalo v období od apríla do júna 2022 až 17-percentný podiel na dovoze do Turecka v porovnaní s 10-percentným podielom rok predtým.

Európske spoločnosti si dávajú pozor na riziko straty reputácie, ktoré prináša obchodovanie s Ruskom, a to aj v prípade tovaru, ktorý nie je predmetom sankcií. Namiesto toho využívajú Turecko ako exportnú základňu na zásobovanie Ruska. Hoci to môže vyvolávať etické otázky, nejde o obchádzanie sankcií ako také.

Turecko sa však podľa odborníkov pohybuje v šedej zóne.

Ak európske spoločnosti zámerne vyvážajú sankcionovaný tovar do Turecka, ktorý sa potom ďalej predáva do Ruska, môže to byť považované za obchádzanie sankcií, uviedol Jan Dunin-Wasowicz, právnik spoločnosti Hughes Hubbard & Reed, ktorý sa zameriava na cezhraničné dodržiavanie predpisov a presadzovanie regulácií. “Nemôžete sa vedome a úmyselne zúčastňovať na činnosti, ktorá by bola nezákonná, ak by sa vykonávala priamo.”

Maria Shagina, výskumná pracovníčka Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie, poznamenala: “Zatiaľ čo sa všetci sústreďujú na Čínu, Turecko je oveľa odvážnejšie a asertívnejšie, a skutočne balansuje na hrane, čo je legálne a čo nelegálne.”

Bývalý vysoký úradník pre sankcie na ministerstve financií USA uviedol, že Turecko, ktoré využíva privilegovaný prístup na trh EÚ prostredníctvom prakticky bezcolnej colnej únie s Bruselom, si získalo povesť krajiny, ktorá sa vyhýba sankciám. Varoval však, že skutočné vyhýbanie sa sankciám často nie je zachytené v oficiálnych obchodných údajoch, ktoré väčšinou ukazujú len presmerovanie obchodu nad rámec zákona.

Okrem nárastu obchodu existujú aj obavy, že Turecko pomáha Rusku obísť finančné škrty voči Moskve. Putin a Erdogan sa začiatkom tohto mesiaca dohodli, že časť obchodu budú riešiť v rubľoch. Päť tureckých bánk tiež prijalo ruský platobný systém Mir – alternatívu k západnému platobnému systému SWIFT, z ktorého bola väčšina ruských finančných inštitúcií vylúčená.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu tiež povedal, že ruskí oligarchovia sú v Turecku vítaní. Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu bola minulý týždeň v prístavisku Marmaris Cruise Port spozorovaná Eclipse, jedna zo superjacht Romana Abramoviča, bývalého majiteľa futbalového klubu Chelsea.

Samotné Turecko odmieta obavy Západu a uviedlo, že nové toky tovaru jednoducho odrážajú zmenu obchodných modelov, ktoré súkromný sektor prijíma úplne legálne.

“Dali sme jasne najavo, že nedovolíme, aby sa Türkiye stalo kanálom na obchádzanie alebo vyhýbanie sa sankciám,” povedal turecký diplomat. “Chceme zachovať náš prebiehajúci obchod s Ruskou federáciou, ale nepodnikáme žiadne nové zásadné kroky.”

Úradník však priznal, že Ankara kráča po “tenkej línii” a že krajina “to robí veľmi opatrne”.

 

Stav vzťahu? Je to komplikované

Užšia spolupráca medzi Tureckom a Ruskom má pre Erdogana, ktorého na budúci rok čakajú voľby uprostred prudko rastúcej inflácie, jednoznačné hospodárske výhody.

Ankara si tiež jednoducho nemôže dovoliť prerušiť vzťahy s Moskvou.

Recep Tayyip Erdogan Vladimir Putin
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky pred stretnutím v Soči

“Turecko je závislé od Ruska v mnohých ohľadoch,” povedala Jevgenija Gaberová, nerezidentná vedúca pracovníčka think tanku Atlantic Council so sídlom v Turecku, a poukázala na masový ruský cestovný ruch v Turecku a ruské energetické toky. Rusko v roku 2021 zabezpečilo približne štvrtinu dovozu ropy do Turecka a takmer polovicu jeho potrieb zemného plynu a Moskva kontroluje aj tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu.

