EMN: Slovensko je na okraji záujmu zahraničných študentov

EMN: Slovensko je na okraji záujmu zahraničných študentov

Bratislava 4. decembra (TASR) – Slovenská republika je v súčasnosti na okraji záujmu študentov z tretích krajín. V priebehu posledných piatich rokov sa ich počet na vysokých školách pohyboval v priemere na úrovni 1200 ľudí z celkového počtu viac ako 130.000 študentov. Zahraniční študenti pritom prinášajú do škôl nielen väčšie financie, ale aj nové myšlienky. Vyplýva to zo správy o migrácii zahraničných študentov na Slovensko, ktorú vypracovali predstavitelia Európskej migračnej siete (EMN).

"Študenti, keď si vyberajú krajinu, do ktorej pôjdu študovať, tak zohľadňujú primárne kvalitu školy. Zároveň sa však pozerajú aj na to, ako je tá krajina pripravená študentov prijať, napríklad čo do poskytovania pobytu, či môžu v krajine pracovať a ak áno, ako dlho," uviedla Zuzana Vatráľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

Väčšina slovenských vysokých škôl sa podľa nej snaží zahraničných študentov prilákať, no krajina zaostáva pre niektoré legislatívne obmedzenia, ktoré iné štáty nemajú. Slovensko napríklad nemá komplexný strategický dokument, ktorý by sa týkal výlučne migrácie zahraničných študentov, a aj čiastkové opatrenia majú skôr deklaratívny charakter.

"Vysoké školy neponúkajú dostatok atraktívnych študijných programov v cudzích jazykoch. Školné za študijné programy v cudzích jazykoch, hlavne v angličtine, sa pohybuje vo vyšších sumách, a preto je viac dostupnejšie pre študentov z členských krajín EÚ," poukázala Andrea Frkáňová, ktorá sa na vypracovaní správy podieľala.

Reklama

Popri štúdiu môžu zahraniční študenti na Slovensku týždenne pracovať najviac 10 hodín, čo je menej ako v niektorých iných krajinách. Napríklad v Nórsku je maximálne povolený polovičný úväzok počas školského roka a plný úväzok počas prázdnin.

Súčasné nastavenie legislatívy na Slovensku je tiež v rozpore so záujmom krajiny, aby absolvent vysokej školy ostal pracovať v krajine. "Slovensko má v tomto veľmi konzervatívny prístup a doposiaľ sa ukončenie štúdia považuje za pominutie účelu prechodného pobytu, čiže študent by mal vlastne odísť," poznamenala Frkáňová. Rezort práce však podľa nej pripravuje zmenu legislatívy, ktorá by týmto absolventom ponúkla prechodné trojmesačné obdobie, aby po ukončení štúdia si mohli na Slovensku nájsť prácu.

Reklama

O tom, že rozhodujúcim faktorom pre študentov nie je geografická poloha krajiny, svedčia aj údaje zo susedného Rakúska. Tam v roku 2011 študovalo viac ako 75.000 cudzincov, pričom zhruba tretina z nich pochádzala zo štátov, ktoré nie sú členmi EÚ. Výhodou oproti Slovensku je napríklad aj možnosť zotrvať na území krajiny po ukončení štúdia pol roka, počas ktorého si musí absolvent nájsť prácu.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vse ed

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali