Ekonomická diplomacia Ruska v Afrike

Moskva 1. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP/Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)

 

Počas septembrovej ceremónie prijímania zahraničných veľvyslancov ruský líder Vladimir Putin ponúkol náčrty politiky stanovovania cieľov a niektoré aspekty smerovania hospodárskej politiky Ruska voči Afrike. Väčšina z týchto smerov, ktoré sa považujú za významné, sa v priebehu týchto rokov výrazne vyskytovala vo všetkých jeho predchádzajúcich prejavoch o vzťahoch Ruska s Afrikou, píše o tom Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Dňa 20. septembra v Alexandrovskej sále Veľkého kremeľského paláca Putin prijal poverovacie listiny od 24 novoprijatých veľvyslancov vrátane deviatich z Afriky (Alžírsko, Egypt, DR Kongo, Líbya, Mali, Senegal, Sudán, Tanzánia a Uganda). Putin podľa tradície stručne charakterizoval vzťahy medzi Ruskom a krajinami, ktorých vyslanci prišli na slávnostný ceremoniál do Kremľa.

Putin vo veľkolepom štýle postupne oboznámil rad veľvyslancov so situáciou vo svete, s nevyhnutnosťou “špeciálnej vojenskej operácie” Ruska na susednej Ukrajine, s otázkami týkajúcimi sa regionálnej bezpečnosti a s hospodárskou nestabilitou v dôsledku rastúcich cien energií a komodít. Zdôraznil, že vývoj multipolárneho a demokratickejšieho a spravodlivejšieho svetového poriadku vstúpil do svojej aktívnej fázy.

“Žiaľ, objektívny pohyb smerom k multipolarite narazil na odpor tých, ktorí sa snažia zachovať si dominantnú úlohu v medzinárodných záležitostiach a kontrolovať všetko – Latinskú Ameriku, Európu, Áziu a Afriku,” povedal Putin.

Odvolávajúc sa na súčasnú medzinárodnú situáciu s dôrazom na kritické regionálne problémy afrického kontinentu a bilaterálne vzťahy afrických krajín, ktorých veľvyslanci boli akreditovaní v Ruskej federácii, Putin zdôraznil “význam nadchádzajúceho druhého rusko-afrického samitu v Petrohrade v roku 2023 pre posilnenie rozmanitých vzťahov medzi Ruskom a africkými krajinami”.

Putin sa ďalej dotkol úsilia Moskvy obnoviť svoje geopolitické postavenie na kontinente po historickom kolapse sovietskej éry. Hoci sa tento samit považuje za významný posun v mocenských ambíciách Ruska, Putin africkým veľvyslancom dôrazne pripomenul, že druhý rusko-africký samit sa má konať v Petrohrade v roku 2023. “Dúfame, že sa nám spoločne podarí dať nový impulz komplexnému rozvoju vzájomne výhodnej spolupráce medzi Ruskom a africkými štátmi,” povedal.

Putin počas svojho prejavu pozval alžírskeho prezidenta Abdelmadžída Tebbúna na návštevu Ruska. Je pochopiteľné, že Alžírsko je druhým najväčším obchodným partnerom Ruska v Afrike, pokiaľ ide o objem obchodu. A obchodná a hospodárska spolupráca sa naďalej aktívne rozvíja, rovnako ako väzby v iných oblastiach vrátane vojensko-technických a kultúrnych väzieb. V správach sa uvádza, že Rusko podporuje vyváženú politiku Alžírska v oblasti regionálnych a medzinárodných záležitostí a naďalej spolupracuje na posilňovaní stability na Blízkom východe, v severnej Afrike a v regióne Sahara-Sahel.

“Dôsledne budujeme priateľské vzťahy s Egyptom na základe základnej dohody o komplexnom partnerstve a strategickej spolupráci podpísanej v roku 2018. Egypt považujeme za jedného z našich najdôležitejších partnerov v Afrike a arabskom svete. S prezidentom Sísím sme v neustálom kontakte,” tvrdí Putin.

Medzivládna komisia pracuje, podporuje rast obchodu, ktorý sa za prvých šesť mesiacov tohto roka zvýšil o viac ako 40 %. Realizujú sa veľké spoločné projekty, ako napríklad výstavba jadrovej elektrárne El Dabaa a vytvorenie ruskej priemyselnej zóny v blízkosti Suezského prieplavu. Existuje pravidelný politický dialóg a úzka koordinácia zahraničnej politiky.

Rusko a Egypt podpísali dohodu a celkové náklady na výstavbu sú stanovené na 30 miliárd USD. Rusko poskytuje Egyptu pôžičku vo výške 25 miliárd USD, ktorá pokryje 85 % prác. Egyptská strana pokryje zvyšné náklady prilákaním súkromných investorov. Podľa dohody má Egypt začať splácať pôžičku, ktorá bola poskytnutá za 3 % ročne, v októbri 2029.