Kríza v turecko-ruských vzťahoch by sa “okamžite obrátila proti Erdoganovi a spôsobila by mu pred voľbami veľa problémov”, povedal Gaber, ktorý je tiež bývalým ukrajinským diplomatom.

Politické výhody sú rovnako dôležité, keďže Erdoğan sa snaží hľadať v zahraničí pomoc pri riešení problémov svojej krajiny.

Rusko a Turecko stáli na opačných stranách viacerých konfliktov v regióne vrátane konfliktu na Kryme. Diplomatické partnerstvo medzi Putinom a Erdoğanom však pomohlo riešiť aj niektoré regionálne konflikty v regióne, uviedol bývalý diplomat Ülgen, pričom poukázal na mierový proces v Astane pre Sýriu a dohodu okolo sporného regiónu Náhorný Karabach.

 

Čo budete robiť?

Západné krajiny vyvíjajú tlak na Turecko, aby sa vyhlo tomu, že bude pôsobiť ako ohnisko obchádzania. Teraz, keď sa politický priestor Západu na uvalenie nových sankcií na Rusko zúžil, sa pozornosť ešte viac presúva na zabezpečenie dodržiavania existujúcich sankcií.

Peter Stano, hovorca Európskej komisie, uviedol, že je nevyhnutné, aby Turecko “neponúkalo Rusku riešenia na obchádzanie sankcií”, a dodal, že “situáciu v tejto súvislosti naďalej pozorne sledujeme”.

Francesco Giumelli, docent medzinárodných vzťahov na Univerzite v Groningene v Holandsku, povedal, že sa uvidí, ako dlho budú EÚ a ostatní členovia NATO tolerovať Erdoganovu hru “na dve strany, keď má dohody s Putinom, ale zároveň je členom NATO a má veľmi blízko k USA”.

Západ však môže urobiť veľmi veľa.

Brusel má na Turecko určité politické páky, napríklad pokiaľ ide o liberalizáciu vízového režimu pre tureckých občanov. Stano poukázal na štatút Turecka ako kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie. Tento prístupový proces však do júna 2018 zamrzol vo všetkom okrem názvu.

To isté platí aj pre colnú úniu, ktorú sa Európska komisia pokúsila modernizovať v roku 2016, ale tieto rozhovory sa vzhľadom na zhoršujúce sa vzťahy medzi EÚ a Tureckom zastavili.

“Keby sme sa nachádzali v inom svete, kde by boli vzťahy medzi Tureckom a EÚ silné… EÚ by mohla mať nad Tureckom väčšiu autoritu [v súvislosti so sankciami],” povedal Ülgen. “Teraz však nič také neexistuje.”

Ülgen zdôraznil, že v existujúcej colnej únii nie je priestor na akýkoľvek politický vplyv na Turecko.

Washington strieľa na Ankaru o niečo prísnejšie varovné výstrely, aby nezachádzala príliš ďaleko.

Jeden z amerických predstaviteľov uviedol, že ak by Turecko uzavrelo formálne hospodárske partnerstvo s Ruskom, Washington by zvážil odporúčanie, aby západné spoločnosti odstúpili od svojich hospodárskych vzťahov s Ankarou alebo ich obmedzili.

“Myslíme si, že Turecko by malo byť globálnou destináciou pre obchod a kapitál, ale užší vzťah s Ruskom vytvorí skutočné riziká pre integráciu Turecka so zvyškom sveta,” povedal úradník.

Ak Západ dokáže, že Turecko sa vyhýba sankciám, Washington by mohol dokonca zájsť ešte ďalej a prostredníctvom sekundárnych sankcií odrezať Turecko od dolára.

Keď však ide o pravidlá sankcií, výklad je niekedy rovnako dôležitý ako samotný zákon, uviedol Šagina z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie. A práve tu sa objavuje obava, že si Turecko nechceme príliš znepriateliť.

Erdogan zo svojej strany tiež vie, že by nemal preháňať. Turecký predstaviteľ uviedol, že Ankara si je vedomá “rizík sekundárnych sankcií”, ale zároveň varoval pred prehnanými krokmi, najmä zo strany USA.

“Ak sa turecké spoločnosti stanú terčom útokov, budeme reagovať, čo by bolo kontraproduktívne,” povedal úradník.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali