Kremnica/Žiar nad Hronom 13. októbra (TASR) – Spoločnosť Ortac plánuje v štôlni Andrej, kde sídli banské múzeum, ťažiť zlato-strieborné rudy hlbinným spôsobom. Svoj zámer oznámila koncom septembra aj medzičasom zaniknutému Obvodnému úradu životného prostredia (OÚŽP) v Banskej Štiavnici. O tom, či sa zámer bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie rozhodne Okresný úrad (OÚ) Žiar nad Hronom. Pre TASR to potvrdila Helena Nogová z úseku EIA OÚ Žiar nad Hronom.
Ako konkretizovala Nogová, zámer činnosti v súvislosti s navrhnutou ťažbou obdržal OÚŽP Banská Štiavnica ešte 23. septembra a v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie ho 26. septembra rozposlal dotknutým orgánom štátnej správy, dotknutej obci- mestu Kremnica, povoľujúcemu a rezortnému orgánu na zaujatie stanoviska podľa zákona. "Rezortný a povoľujúci orgán, dotknutá obec a dotknuté orgány v zákonom stanovenej lehote, t. j. do 21 dní od doručenia zámeru majú doručiť stanoviská príslušnému orgánu. O tom, či sa navrhovaná činnosť bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, rozhodne Okresný úrad Žiar nad Hronom – odbor starostlivosti o životné prostredie do 15 dní od uplynutia poslednej lehoty o doručení zámeru," ozrejmila.
Spoločnosť Ortac chce zabezpečiť ťažbu zlato-strieborných rúd v podzemí cez existujúcu štôlňu Andrej v dobývacom priestore Kremnica v celkovom množstve 1000 ton za rok. Ak zámer dostane v posudzovacom a povoľovacom konaní zelenú, činnosť bude podľa riaditeľa spoločnosti Ortac pre Slovensko Viktora Pomichala, vykonávaná do roku 2017. "Banský zákon nám určuje striktné pravidlá, ktoré zabezpečujú, aby držiteľ dobývacích práv konal proaktívne pri vypracovaní projektu v dobývacom priestore, za ktorý je zodpovedný. My si tento záväzok voči štátu uvedomujeme a chceme ho splniť," povedal Pomichal.
Banské múzeum by malo byť napriek ťažbe otvorené, ale s tým, že počas aktívnych banských prác budú dni otvorenia obmedzené.
Spoločnosť má licenciu na hlbinnú ťažbu platnú do 17. júna 2014. Podľa predsedu občianskeho združenia Kremnica nad zlato Ľuboša Kürthyho je zámer získať povolenie na hlbinnú ťažbu priame potvrdenie právneho názoru združenia a prokuratúry ohľadom povrchovej ťažby, podľa ktorého spoločnosti licencia už zanikla. Ak by však chcela spoločnosť reálne s hlbinnou ťažbou v štôlni začať, kvôli "obrovskému" úseku a termínu do konca júna budúceho roka to nemá šancu stihnúť. Kürthy si tiež myslí, že nie je dôvod na to, aby Ortac naťahoval ťažbu na štyri roky, 4000 ton môžu podľa neho vyťažiť aj za polrok. Podľa jeho slov je tiež malá šanca na to, aby firma zosúladila prevádzku banského múzea a ťažbu.
Banské oprávnenie získala spoločnosť Ortac (predtým Kremnica Gold Mining) 30. júna 2009. Do troch rokov mala začať dobývať rudu povrchovým spôsobom a hlbinným spôsobom do piatich rokov, zatiaľ však nevyťažila ani tonu. Licencia Ortacu na povrchové dobývanie vypršala podľa Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici 30. júna 2012. Podľa Hlavného banského úradu v Banskej Štiavnici a Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici však táto licencia naďalej platí, občianske združenie Kremnica nad zlato preto v najbližších dňoch podá v tejto súvislosti žalobu.