Pandémia, ktorá zúri na celom svete, hromadí jednu takúto nešťastnú voľbu pred druhou. Mali by lekárske zdroje smerovať k pacientom s ochorením Covid-19 alebo k pacientom trpiacimi inými chorobami? Určitou nezamestnanosťou a bankrotmi stojí za to zaplatiť, ale koľkými? Ak extrémne sociálne dištancovanie nezastaví chorobu, ako dlho by malo pretrvávať?
Vybrať si v tejto situácii bude vyžadovať agonistické rozhodnutia
The Economist, liberálne medzinárodné médium s 5 miliónmi čitateľov týždenne, sa v najnovšom vydaní (4. apríla 2020) dostal k sebe vlastnému záveru o globálnej pandémii: “Možno sa nenájdu žiadne nové liečebné postupy a zlyhajú aj testovacie metódy. V lete budú ekonomiky zaznamenávať dvojciferné poklesy štvrťročného HDP. Ľudia budú musieť sedieť mesiace v izolácii, čo naruší ich sociálnu súdržnosť, poškodí ich duševné zdravie a môže zvýšiť domáce násilie. Celoročné uzavretie by stálo Ameriku a eurozónu asi tretinu HDP. Trhy by sa určite zrútili a investície by sa oneskorili.
Okrem toho, pri zastavení inovácií a znižovaní kvalifikácie ľudí by sa kapacita hospodárstva prepadla. Nakoniec aj keď veľa ľudí zomrie, náklady na izoláciu by mohli prevážiť nad jej výhodami. To je možnosť, ktorú si zatiaľ nikto nechce pripustiť.” Stručne zhrnuté, situácia Covid-19 je pre elity príliš drahá a začínajú sa pýtať a kvantifikovať otázku – ľudské životy alebo zachovanie globálnej trhovej ekonomiky?
Ľudský život versus dolár
Guvernér mesta New York Andrew Cuomo vyhlásil, že „ľudský život nebude porovnávať k hodnote v dolároch.“ Malo to vyzerať ako upokojujúce vyhlásenie odvážneho muža, ktorý chráni svojich ľudí. Avšak, podľa článku The Economist guvernér Cuomo ignorovaním širších kompromisov a nákladov v skutočnosti obhajoval jedinú voľbu (život), ktorá nezačína rozpoznávať litaniu dôsledkov (doláre) v širšej komunite. V článku sa ďalej uvádza, že „nejaký spôsob systematického myslenia o hodnote života, je presne to, čo vodcovia budú potrebovať, ak chcú viesť v nasledujúcich utrápených mesiacoch svoje krajiny.“
Za posledný týždeň sa počet hlásených infikovaných prípadov zdvojnásobil a je ich už cez 1,2 milióna. Amerika zaevidovala viac, ako 330 000 prípadov a zaznamenala o 55 % viac úmrtí ako Čína. 30. marca prezident Donald Trump varoval pred „tromi týždňami, aké sme nikdy predtým nevideli“. Prezidentova pracovná skupina predpovedala, že pandémia bude stáť najmenej 100 000 až 240 000 amerických životov.
Zmiernenie choroby bude stáť každú americkú domácnosť 60 000 dolárov
Amerika zatiaľ stopla svoju ekonomiku, ale vynakladá veľké prostriedky na záchranu podnikov pred bankrotom a na podporu príjmov prepustených pracovníkov, ktorých raketovo pribúda. Dva týždne prezident Trump špekuloval, že riešenie môže byť horšie ako samotný problém. Kapitalistické elity neváhali a uviedli na scénu štúdiu dolárovej hodnoty za život. Podľa analýzy zatvorenie ekonomiky spôsobí obrovské hospodárske škody. Modely naznačujú, že nechať voľne šíriť covid-19 v populácii by urobilo menej ekonomickej škody, ale viedlo by k asi 1 miliónu úmrtí navyše. Vykonali akési nejasné zúčtovanie pomocou oficiálnej hodnoty upravenej podľa veku každého zachráneného života. To naznačuje, že pokus o zmiernenie choroby bude stáť každú americkú domácnosť 60 000 dolárov. Jednoducho, podľa štúdie sú dnes náklady na uzavretie krajiny oveľa väčšie ako zachránené životy.