Kritici Erdogana tvrdia, že nemohol vyštudovať vysokú školu skôr než bola založená, a preto nemá vysokoškolské vzdelanie. Avšak vyššie než stredné vzdelanie je podmienkou pre zastávanie funkcie prezidenta, uvádza turecká ústava.
Portál dodáva, že podľa striktného výkladu práva sú potom všetky Erdoganove rozhodnutia v posledných dvoch rokoch, kedy je vo funkcii, neplatné. Vrátane vymenovania vysokých úradníkov či členov vlády. Prezident sa však bráni a tvrdí, že ide o krivé obvinenia, pretože vzdelanie má. Nedávno ukázal verejnosti potvrdenú kópiu svojho diplomu z Marmarskej univerzity. Ľudová demokratická strana (HSP) zverejnila diplom na Twitteri a tvrdí, že je falošný.
https://twitter.com/HDPgenelmerkezi/status/741261333950255104
Erdogan univerzitu absolvoval v roku 1981, takže rok pred tým, ako začala oficiálne existovať. Marmarská univerzita, ktorú mal turecký prezident absolvovať, je verejnou univerzitou nachádzajúcou sa v Istanbule a je jednou z najstarších univerzít Turecka. Združenie univerzitných profesorov Turecka UNIVDER vydalo vyhlásenie, že podľa nich Erdogan neabsolvoval menovanú univerzitu, ale len školu, ktorá je jej ekvivalentom. Profesori argumentujú faktom, že v čase, kedy mal byť Erdoganov diplom podpísaný, na Marmarskej univerzite neexistovala hospodárka a obchodná (resp. ekonomická) fakulta, ktorú mal vyštudovať. Tá vznikla až v roku 1982. Zároveň originál Erdoganovho diplomu sa má nachádzať v univerzitnom archíve, ale objavili sa informácie, že sa stratil.
Priaznivci prezidenta tvrdia, že nemusí nič dokazovať, pretože diplom už ukázal. Vicepremiér Nurettin Canikli z vládnej strany AKP vyhlásil, že ohľadne Erdoganovho vzdelania nie sú žiadne pochybnosti a diskusie o ňom sú nemorálne a vedené zlými zámermi, píše iHNED.cz.
Väčšina tureckých médií sa obáva zásahu úradov, a preto problém s diplomom ignorujú. Turci si však z prezidenta robia na sociálnych sieťach žarty a opoziční politici žiadajú vysvetlenie od úradov z rezortu školstva.