Dvojhodinový summit EÚ-USA je v znamení ukrajinskej krízy a obchodných vzťahov

Dvojhodinový summit EÚ-USA je v znamení ukrajinskej krízy a obchodných vzťahov

Brusel 26. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Summity EÚ-USA sa podľa pôvodných plánov mali konať každý rok, posledný z nich sa však uskutočnil vo Washingtone v roku 2011

S miernym meškaním spôsobeným neskorým príchodom amerického prezidenta Baracka Obamu sa začal dnes krátko popoludní dvojhodinový summit EÚ-USA. Podľa diplomatických zdrojov z prostredia EÚ krízová situácia na Ukrajine bude zrejme dominantnou témou rozhovorov Obamu so šéfom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Výsledkom summitu bude spoločné vyhlásenie lídrov EÚ a USA.

Reklama
Na snímke sprava predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, americký prezident Barack Obama a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy

Summity EÚ-USA sa podľa pôvodných plánov mali konať každý rok, posledný z nich sa však uskutočnil vo Washingtone v roku 2011. Podľa pozorovateľov bude dnešný summit určitým otestovaním európsko-amerických transatlantických vzťahov.

Prvá Obamova návšteva v inštitúciách EÚ sa koná v čase, keď Spojené štáty aj EÚ uvalili sankcie na Moskvu kvôli kríze na Ukrajine, pričom americké sankcie sú o niečo “ostrejšie” ako tie, ktoré schválila EÚ. Obama musí zároveň čeliť európskym obvineniam zo zneužívania špionážnych programov NSA. Na druhej strane americká administratíva kritizuje Európanov, že málo míňajú na obranné programy.

Reklama

Spoločným záujmom oboch strán je príprava najväčšej obchodnej dohody v dejinách ľudstva – Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP). Zdroje EÚ tvrdia, že dohoda o voľnom obchode s Amerikou môže pre obe strany znamenať ekonomický prínos vo výške 119 miliárd eur ročne. Ďalším rozmerom TTIP je odstránením rôznych regulačných prekážok upevniť transatlantické obchodné väzby natoľko, aby sa “západ” mohol stať najväčším hospodárskym blokom na svete a úspešne čeliť hospodárskemu vzostupu Číny. Členské štáty EÚ a Spojené štáty vytvárajú spolu polovicu bohatstva vyprodukovaného vo svete a predstavujú tretinu svetového obchodu.

Paralelne s priebehom summitu EÚ-USA sa pred budovou Európskeho parlamentu konala protestná akcia niekoľko desiatok ľudí, ktorí predstaviteľov EÚ a USA vyzvali na dodržiavanie svetového mieru a demokracie.

Aktivisti upozornili, že summit je stretnutím nositeľov Nobelovej ceny za mier (Obama a EÚ), pričom obe strany majú na svedomí dve tretiny svetového obchodu so zbraňami. Podľa ich upozornenia Spojené štáty míňajú na tento účel ročne 685 miliárd dolárov a v prípade EÚ je to 407 miliárd dolárov. Spolu to predstavuje 62 percent globálnych vojenských výdavkov.

Aktivisti upozornili, že keby sa tieto prostriedky minuli na multilaterálnu diplomaciu, na boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu či globálnemu otepľovaniu, boli by vynaložené oveľa účelnejšie.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali