Dva dni pôsobenia Ruska na Blízkom východe zničili ďalší plán Západu

❚❚

Abú Zabí  9. decembra 2023 (HSP/Ria Novosti/Foto:Twitter)

 

Západná tlač reagovala na včerajšie turné Vladimíra Putina po monarchiách Perzského zálivu ako cez kopirák. Viaceré publikácie uverejnili identické titulky, ktoré cestu neoznačili inak ako rare visit (slovná hračka v angličtine: rare znamená vzácny a zároveň nedopečený, nedovarený). Nuž, nakoľko je táto návšteva rare, je otázne, ale západní politici a ich príruční novinári majú určite well done. Situáciu hodnotí David Narmanija pre Ria Novosti

Mohammed bin Zayed, Vladimir Putin
Na snímke Mohammed bin Zayed a Vladimir Putin

Rozhodne sa im dá rozumieť. Dva roky ste voličom vtierali mýtus o izolácii Vladimira Putina, aby potom celý svet videl, ako je obloha nad Abú Zabí pomaľovaná farbami ruskej trikolóry. Potom izolovaný prezident letí ku kedysi hlavnému spojencovi USA v arabskom svete – aspoň na východ od Suezu. A hneď na druhý deň prichádza do jeho hlavného mesta korunný princ ďalšieho dôležitého partnera Bieleho domu a, samozrejme, prezident hlavného protivníka Washingtonu v regióne. Izoláciou mu pritom hrozili ľudia, ktorí medzitým, ako napríklad minister zahraničných vecí Blinken, čakali celú noc na Mohammeda bin Salmána, alebo ako nemecký prezident Steinmeier čakal pol hodinu v lietadle v Katare, kým sa s nim vôbec niekto stretol. Mýtus, ktorý ste živili dva roky, zomrel za dva dni.

.

A tak to u nich funguje. Predtým rozprávali o kolapse ruskej ekonomiky, ale HDP Ruska naďalej rastie a vychvaľovaný strop na ropu už nikto nerešpektuje. Potom šesť mesiacov hovorili o blížiacom sa úspechu ukrajinskej ofenzívy, ďalších šesť mesiacov sledovali tento “úspech” a teraz hľadajú klamára, ktorý ich presvedčil, že Rusko možno poraziť na bojisku. A súdiac podľa posledných článkov v západnej tlači je čas, aby sa Vladimír Zelenskyj naučil novú úlohu. Nejde však o naratívy presadzované Washingtonom, Londýnom a Bruselom.

Mnohé z toho, o čom sa na rokovaniach hovorilo, zatiaľ nebolo zverejnené. Až po stretnutí v Rijáde vydali Vladimir Putin a Mohammed bin Salmán spoločné vyhlásenie, v ktorom sa hovorí jednak o dosiahnutých výsledkoch – napríklad o tom, že obchodný obrat medzi oboma krajinami sa vlani zvýšil jedenapolkrát a nie je dôvod očakávať, že tento rok sa situácia zmení k horšiemu – a jednak o ambicióznych plánoch zahŕňajúcich spoluprácu v takmer všetkých možných oblastiach: od bezpečnosti, obrany, energetiky a vesmíru až po vzdelávanie, cestovný ruch a medicínu.

.

Skutočný význam posledných dvoch dní pre svetovú politiku však nie je zrejmý len zo spoločných vyhlásení. Skutočnosť, že rokovania s Rijádom a Teheránom prebiehajú takmer súčasne, jasne dokazuje, že Moskve sa darí udržiavať vrelé kontakty s krajinami, ktoré boli včera považované za hlavných protivníkov v regióne. Okrem toho sa Rusku a Číne podarilo podporiť zbližovanie medzi týmito krajinami a nájsť spoločné body zhody záujmov.

Nemali by sme sa však ponáhľať hovoriť o spojenectve medzi Iránom a Saudskou Arábiou – o tom sa (aspoň zatiaľ) nehovorí. Rovnako sa nehovorí ani o spojenectve medzi Moskvou a týmito krajinami. A tu je dôvod.

Význam uplynulých dvoch dní pre ruskú (a nielen ruskú) diplomaciu spočíva v tom, že sme svedkami obrysov budúceho svetového poriadku. Zbližovanie včerajších protivníkov, ako aj blížiaci sa rozpad zdanlivo nerozbitných spojenectiev sa stávajú samozrejmosťou. Nový systém medzinárodných vzťahov bude vo všeobecnosti vyžadovať od svojich účastníkov väčšiu flexibilitu – multilaterálne aliancie zaniknú. V skutočnosti zostane len jedna aliancia – NATO. A tá prechádza skúškou pevnosti v podmienkach konfliktu na Ukrajine. A samozrejme aj situácia v Gaze kým zostáva lokálnou vojnou.

Nové aliancie v tradičnom zmysle medzinárodných vzťahov sa tiež neočakávajú: nahrádzajú ich platformy so situačnými alianciami. BRICS+ sa už stal prvou takouto platformou a jeho vplyv naďalej rastie. V skutočnosti sa k nej už čoskoro – o mesiac – pripoja Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Irán. Samozrejme, nie je to alternatíva k NATO. Ale NATO pôsobí mimoriadne porazene na pozadí súčasnej a flexibilnej štruktúry, ktorá je pre dnešnú realitu omnoho vhodnejšia.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:26

Po tom, ako Hizballáh zaútočil na izraelskú vojenskú základňu, sa USA rozhodli presunúť systém protiraketovej obrany THAAD do Izraela. Tieto zámery potvrdil šéf Pentagónu Lloyd Austin. Uviedol, že systém určený na zostreľovanie balistických rakiet dorazí do Izraela v najbližších dňoch.

Austin zároveň vyzval na diplomatické riešenie konfliktu s Libanonom, na ktorého územie Izrael deň predtým zaútočil. Medzitým podľa najnovších správ v dôsledku útoku dronu Hizballáhu na vojenskú základňu zahynuli štyria izraelskí vojaci a viac ako 60 ľudí bolo zranených. Zábery z miesta činu ukazujú, že vojaci boli v čase útoku v jedálni. Na záberoch, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, je vidieť prázdnu jedáleň s dierou v streche. Hizballáh tvrdí, že na základňu zaútočil roj dronov.

07:08

Libanonské proiránske hnutie Hizballáh sa prihlásilo k zodpovednosti za dronový útok, ktorého terčom bola vojenská základňa pri izraelskom meste Binjamina. Podľa najnovšej bilancie si útok vyžiadal viac ako 60 zranených.

07:07

Švédsko chce, aby Európska únia oficiálne označila iránske Revolučné gardy za teroristickú organizáciu, uviedol v nedeľu švédsky premiér Ulf Kristersson. Požiadavka prichádza po viacerých útokoch na izraelské ciele v severskej krajine.

07:07

Čínska armáda spustila v pondelok nové vojenské cvičenia neďaleko Taiwanu, ktoré označila za varovanie pred “separatistickými činmi”. Taiwanské ministerstvo tento krok ostro odsúdilo ako provokáciu. Termín ukončenia cvičení neoznámili.

07:06

Polícia v západnom Francúzsku začala vyšetrovanie príčin požiaru elektromobilu Tesla, pri ktorom v sobotu v departemente Deux-Svres prišli o život štyria ľudia, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Podľa prvotného vyšetrovania vozidlo vo vysokej rýchlosti narazilo do niekoľkých dopravných značiek.

07:05

Na kontrolnom stanovisku neďaleko mítingu Donalda Trumpa v Kalifornii zadržali v sobotu muža s nabitými strelnými zbraňami, viacerými pasmi a falošnou poznávacou značkou. Oznámil to v nedeľu miestne úrad šerifa.

07:04

O zostavenie novej vlády v Litve sa po nedeľňajších parlamentných voľbách budú podľa svojej líderky snažiť opoziční sociálni demokrati. Podľa priebežných výsledkov získali najviac hlasov, budú však potrebovať koaličných partnerov.

07:04

Najmenej 20 ľudí prišlo o život pri izraelskom vzdušnom útoku na školu v strednej časti Pásma Gazy, ktorá slúži ako útočisko pre vysídlených Palestínčanov.

07:03

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu telefonoval s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškijánom, ktorého vyzval, aby podporil deeskaláciu v Pásme Gazy a Libanone. Oznámil to Macronov úrad.

07:02

Jeden z najvplyvnejších Američanov 20. storočia, bojovník za občianske práva Martin Luther King Jr. sa stal vo veku 35 rokov najmladším laureátom, ktorý získal Nobelovu cenu za mier. V pondelok 14. októbra uplynie od tohto okamihu 60 rokov.

Včera 20:03

Americký výrobca lietadiel Boeing plánuje znížiť počet zamestnancov o približne 10 %, keďže vlečúci sa štrajk zhoršuje jeho finančnú krízu. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Boeing čelí od 13. septembra štrajku približne 33.000 zamestnancov v jeho hlavných závodoch v oblasti Seattlu, ktorý devastuje výrobu a “spaľuje” hotovosť.

Včera 19:58

Islandská koaličná vláda, ktorá je pri moci od novembra 2021, sa rozpadla pre nezhody v politických otázkach. Nové voľby sa budú zrejme konať v novembri, oznámil v nedeľu premiér Bjarni Benediktsson, informovala agentúra AFP monitorovaná agentúrou TASR.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vojaci počas festivalu Rímske hry v bratislavských Rusovciach

Autor: TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Andrej Valihora

Zdeno Drdol

Miroslav Urban

Erik Majercak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali