Eduard Chmelár: Za Čarnogurského hlasovaním o deklarácii vidím aj kus márnomyseľnosti

Bratislava 20. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michal Svítok)

 

Zatiaľ čo podľa publicistu Juraja Hrabka bolo hlasovanie poslancov za KDH proti Deklarácii zvrchovanosti Slovenskej republiky pred 25 rokmi dôsledkom toho, že si skôr ako iní uvedomili riziká spojené s osobou Vladimíra Mečiara, podľa politického analytika Eduarda Chmelára vtedajšie opozičné strany nepochopili emancipačný proces a prenechali ho „vulgárnym nacionalistickým silám“. Uviedli to v diskusii na TABLET.TV

„Čarnogurský nehlasoval proti deklarácii a ústave pre to, že bol proti samostatnosti. Obávam sa, že v tom bol kus márnomyseľnosti,“ povedal Chmelár. „Ale keď som sa ho na to nedávno pýtal, tak odpovedal, že sa obával, že nás Vladimír Mečiar dovedie do medzinárodnej izolácie, čo sa neskôr aj naplnilo. Ale vtedy argumentoval inak, povedal, že KDH za to nezahlasuje, lebo tento dokument prinesie do strednej Európy destabilizáciu,“ dodal.

Na archívnej snímke Ján Čarnogurský

Opoziční poslanci tak podľa Chmelára prenechali tému samostatnosti Slovenska nacionalistickým stranám, ktoré na nej stavali aj v čase, keď sa kvôli nim Slovensko naozaj dostávalo do stále väčšej medzinárodnej izolácie. „Spôsob rozdelenia federácie spustil studenú občiansku vojnu, ktorá trvá dodnes. Odvtedy naša spoločnosť niekedy pôsobí, akoby tu boli dva subnacionálne celky,“ povedal Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár Foto: Andrej Galica

Hrabko mu oponoval. „V roku 1992 už Vladimír Mečiar nebol nepopísaným papierom. Ján Čarnogurský to videl už vtedy, na rozdiel od Milana Kňažka, Ľudovíta Černáka alebo Jozefa Moravčíka a ďalších, ktorí na to prišli o rok neskôr,“ povedal. Hrabko zároveň upozornil, že zo slovenských strán dostala od voličov mandát na presadzovanie samostatnosti len Slovenská národná strana (SNS), nikto iný v predvolebnom programe rozpad federácie nesľuboval. „Mandát na rozbitie spoločného štátu HZDS nemalo, to už skôr s prižmúrenými očami Václav Klaus, ktorý mal vo volebnom programe buď federáciu, alebo samostatnosť,“ upozornil Hrabko.

Na snímke publicista Juraj Hrabko

Obaja sa zhodli, že aj keby rozdelenie federácie na základe referenda bolo vysoko legitímne, v tom čase mohlo referendum celú krízu ešte prehĺbiť. „Bola iniciatíva za referendum, dokonca bol vo Federálnom zhromaždení schválený zákon. Ale podmienka bola, že to musí schváliť nadpolovičná väčšina aj v jednom, aj v druhom štáte. Čo by sa stalo, keby boli Slováci za rozdelenie federácie a Česi proti, alebo naopak, my proti a oni za, ťažko povedať. Boli by to len špekulácie. Treba zobrať ako fakt, že tu Slovenská republika je, v akom politickom prostredí vznikala a kam to doviedli tí ľudia, ktorí po nej bažili,“ povedal Hrabko.

Zatiaľ čo česká strana sa na prípadné rozdelenie federácie začala tajne pripravovať oveľa skôr, pre slovenskú bolo podľa oboch analytikov budíčkom až dianie okolo schválenia Deklarácie zvrchovanosti Slovenskou národnou radou v júli 1992. „Slovenská politická reprezentácia sa fakticky začala pripravovať na osamostatnenie až po deklarácii. Dnes už vieme, že sme v tomto boli značne pozadu, lebo česká politická reprezentácia mala plán B pre prípad rozpadu republiky tajne vypracovaný už koncom roka 1991. My sme to začali riešiť až v lete,“ povedal Chmelár.

Prijatie deklarácie prekvapivo nepovažuje len za krok slovenskej reprezentácie smerom k samostatnosti, ale zároveň aj za pokus spomaliť proces rozpadu federácie, na ktorý slovenská strana pripravená nebola.

„S úsmevom sa pozerám na to, ako si dnes všetci prisvojujú historické zásluhy bojovníkov za nezávislosť. Skutočnosť bola iná. Už pri rokovaniach na Bôriku po voľbách 20. júna 1992 Klaus jasne povedal, že konfederácia je pre neho neprijateľná a ‚v takom prípade sa radšej pokojne rozíďme‘. Deklarácia bola Mečiarovým pokusom ako zbrzdiť proces rozpadu federácie. Lebo okrem SNS nikto, ani Mečiarovo hnutie, nemalo v pláne samostatný štát. K udalostiam, ktoré nasledovali, sme boli viac–menej dotlačení,“ tvrdí Chmelár.

„Bol to politický inštrument. Ak to bol zbrzďovací politický inštrument, tak sa vôbec nevydaril, lebo ku zbrzdeniu vôbec neprišlo,“ reagoval Hrabko. „Ale podľa mňa to bol politický inštrument HZDS a Vladimíra Mečiara, ktorý mu mal, v úvodzovkách povedané, poslúžiť k akémusi nátlaku na českú stranu pri rokovaní o spoločnom štáte alebo rozdelení,“ uvažuje.

„Deklarácia nebola právne záväzná. Nebol to ani ústavný dokument. Myslím si, že to bol Milan Ftáčnik, ktorý navrhol, aby to bol ústavný dokument, ale Augustín Marián Húska bol proti. A poslanci poslúchli jeho,“ pripomenul Hrabko.

„V tom okamihu sme neboli pripravení na samostatnosť. Všetky tie termíny, ktoré vymýšľal Augustín Marián Húska, ako zvrchovanosť, svojstojnosť, dokonca autochtónnosť, čo je pôvodne termín zo zoológie, slúžili len na zahmlievanie vecí. Časť verejnosti nechápala, čo si pod nimi má predstaviť,“ doplnil ho Chmelár.

„Keď Robert Fico dnes hovorí, že je už jediným aktívnym politikom, ktorý vtedy hlasoval za deklaráciu, jednak to nie je presné, lebo vtedy hlasoval za aj Anton Hrnko, jednak vtedy SDĽ, za ktorú bol Fico poslancom, ešte stále hovorila o nejakej federácii s väčšími kompetenciami,“ dodal Chmelár.

Rozhodnutie vtedajšieho československého prezidenta Václava Havla, ktorý tri dni po prijatí deklarácie abdikoval na svoju funkciu, Chmelár neschvaľuje. „Tento krok Václava Havla považujem za nezodpovedný a čisto osobný. Odstúpil, aby mal väčšiu šancu stať sa prvým českým prezidentom. Prezident československej republiky predsa neuteká z potápajúcej sa lode,“ povedal Chmelár.

„Ja som vtedy považoval za výnimočne dobrý politický krok, že prezident odstúpil, pretože tým bolo povedané úplne všetko. Uvedomoval si, čo sa stane po schválení deklarácie. Bol to politický dokument a Václav Havel naň reagoval politicky,“ oponoval Hrabko.

„Deklarácii neupieram historický význam. Bol to náš jediný suverénny krok, ústavný zákon o rozdelení federácie bol už potom najmä výsledkom českého tlaku,“ uzavrel Chmelár.

S názorom ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), podľa ktorého netreba paranoicky vnímať iniciatívu Poľska na užšiu ekonomickú spoluprácu 12 štátov strednej a východnej Európy ako konkurenciu k cieľom Európskej únie, Chmelár nesúhlasí.

„Netreba byť paranoidný, ale ani naivný. Interpretovalo sa to tak, že čo je zlé na ekonomickej spolupráci, ale tak to vôbec nebolo. Sadli sme na lep jednej PR akcii Poľska. Poľskí komentátori sa zhodujú na tom, že prejav Donalda Trumpa posilnil xenofóbne nálady v krajine a povzbudil poľskú vládu k nedemokratickým zmenám v súdnictve,“ kritizoval Chmelár stretnutie predstaviteľov štátov Trojmoria s americkým prezidentom v Poľsku.

Zároveň zopakoval svoj názor, podľa ktorého si raz bude musieť Slovensko vybrať, či chce užšie spolupracovať s partnermi vo V4, teda Českou republikou, Poľskom a Maďarskom, alebo so štátmi v budúcom európskom jadre.

„S ostatnými tromi štátmi V4 sa v jadre Európy zjavne nepočíta. Ale u nás sa často vedú debaty tak, že niekto povie niečo iné, ako v tomto prípade Sulík, tak ho zoškandalizujme a nedebatujme o tom, čo povedal,“ tvrdí Chmelár. „Ja síce súhlasím s tým, že je životným záujmom Slovenska byť v tom jadre. Ale povedzme si aspoň, aké by mali byť podmienky. Ak chce premiér polemizovať s opozíciou, mal by to robiť konkrétnymi argumentmi a nie všeobecnou propagandou,“ dodáva.

„V jadre budeme osamotení, v rámci V4 sme sa mohli spoľahnúť na istú silu, ktorú predstavuje toto zoskupenie štátov. V jadre si budeme musieť hľadať nových spojencov. Kto to bude? Do úvahy pripadá Rakúsko a Slovinsko a to je dosť málo,“ tvrdí Chmelár.

„V tejto chvíli otázka nestojí tak, či V4, alebo jadro Európy. Možno raz bude, ale dovtedy je ešte veľa času, aby sme to predebatovali. A nemali by sme sa len pýtať, aké podmienky v jadre budú, ale aj my by sme ich mali určovať,“ reagoval Hrabko.

Problém dvojakej kvality potravín v štátoch západnej a východnej Európy, na ktorý u nás upozorňuje premiér Robert Fico (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS), je podľa Chmelára jednou z tém, ktorá môže súvisieť s užšou integráciou do jadra EÚ.

„Problém potravín je z istého hľadiska naozaj vážny. Ak francúzsky prezident tvrdí, že si Európsku úniu predstavujeme ako supermarket, tak my im môžeme odkázať, že v takom prípade nie s takým tovarom, aký sem posielajú. S touto témou prišli ako prví Bulhari v roku 2011 a vtedy im Európska komisia odkázala, že v tom nevidí problém. Teraz prišla iniciatíva V4,“ povedal.

S tým, že nie je v poriadku, ak je výrobok v takmer totožnom obale a s podobnou cenou kvalitnejší na rakúskej ako na slovenskej strane hranice, Chmelár súhlasí, neverí však ani avizovaným opatreniam slovenského premiéra. „To, čo hovorí premiér Fico, je nereálne. Európska legislatíva neumožňuje zakázať sem dovoz týchto potravín. Slovensko môže v individuálnych prípadoch, napríklad zdravotných alebo hygienických, zakázať konkrétny výrobok,“ poznamenal.

Hoci predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk po aktuálnom summite EÚ a Ukrajiny vyjadrili hrdosť na úspechy tohto štátu v posledných troch rokoch, ako aj plnú podporu suverenite a územnej integrite Ukrajiny, Chmelár s Hrabkom poukazujú na chýbajúce záverečné dokumenty.

„Podstatné je, že po prvý raz nedošlo k žiadnemu záverečnému vyhláseniu. Okrem tejto štandardnej rétoriky dali Tusk aj Juncker jasne najavo, že ich trpezlivosť s Ukrajinou sa skončila,“ tvrdí Chmelár, podľa ktorého má Ukrajina prezidenta Petra Porošenka vážne problémy a v reformách ďaleko nepokročila.

„Hodnotím to ako zásadné zlyhanie týchto rokovaní. Diplomat by možno povedal, že by bolo možno lepšie, keby sa takéto rokovanie vôbec neuskutočnilo. Fakt je ten, že oficiálne nebolo vydané nič, okrem rečí politikov. Dokonca ani komuniké o tom, že sa stretli a rokovali. A to je v diplomatickej reči veľmi silný signál,“ doplnil Chmelára Hrabko.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šláger Trnava – Slovan prerušili výtržnosti, následne ho predčasne ukončili. Kto zlyhal?

0 icon

Trnava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti fanúšikov Približne po štvrťhodine hry prerušili priamy súboj o prvé miesto…

Ukrajinský minister zahraničia sľúbil, že v Haagu „právnou cestou rozdrví“ Rusko

0 icon

Kyjev 17. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP-Rafael Yaghobzadeh)   Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba vyhlásil, že Kyjev bude schopný "rozdrviť" Ruskú federáciu právnymi argumentami na súde v Haagu ohľadom incidentu v Čiernom mori v roku 2018 "Lisujeme železnou logikou právnych argumentov... Pekne a v súlade s medzinárodným právom. Aj keď to bude…

V Černovej odhalili pamätník pátra Vendelína Javorku SJ, prvého rektora pápežského kolégia Russicum

0 icon

Košice 17. októbra 2021 (HSP/TSKE/Foto:TSKE a cernova.sk)   V piatok 15. októbra sa v Ružomberku a Černovej konalo celodenné spomienkové podujatie na miestneho rodáka a jezuitského kňaza Vendelína Javorku. Prvou časťou programu bola odborná konferencia k vydanej publikácii o pátrovi Vendelínovi, ktorá prebiehala na Rektoráte Katolíckej univerzity v Ružomberku Prednášajúci…

V „hľadáčiku vplyvu“ Gruzínsko, Ukrajina a Rumunsko: USA posilnia vzťahy s uchádzačmi o členstvo v NATO

0 icon

Washington 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Douliery)   Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu vydal na návštevu krajín čiernomorského regiónu, odkiaľ sa presunie na summit ministrov obrany NATO, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň v Bruseli Ako informovala agentúra AFP, Austin navštívi Gruzínsko, Rumunsko a Ukrajinu a následne sa…

Dosiaľ nevyriešená záhada vývoja života na Zemi na jeho mikroskopickej úrovni

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (HSP/Bednár/Foto:Pixabay, TASR/AP)   Veda dodnes nevie vysvetliť ako sa z jednobunkových organizmov mohli vyvinúť mnohobunkové organizmy. Už pred viac ako 3,5 miliárd rokmi sa na Zemi objavil život – vznikli prvé bunky Trvalo približne 1,5 miliárd rokov kedy život existoval na Zemi len vo forme jednobunkových…

Koalícia rieši novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Koalícia diskutuje o novelizácii zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Detaily o zmene v legislatíve zatiaľ jej predstavitelia nepovedali. Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič hovorí v súvislosti s prijatím novely o zadosťučinení sľubom. Strana SaS uviedla, že vychádzajúc z programového…

Británia zvýši bezpečnostné opatrenia po vražde poslanca Amessa

0 icon

Londýn 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jon Super, File)   Britská ministerka vnútra Priti Patelová v nedeľu uviedla, že dôjde k posilneniu bezpečnosti zákonodarcov. Reagovala tak na piatkovú vraždu poslanca Konzervatívnej strany Davida Amessa, ktorého dobodal na smrť útočník. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News K útoku na 69-ročného poslanca došlo…

Čaká nás ďalšie „nepovinné“ celoplošné testovanie? Matovič to nevylúčil, lebo podľa neho smerujeme do „krutej zimy“

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Igor Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohol zopakovať projekt celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré podľa neho v minulosti pomohlo zastaviť šírenie koronavírusu. Rozhodnutie o prípadnom opätovnom uskutočnení celoplošného testovania bude hlavne v rukách ministerstva zdravotníctva. V diskusnej relácií…

Vo voľbách 2022 bude opozičným vyzývateľom Orbána zrejme Péter Márki-Zay

0 icon

Budapešť 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/MTI-Zoltan Mathe)   Víťazom druhého kola primárok, v ktorých Maďari volili kandidáta opozície na post predsedu vlády do parlamentných volieb 2022, bude pravdepodobne Péter Márki-Zay, primátor mesta Hódmezővásárhely z Hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom) Ako uviedol spravodajský server Index.hu, v nedeľu po 19.00…

Zeman Babišovi údajne prisľúbil dva pokusy na zostavenie vlády

0 icon

Praha 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš vo svojej nedeľnej videorelácii s názvom Čau, lidi uviedol, že prezident Miloš Zeman mu na minulotýždňovom stretnutí prisľúbil dva pokusy na zostavenie novej vlády. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz Babiš však povedal, že túto šancu nevyužije, a…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

Ukrajina sa stáva kolóniou Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 17. október 2021 (AM) – Londýn má v úmysle podporovať ukrajinské námorníctvo dodávkami rakiet a vojnových lodí. Podľa veľvyslanca Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadima Prystajka budú na Ukrajine čoskoro ďalšie dve operačné vojnové lode. Pôjde o dve mínolovky na boj proti pri pobreží krajiny. Potom sa začne výstavba ďalších dvoch lodí: jednej…

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali