Brusel 11. februára (TASR) – Do otvorenia prvých volebných miestností pre voľby do europarlamentu zostáva 100 dní. Odpočítavanie do eurovolieb sa začalo, pripomenul dnes Európsky parlament (EP).
V druhej najväčšej demokratickej voľbe na svete (podľa počtu voličov) môže 400 miliónov občanov rozhodnúť o novom Európskom parlamente a 751 poslancov EP, ktorí sa v júli ujmú funkcie, určí nielen smerovanie európskej politiky na nasledujúcich päť rokov, ale zvolí aj šéfa exekutívy EÚ – predsedu Európskej komisie (EK).
Na Slovensku sa voľby uskutočnia v sobotu 24. mája. Slováci si zvolia 13 poslancov EP.
Rozšírenie právomocí EP od roku 2009 Európania pocítili, keď sa EÚ snažila dostať sa z krízy. Europoslanci pracovali na legislatívnych opatreniach pre účinnejšiu rozpočtovú disciplínu, zabrzdenie úpadku bánk a na obmedzení odmien pre bankárov. Májové eurovoľby umožnia voličom posilniť nastolený kurz či zmeniť spôsob, akým Európa rieši hospodársku krízu a ďalšie otázky, ktoré ovplyvňujú každodenný život občanov.
Zostava nového EP vôbec po prvýkrát určí, kto povedie Európsku komisiu, ktorá navrhuje legislatívu a dohliada na jej uplatňovanie v praxi. Podľa nových pravidiel najvyšší vládni predstavitelia členských krajín EÚ, ktorí navrhnú kandidáta na post budúceho predsedu EK, tak budú musieť urobiť na základe výsledkov európskych volieb. Europarlament zvolí nového predsedu EK väčšinou, teda najmenej polovicou hlasov nových 751 poslancov (376 hlasov).
Európske politické strany preto pred voľbami do EP navrhujú svojich kandidátov na túto funkciu, čo dáva občanom možnosť vyjadriť sa počas volieb aj k tejto otázke.
Zatiaľ sú známi kandidáti na post predsedu EK štyroch zo sedem politických skupín v EP. Kandidátom Európskej zjednotenej ľavice je grécky europoslanec Alexis Cipras, Európska strana zelených postavila hneď dvoch kandidátov – jedným je Francúz José Bové a tým druhým Nemka Franziska Kellerová. Aliancia európskych liberálov a demokratov vsadila na šéfa tejto frakcie v EP Guya Verhofstadta z Belgicka, kým kandidátom Strany európskych socialistov je terajší šéf EP Martin Schulz. Európska ľudová strana určí svojho kandidáta začiatkom marca na kongrese v Dubline, pričom podľa kuloárnych informácií sa za favorita považuje bývalý luxemburský premiér a bývalý šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.
Nová politická väčšina, ktorá vzíde z volieb, bude počas piatich rokov vytvárať európsku legislatívu v oblastiach od jednotného trhu až po občianske slobody. Európsky parlament – jediný priamo volený orgán EÚ – je kľúčovým prvkom európskeho rozhodovacieho systému a má rovnakú váhu ako národné vlády pri prakticky všetkých právnych predpisoch EÚ. Volič bude mať väčší vplyv než kedykoľvek predtým.
Po štvordňovom hlasovacom maratóne v celej EÚ bude hlavnou otázkou zloženie budúceho Európskeho parlamentu. Hlasovanie sa skončí 25. mája o 22. hodine, keď EP oznámi prvé odhady kompozície nového zákonodarného zboru EÚ. Aktuálne výsledky sa budú aktualizovať počas celej noci a konečné výsledky budú spracované v podobe grafiky nového EP a jeho politického zloženia.
Európsky parlament má v súčasnosti sedem politických skupín, ktoré reprezentujú viac než 160 národných strán. Podľa rokovacieho poriadku EP musia členovia skupiny musia zdieľať "politickú príslušnosť", pričom skupina musí pozostávať z minimálne 25 členov z najmenej jednej štvrtiny členských štátov (v súčasnosti aspoň siedmich). Členovia, ktorí si neželajú alebo nemôžu byť priradení k skupine, sa nazývajú "nezaradení".
Minimálny vek voličov je vo všetkých krajinách 18 rokov – s výnimkou Rakúska, kde táto hranica predstavuje 16 rokov. Hlasovanie je povinné iba v štyroch krajinách EÚ – v Belgicku, na Cypre, v Grécku a Luxembursku.
Celková účasť na voľbách do EP v júni 2009 dosiahla 43,39 percent, čo bol len mierny pokles oproti 45,9 percentám z roku 2004. Slováci v eurovoľbách zatiaľ hlasovali len dvakrát a v obidvoch prípadoch dosiahla účasť voličov najnižšiu úroveň v histórii EÚ. V roku 2004 sa eurovolieb na Slovensku zúčastnilo len 17 percent voličov a v roku 2009 to bolo necelých 20 percent voličov.