Medzi vyslancami v Kremli bol aj veľvyslanec Harouna Samake (Malijská republika), ktorý pozorne počúval, ako Putin privítal zámer vedenia Malijskej republiky vytvoriť dlhodobé strategické partnerstvo s Ruskom a rozvíjať vzájomne výhodné väzby.

Počas podrobného augustového telefonického rozhovoru s dočasným prezidentom Assimim Gojtom sa Putin dohodol na pokračovaní spoločného úsilia v boji proti medzinárodnému terorizmu a náboženskému extrémizmu. Ďalej sa zaviazal, že Rusko bude naďalej poskytovať malijskému ľudu všestrannú pomoc a podporu rôznymi spôsobmi.

V rovnakej diplomatickej rétorike ocenil vzťahy Ruska s Ugandou, ktorá je jedným zo spoľahlivých partnerov Ruska v Afrike. Tanzánijská zjednotená republika uviedla sľubné oblasti, ako je mierový jadrový výskum, doprava, energetika a cestovný ruch. Tieto sféry boli na ruskom zozname aj pre mnohé iné africké krajiny.

V súčasnosti majú všetky africké krajiny vážnu energetickú krízu. Viac ako 620 miliónov obyvateľov subsaharskej Afriky z 1,3 miliardy nemá elektrinu. V tejto súvislosti viaceré africké krajiny skúmajú jadrovú energiu ako súčasť riešenia. Tri desaťročia po rozpade Sovietskeho zväzu nebola v Afrike dokončená ani jedna jadrová elektráreň.

Niektorí sa stále zasadzujú za alternatívne dodávky energie. Gabby Asare Otchere-Darko, zakladateľka a výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Danquah Institute, ktorá podporuje politické iniciatívy a zasadzuje sa za rozvoj Afriky, v e-maile napísala, že “Afrika potrebuje odborné znalosti a prenos poznatkov, ktoré môžu Afrike pomôcť rozvíjať jej fyzickú infraštruktúru, pridať hodnotu dvom jej kľúčovým zdrojom: prírodným zdrojom a ľudskému kapitálu.”

Rusko má úctyhodné skúsenosti v jednej pre Afriku kľúčovej oblasti: v oblasti rozvoja energetiky. “Má však Rusko odvahu, aby sa napríklad ujalo zastaveného projektu vodnej elektrárne Inga-3 na rieke Kongo v hodnote 8 až 10 miliárd dolárov? Je to ten druh rozvojového projektu, ktorý môže vyslať jasný signál africkým lídrom a vládam, že Rusko je skutočne pripravené na podnikanie,” povedal v diskusii.

Potenciál obnoviteľných zdrojov energie je v Afrike obrovský, pričom spomenul priehradu Grand Inga v Konžskej demokratickej republike. Grand Inga je najväčší navrhovaný hydroenergetický systém na svete. Ide o veľkolepú víziu rozvoja energetického systému na celom kontinente. Očakáva sa, že Grand Inga-3 bude mať kapacitu výroby elektrickej energie približne 40 000 megawattov, čo je takmer dvakrát viac ako 20 najväčších jadrových elektrární. Náklady na výstavbu jadrovej elektrárne nemajú zmysel v porovnaní s nákladmi na výstavbu obnoviteľných alebo iných zdrojov energie, ktoré by vyriešili nedostatok energie v Afrike.

V priebehu rokov prejavilo Rusko veľký záujem o Líbyu, ktorej veľvyslanec Emhemed Almaghrawi (štát Líbya) bol v septembri súčasťou ceremónie v Kremli. V priebehu rokov sa Rusko snažilo zlepšiť bilaterálny politický a hospodársky dialóg a spoluprácu s touto severoafrickou krajinou. Stretlo sa však s mnohými úskaliami a prekážkami.

“Vzťahom s Líbyou prikladáme veľký význam a máme záujem na spravodlivom a trvalom urovnaní dlhotrvajúceho vnútorného konfliktu v tejto krajine. Rusko bude naďalej podporovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Líbye a pomáhať priateľskému líbyjskému ľudu brániť jeho právo na dôstojný život, mier a bezpečnosť. Keď sa vnútorná situácia v Líbyi stabilizuje, tešíme sa na obnovenie bilaterálnej spolupráce v rôznych oblastiach,” povedal Putin.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odsúdil Severoatlantickú alianciu, keď 1. septembra vystúpil pred študentmi Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov v Moskve. Rusko tvrdí, že odstránením plukovníka Kaddáfího prišlo o miliardy dolárov v rámci kontraktov v oblasti energetiky, obrany a infraštruktúry, o ktorých rokovalo. Ruský štátny vývozca zbraní prišiel o kontrakty s Líbyou v odhadovanej hodnote 4 miliardy dolárov po tom, ako Bezpečnostná rada OSN uvalila na Líbyu zbrojné embargo.

Ruské železnice získali kontrakt v hodnote 3 miliárd dolárov na výstavbu vysokorýchlostného železničného spojenia zo Syrtu do Bengází. Mnohé z týchto zmlúv boli podpísané v Kaddáfího prítomnosti alebo ich organizoval. Ruská štátna tlačová agentúra ITAR-TASS odhaduje, že ak nové líbyjské vedenie spochybní legálnosť existujúcich zmlúv, krajina by mohla prísť až o 10 miliárd dolárov v obchodoch.

