Bratislava 3. septembra (TASR) – Ochranári apelujú na poslancov, aby neschválili novelu zákona o ochrane voľne žijúcich živočíchoch a rastlín (CITES), ktorú vrátil na opätovné prerokovanie prezident SR Ivan Gašparovič. Nepodpísal ani novelu zákona o ochrane prírody a predložil k nej niekoľko pripomienok. Obe novely prerokuje na svojom stredajšom zasadnutí parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
"Veríme, že poslanci zamietnu zákon o CITES ako celok, rovnako, ako im to navrhol prezident," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ SOS/Birdlife Rastislav Rybanič. Environmentalisti predpokladajú, že cieľom predloženej novely je oslabenie evidencie a možností kontrolných orgánov, ktoré bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou za následok rozmach čierneho obchodu a zhoršenie kontroly obchodu s ohrozenými druhmi všeobecne.
V novele zákona o ochrane prírody a krajiny navrhuje Gašparovič neprijať zmeny obmedzujúce účasť mimovládnych organizácii v správnych konaniach s odôvodnením, že táto zmena môže byť v rozpore s medzinárodným Aarhuským dohovorom. Ako povedala hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne Martina Badidová, poslancov upozornili aj na dôležitosť ochrany mokradí, ktorá je upravená aj Ramsarským dohovorom. "Nie je tak vhodné znižovať úroveň ich ochrany", dodala.
Prezident v novele zákona o ochrane prírody a krajiny neupozornil podľa ochranárov na niektoré zásadné body, ako napríklad plánovaná hospodárska činnosť v lese, na ktorú sa tento zákon nebude vzťahovať. Predpokladajú, že to umožní lesníkom ťažiť lesné porasty bez ohľadu na to, či sa tým ohrozia chránené druhy alebo biotopy a to aj v chránených územiach. "Aj keby boli všetky prezidentove výhrady poslancami akceptované, novelizácia tohto zákona významným spôsobom znižuje úroveň ochrany prírody na Slovensku," uzavrel Marek Brinzík zo siete mimovládnych environmentálnych organizácií Ekofórum.