“Opatrenie považujeme za diskriminačné, pretože vytvára dve kategórie občanov a navyše má potenciál rozdeľovať Európu,“ povedal minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
Podľa návrhu zákona sa majú znížiť prídavky na dieťa cudzincom v prepočte podľa výšky nákladov na život v krajine pôvodu. Takzvaná indexácia rodinných prídavkov je podľa Jána Richtera „v hrubom rozpore s cieľom znižovať rozdiely v sociálnej oblasti naprieč úniou“.
“Princíp rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty musí byť spätý s princípom rovnakých dávok za rovnaké dane a odvody, ktoré odvádzajú aj zamestnanci zo Slovenska,“ zdôrazňuje minister Richter pre denník Pravda.
Prídavky v Rakúsku sa vyplácajú odstupňovane podľa veku dieťaťa, v základných sumách od 114 do 165,10 eur mesačne. Nový zákon spôsobí, že najmä pracovníci z krajín bývalého východného bloku, kde sú sociálne dávky oveľa nižšie ako v Rakúsku, teda okrem Slovákov aj Česi, Maďari, Rumuni či Bulhari, budú na nich výrazne ukrátení. Mesačná suma prídavku na Slovensku je len 23,68 eura na dieťa. Naopak, rodičia z krajín ako Švajčiarsko, ktorého sa opatrenie takisto týka, hoci nie je členským štátom EÚ, môžu prídavky dostať ešte vo vyššej sume ako doteraz.
Podľa štatistík pracuje v Rakúsku aktuálne asi 40-tisíc slovenských žien v pozícii opatrovateľky alebo zdravotnej sestry. Prieskumy naznačili, že v prípade zníženia prídavkov by až okolo 16-tisíc z nich zvažovalo odchod z krajiny.
“Ak niekto platí rovnaké dane a odvody, mal by požívať rovnaké sociálne výhody,” uviedol premiér Peter Pellegrini pri stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom vo Viedni.
Kurz na tlačovej konferencii odmietol tvrdenia, že rakúsky zákon je diskriminačný, pretože “ak by dieťa Slováka pracujúceho v Rakúsku aj žilo v Rakúsku, dostane tú istú výšku rodinných prídavkov ako akýkoľvek iný Rakúšan, Dán či Čech” (viac v článku).