Nízka hladina Dunaja a nedostatok zrážok spôsobuje problémy okrem nákladných lodí aj cestovným kanceláriám. Väčšie kabínové lode stoja v Budapešti alebo vo Viedni a výlety do Bratislavy sú nahradzované autobusovou dopravou.
V prístave Bratislavy je momentálne zvýšený počet plavidiel, ktoré čakajú na priaznivejšie plavebné podmienky na maďarskom úseku Dunaja. Nízka hladina Dunaja spôsobuje problémy nákladným lodiam na viacerých úsekoch rieky, predovšetkým v Maďarsku, Srbsku a Nemecku.
Ide o pravidelný prírodný jav alebo je tak nízka hladina spôsobená ľudskou činnosťou? Existuje nejaké spojenie s globálnym otepľovaním? Na tieto a ďalšie otázky Sputnika odpovedal Vladimir Čuprov, vedúci energetického programu Green Peace Rusko.
Podľa experta je abnormálne teplo v Európe a v Severnej Amerike dôsledkom zmeny klímy, čo viedlo nielen k zníženiu hladín riek a jazier, ale aj k lesným požiarom, čo sa teraz deje v Kanade a v USA.
“Dnes sa vedci zhodujú na tom, že toto abnomálne teplo je dôsledkom globálnej zmeny klímy, ku ktorej došlo v posledných desaťročiach kvôli zmenám v chemickom zložení atmosféry, čo je dôsledkom ľudskej činnosti – predovšetkým spaľovanie ropy, zemného plynu, ako aj poľnohospodárske ničenie lesov, ktoré je tiež antropogénnym zdrojom emisií skleníkových plynov,” hovorí Čuprov.
Expert varuje, že podobné javy – abnormálne teplo, zníženie hladín riek, lesné požiare – sa budú vyskytovať častejšie, a preto vyzýva k zníženiu emisií skleníkových plynov, predovšetkým spaľovanie fosílnych palív, ktoré je základom svetovej energetiky.
Na otázku, či sa dá nejako zabrániť takémuto nepriaznivému scenáru, Čuprov odpovedal, že technológiami na zníženie emisií sú obnoviteľné zdroje energie šetriace energiu.
“Katastrofálne dôsledky sú dôsledky, ktoré povedú k nekontrolovaným procesom, kedy zmena klímy bude nezvratná, tento proces sa dostane do tzv. špirály smrti,” dodáva.
Expert je presvedčený, že teraz stále máme možnosť vyhnúť sa katastrofickému scenáru modernizáciou energetiky a poľnohospodárstva, k čomu pomôže zavedenie nových technológií.
“Podľa vedcov existuje bod, po prekročení ktorého proces už bude nekontrolovateľný. Ide o zvýšenie priemernej teploty na planéte o 1,5-2 stupňa. Teraz sme už na polceste k tejto prahovej hodnote. Abnomálne sucho a zníženie hladiny riek sú zatiaľ len prvými kvetmi. Všetko môže byť katastrofálne, keď prekročíme tento bod, “uzavrel.
Aleš Zelenka (názor autora sa nemusí zhodovať s názorom redakcie)