Ako poznamenáva Anna Borščevská, spolupracovníčka Ira Weinera z Washingtonského inštitútu pre blízkovýchodnú politiku, vojenstvo bolo súčasťou zahraničnej politiky Ruskej federácie a ruské orgány posilňovali vojensko-technickú spoluprácu s niektorými africkými krajinami.

“Hlavnou hnacou silou Moskvy v Afrike je vojenská spolupráca v širšom zmysle. Tá často zahŕňa výcvik dôstojníkov a predaj vojenského vybavenia, hoci podrobnosti sú len zriedkavo verejne dostupné,” priznáva, “a tak to bude aj naďalej vo vzťahoch Ruska s Afrikou.

Rusko uzavrelo významné zbrojné dohody s Angolou a Alžírskom. Podľa správ Egypt, Uganda, Tanzánia, Somálsko, Mali, Sudán a Líbya tiež nakúpili zbrane od Ruska. Dohody podpísali aj malé krajiny ako Burundi, Botswana a Rwanda, ktoré majú výrazne chudobné obyvateľstvo a rozpočtové obmedzenia. Rusko poskytuje aj vojenský výcvik a podporu; od afrických krajín má objednávky na obranu v hodnote 14 miliárd USD.

Podľa denníka Nezavisimaja Gazeta, ktorý cituje vojenských expertov, môže Rusko propagáciou a snahou zbaviť sa vojenského vybavenia zo sovietskej éry v Afrike veľa získať. Rusko je predsa sebestačné a má ekonomickú nezávislosť, takže s nadšením presviedča afrických lídrov, aby nakupovali hnojivá a obilie.  Bezpochyby sa africkí lídri donekonečna chvália obrovskou neobrábanou pôdou, pričom vynakladajú len malé úsilie na podporu a mechanizáciu poľnohospodárstva.

Počas týchto mesiacov rusko-ukrajinskej krízy a sankcií zo strany Spojených štátov, Európy a tichomorských spojencov ruská diplomacia opakovane zdôrazňovala, že Moskva je pripravená do konca roka 2022 vyviezť 30 miliónov ton obilia a viac ako 20 miliónov ton hnojív.

Podľa správ miestnych ruských médií Federálne centrum pre rozvoj agrárneho exportu pri ruskom ministerstve poľnohospodárstva Agroexport v úzkej partnerskej spolupráci s Trust Technologies a podnikateľskou expertnou komunitou vypracovalo podnikateľský plán rozvoja exportu poľnohospodárskych produktov (obilnín, mliečnych, mäsových a cukrárenských výrobkov) na perspektívne trhy afrických krajín.

Cieľom projektu je pripraviť prakticky orientovaný model na zvýšenie dodávok a zvýšenie konkurencieschopnosti ruských poľnohospodárskych výrobkov na africkom trhu. V správe sa uvádza, že ako cieľové trhy pre dodávky poľnohospodárskych výrobkov bolo vybraných deväť afrických krajín. Sú to Angola, Kamerun, Etiópia, Ghana, Keňa, Maurícius, Nigéria, Tunisko a Južná Afrika.

V uvedenej správe sa výslovne uvádza pripravenosť afrických lídrov vynakladať štátne rozpočty na dovoz potravín; ústrednou témou samitu Rusko – Afrika v roku 2023 je bezpochyby “potravinová bezpečnosť”. Na tieto krajiny pripadá 40 % obyvateľstva kontinentu a jedna tretina všetkého afrického dovozu poľnohospodárskych výrobkov; Rusko odhaduje, že z Afriky získa približne 33 miliárd USD.

Podľa správ bolo na záver prvého rusko-afrického samitu podpísaných viac ako 90 dohôd. Na webovej stránke ruského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že v uplynulých rokoch sa uskutočnilo niekoľko bilaterálnych stretnutí na najvyššej úrovni, podpísalo sa niekoľko memoránd o porozumení a bilaterálnych dohôd.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s tureckými predstaviteľmi v Ankare a snažil sa odvrátiť rozsiahly vpád tureckých síl do severnej Sýrie. Samostatne bol v Ankare James Jeffrey, bývalý veľvyslanec USA v…

Pred dom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Turecko hrozí ďalšou inváziou do Sýrie. Spojenec NATO opäť vyzerá ako nepriateľ

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/foreignpolicy/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency, Patrick Semansky)   Ďalší deň, ďalšia diplomatická kríza Bidenovej administratívy. V stredu americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval s tureckými predstaviteľmi v Ankare a snažil sa odvrátiť rozsiahly vpád tureckých síl do severnej Sýrie. Samostatne bol v Ankare James Jeffrey, bývalý veľvyslanec USA v…

Pred dom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Armádny Magazín

Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

0 icon

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

0 icon

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

"Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

TopDesať

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

0 icon

Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali