Podľa Dzurindu je pakt potrebné podpísať z toho dôvodu, aby sme deklarovali, že na téme chceme spolupracovať. Podľa jeho slov je najväčším problémom to, že v súčasnosti nefunguje systém vracania neúspešných žiadateľov o azyl do pôvodných krajín.
“Ľudí, ktorí sa na Západ dostali, ale nespĺňajú podmienky pre udelenie azylu, alebo nedostali povolenie na pobyt, nedokážeme do krajín ich pôvodu vracať. Aj preto apetít utekať na Západ pretrváva,” vysvetlil expremiér.
Dzurinda označil Marakéšsku dohodu za akýsi legislatívny val, ktorý potrebujeme, aby sme mohli migrácii čeliť. Podľa neho budú krajiny zbytočne budovať pevné fyzické ploty, keď neexistuje legislatívny val. “Lebo aj keď postavíme betónový múr vysoký 10 metrov, vždy sa nájde rebrík, vysoký 11 metrov. A čo urobíme s človekom, ktorý na ten múr vylezie?”
Dokument OSN odmietajú strany Smer-SD, SNS, SaS, Sme rodina a ĽSNS. Podľa Drzurindu sú títo politici ako aj politici zo všetkých krajín, ktorí sa postavili kontroverznému paktu, populistmai. “Populisti, ktorí vykrikujú, že chránia svoj národ, a preto treba Globálny rámec OSN pre migráciu pochovať, idú vyslovene proti skutočným záujmom svojich občanov a svojich občanov poškodzujú.”