Ekonóm: Vo vzťahoch s Ruskom Česko dopláca na politiku USA

Ekonóm: Vo vzťahoch s Ruskom Česko dopláca na politiku USA

Praha 31. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

 

Európa s Ruskom proti Spojeným štátom? Dialóg o spolupráci medzi európskymi štátmi a Moskvou začína. Šance sú veľké, píše vo svojom komentári Alena Novotná

Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a český prezident Miloš Zeman počas stretnutia v čiernomorskom letovisku Soči na Kryme 21. novembra 2017.

Dve udalosti v Rusku a Česku majú jedno spoločné: víziu spolupráce. V bývalom hlavnom meste ruského impéria sa nedávno uskutočnilo Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum. Hlavným heslom fóra bolo: Vytváraj ekonomiku dôvery. Návšteva a prejev francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku dokazuje, že to je možné.

Reklama

Nádejou na spoluprácu môže byť Česko-ruské fórum. Fórum vzniklo na podnet českého prezidenta Zemana a má zblížiť českú a ruskú spoločnosť prostredníctvom dialógu. Experti oboch krajín budú diskutovať o problémoch, nie ich špekulatívne zviditeľňovať.

Mení sa orientácia Európy? Objavujú sa lúče novej spolupráce medzi Európou a Ruskom? Na to sa Sputnik opýtal podpredsedu Národných socialistov Přemysla Votavu.

Reklama

 

Čoskoro sa uskutoční prvé zasadanie Česko-ruského fóra, platformy pre dialóg medzi českou a ruskou spoločnosťou. Čo si o iniciatíve myslíte?

Dívam sa na túto iniciatívu s nádejou. Otázky spolupráce a dialógu sú základom dôvery medzi národmi. Nedá sa ani pominúť, naše spoločné historické korene. Sme Slovania. A tu je základ našej spoločnej histórie.

Pripomínam, že pred 170 rokmi sa v júni 1848 konal v Prahe Slovanský zjazd. Tento zjazd bol spontánnou reakciou na politický vývoj v Európe. Dodnes je pripomínaný, ako významný zjednocujúci prvok našich slovanských národov. Svet od tej doby sa v mnohom zmenil, v mnohom sa nepoučil. Prvá svetová vojna, druhá svetová vojna, nasledovala studená vojna.

Dnes sa opäť strachujeme o ďalší osud ľudstva. Preto každá spolupráca, ako ekonomická, kultúrna, či športová sú prínosom pre udržanie mieru a dialógu vo svete.

Reklama

 

Majú za súčasnej situácie spolu české a ruské spoločnosti komunikovať, keď sme znovu v studenovojnovom stave?

Nádeje ľudstva, ktoré boli vkladané do politického vývoja vo svete po zrušení Varšavskej zmluvy, sa ukázali nesprávne. Podľa západných politikov mal nastať celosvetový mier, mali skončiť preteky v zbrojení, mali byť otvorené dvere spolupráce medzi Východom a Západom. Teda predovšetkým v oblasti ekonomickej, ale i vojenskej, mala byť nastolená dôvera medzi štátmi. Dnes vidíme, ako sme boli naivní.

Svet je opäť na okraji svetovej vojny. Americká politika cukru a biča, sa opäť vracia na politickú scénu. Preto každý dialóg medzi štátmi je nutný.

 

Reklama

Nebolo by vhodné za súčasných podmienok, aby Európa a Rusko odvrhli predsudky a začali tesnejšie spolupracovať? Vyzerá to, že USA si európskeho partnerstva prestávajú ceniť.

Európa sa v posledných 100 rokoch radikálne zmenila, v dobrom, ale i v zlom. Rozpadli sa impéria, prešli tu dve svetové vojny. Európa by sa mala z tejto histórie poučiť a predovšetkým rokovať, hovoriť spolu.

Nie je tajomstvom, že USA majú svoje sebecké záujmy, vyjadrené i pred nedávnom novým prezidentom Trumpom: Amerika na prvom mieste! To v mnohom naznačuje súčasnú americkú politiku.

Európa musí preto čeliť tejto americkej politike užšou spoluprácou všetkých štátov v Európe. Politika sankcií voči RF, vyhovuje americkým zámerom. ČR ekonomicky i kultúrne dopláca na túto politiku.

Príkladom je vývoj našej obchodnej bilancie s RF, ten je hlboko pod našimi možnosťami. Po roku 1989 sme boli dotlačení k odchodu z nášho tradičného ruského trhu, stalo sa tak k našej škode, dnes máme s RF pasívnu obchodnú bilanciu. Naše trhy obsadili iné štáty. Mnohé naše továrne sa zavreli. Západné trhy boli nedostupné.

 

Je v dohľadnej dobe možné vytvoriť veľkú koalíciu štátov od Lisabonu do Vladivostoku, ako o tom hovoril v Petrohrade francúzsky prezident Macron?

Bol by to krásny sen. Napriek tomu, musí sa o tento sen uskutočniť boj. Každá iniciatíva v tomto smere musí byť vítaná i keď realita býva mnohokrát iná. Je potrebné zdôrazniť, že Európa nevyužíva svoje ekonomické možnosti. A práve ruský trh tieto možnosti dáva. To všetko sa musí stať pri rešpektovaní politických súvislostí.

Nedá sa preto presadzovať politika sankcií, vzájomnej nenávisti a zároveň rokovať o ekonomickej spolupráci v tomto širokom rozsahu, ako o nej hovoril francúzsky prezident Macron v Petrohrade.

 

Reklama

Majú Európa a Rusko nejaké spoločné záujmy?

Tá malá Európa, ktorá prešla spoločnými dejinami musí opäť zdvihnúť hlavu a hľadať spoločnú cestu. Cestu dôvery a politiku spolupráce. Ako Európania sme si blízki kultúrne i historicky. Máme spoločné kresťanské korene.

Naši predkovia vybudovali ekonomicky i kultúrne silnú Európu. Obetovali tomu mnohokrát i svoje životy. Dodnes obdivujeme ich veľkolepé dielo. Preto ctime a predovšetkým bráňme tieto európske hodnoty.

 

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali