Ďurovčík sa rozhovoril pre Hospodárske noviny, kde okomentoval nedávne referendum v Británii:
“Brexit je rukolapný dôkaz toho, že referendum je najhorší spôsob rozhodovania o akýchkoľvek záležitostiach. S pomocou týchto demokratických spôsobov sa svet rúti do záhuby. ”
Po skritizovaní referenda, ktoré považuje za zlú formu demokracie, ďalej odôvodnil, prečo si to myslí, pričom spomenul aj kuchárov :
“Je nemysliteľné, aby o hocijakých témach, ktoré si vyžadujú erudovanosť, rozhodoval ľud. Nič proti napríklad kuchárom, ale ako môže zmeniť politicko-ekonomický osud Európy názor kuchára z Londýna, z Westminstru alebo z nejakej village? Navyše, keď si názor ukoval na základe klamlivých informácií, ktorými ho kŕmili médiá? Keby som ja sám dostal možnosť voliť o zotrvaní v Európskej únii, tak sa tejto výsady vzdám, pretože o problematike takmer nič neviem. A to sa o ňu ešte celkom zaujímam. Nerozumiem, na čo sú nám voľby, kde si vyberáme ľudí, na ktorých delegujeme svoje politické názory, keď o veľkých politických otázkach máme napokon rozhodnúť aj tak my sami v referende. Nabudúce nech sa vypíše referendum o tom, kto bude hrať Rómea v najnovšej inscenácii Rómeo a Júlia a nech si najlepšieho herca nevyberie režisér, ale občania tohto štátu. Celá táto situácia je doslova tragikomická.”, povedal Ďurovčík vo svojej kontroverznej úvahe.
Iný názor má však spisovateľka a scenárista Eva Borušovičová, ktorá obhajuje referendum ako najvyššiu formu demokracie:
„Je to rozhodnutie síce tesnej, ale predsa len väčšiny britských občanov a my to musíme rešpektovať. Veľká Británia bola ešte nedávno veľkou koloniálnou mocnosťou, ktorá rozhodovala o osudoch miliónov ľudí. Verím, že Briti zvážili, čo robia a prečo, s vedomím všetkých súvislostí a nutnosti prevziať zodpovednosť za dôsledky. Nikto teraz nevie, či je to v širšej perspektíve dobré alebo zlé rozhodnutie. Je to však ich rozhodnutie o ich krajine a my to musíme s rešpektom akceptovať.“
Samuel Gdovin