Káhira 17. októbra (TASR) – Už 4. novembra, a nie ako sa pôvodne predpokladalo 2. decembra, si koptská pravoslávna cirkev v Egypte zvolí svojho nového najvyššieho predstaviteľa.
Na 29. októbra bolo preto zvolané volebné zhromaždenie viac ako 2400 duchovných a laikov, ktorí by mali okruh aktuálne piatich kandidátov zúžiť na trojicu. Medzi kandidátmi sú momentálne traja mnísi, svätiaci biskup z Káhiry Rafael a svätiaci biskup z Buhajry Tavadros.
Informovali o tom egyptské denníky vo svojich internetových vydaniach s odvolaním sa na cirkevné zdroje.
O nástupcovi v marci zosnulého alexandrijského patriarchu, pápeža koptskej pravoslávnej cirkvi Šenúdu III., rozhodne deväťročné dieťa so zaviazanými očami, ktoré vylosuje meno novej hlavy koptskej cirkvi.
Šenúda III., ktorý stál na čele cirkvi od roku 1971, zomrel 17. marca 2012 vo veku 88 rokov.