Počas svojho pobytu ruská odborníčka A. S. Četverikovová vystúpila s prednáškami a zúčastnila sa okrúhlych stolov o problematike a perspektívach vzájomnej hospodárskej súčinnosti Ruska a štátov Vyšehradskej štvorky. A. S. Četverikovová sa stretla aj so študentmi a pedagógmi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov v Bratislave, špeciálny seminár sa uskutočnil v Inštitúte ASA: Analýzy, Stratégie, Alternatívy. Vedkyňa poskytla interview slovenským médiám.
Prednášky A. S. Četverikovovej na Slovensku boli zamerané najmä na oboznámenie slovenskej verejnosti so životom a profesionálnym pôsobením J. M. Primakova vrátane obdobia, keď pracoval v Inštitúte svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov. Ruská odborníčka A. S. Četverikovová sa tiež venovala analýze súčasnej situácie v oblasti hospodárskych kontaktov Ruska s Vyšehradskou skupinou a jednotlivým aspektom spolupráce našich krajín na medziregionálnej úrovni.
Spolupráca Ruska a krajín V4 je poznačená politikou sankcií EÚ voči Rusku. Je potešujúce, že kultúrne, ekonomické či vedecké kontakty medzi RF a štátmi V4 sa aj naďalej prehlbujú. Ruská odborníčka si všímala podrobnejšie aj slovensko-ruské vzťahy v celkovom kontexte vzťahov medzi Ruskou federáciou či krajinami V4.
A.S. Četverikovová uviedla, že vo vzťahu k Slovensku, medzi Ruskom a Slovenskom sa podpísalo ešte v 90.rokoch 20.storočia vyše 30 medziregionálnych dohôd, ktoré sa týkajú všetkých slovenských krajov a spolupráca so Slovenskom pokračuje ďalej na vysokej úrovni. V roku 2016 sa napríklad v Bratislave uskutočnili stretnutia predstaviteľov partnerských oblastí Ruska a Slovenska, tohto stretnutia sa zúčastnili predstavitelia štátnych štruktúr oboch krajín (Moskva – Nová Dubnica, Sankt Peterburg – Košice, Čeljabinsk – Revúca).
Podľa autorky investičná spolupráca predstavuje jednu z najdôležitejších oblastí v rámci vzťahov medzi Ruskom a V4. Oficiálna štatistika hovorí, že investori z krajín V4 sa prispôsobili krízovej situácie, zapríčinenej politikou sankcí. Ruskí investori vykazujú stabilný záujem o krajiny V4, ktoré sú si geograficky, kultúrno-politicky a ekonomicky blízke. Ruské spoločnosti majú svoje zastúpenie v krajinách V4 v oblasti strojárenstva, vo finančnom sektore, energetickom sektore, v priemysle pohonných hmôt, metalurgii či v oblasti chemického priemyslu. V krajinách V4 napriek sankciám aj ďalej investujú veľké ruské spoločnosti. Je potešujúce, že spolupráca medzi Ruskom a krajinami V4 pokračuje a že celkový vývoj nabáda k opatrnému optimizmu.
Vystúpenia ruskej odborníčky sa na Slovensku stretli s veľkým ohlasom.
Branislav Krasnovský