Drobné incidenty vedú Rusko a USA na prah druhej studenej vojny

Drobné incidenty vedú Rusko a USA na prah druhej studenej vojny

New York 15. januára (HSP/Foto:TASR)

 

Rok 2001 znamenal postupný zlom

Udalosti, ktoré sa odohrali v roku 2013 poukazujú, že vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami sa pomaly blížia k bodu mrazu. Rozdielnosť názorov je zrejmá na oboch stranách.

Reklama
Na snímke americký prezident Barack Obama (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin

Prvé náznak rodiacej sa zmeny vo vzájomných vzťahov oboch veľmocí prišli v roku 2001, kedy George Bush po teroristických útokoch z 11. septembra zrušil zmluvu SALT I. Údajne kvôli národnej bezpečnosti, ktorá bola týmto útokmi vážne ohrozená.

No ani súčasný prezident Barack Obama image USA v očiach Ruska, predovšetkým však Vladimíra Putina nevylepšil. Prvým náznakom bol vývoj americkej zahraničnej politiky, ktorá začala budovať na hraniciach s Ruskom americký protiraketový systém. Analytik Stephen Cohen sa domnieva, že administratíva Baracka Obamu v skutočnosti nikdy nemala záujem spolupracovať s Vladimírom Putinom. Rovnako tak tvrdí, že hovoriť o vzájomnom priateľstve medzi oboma veľmocami nie je možné. Ide o partnerstvo v záujme bezpečnosti sveta. No posledných dvadsať rokov žiadny progres vo vzájomnom vývoji vzťahov neprinieslo. 

Reklama

K súčasnému stavu vzájomných vzťahov však viedlo niekoľko, pre obe krajiny dôležitých udalostí. V roku 2008 zatkla thajská polícia  ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta a vydala ho na trestné stíhanie do USA. Americká justícia ho odsúdila na dvadsaťpäť rokov väzenia. Moskva sa márne dodnes snaží o jeho vydanie do Ruska.

O dva roky neskôr, v roku 2010 došlo k vyhostenie skupiny niekoľkých Rusov. Tí žili na území Spojených štátov niekoľko rokov. Stalo sa bežnou praxou na oboch stranách vyhosťovať diplomatov, či dokonca špiónov. Jednou zo známych vyhostených ruských agentiek bola aj Anna Chapmanová. Bola známa ako agentka 90 – 60 – 90.

Magnitského zákon bol reakciou Obamu na smrť ruského právnika Sergeja Magnitského, ktorý zomrel vo vyšetrovacej väzbe. Upozorni svet na korupciu a krádež nie len vo Federálnej bezpečnostnej službe, ale aj medzi štátnymi úradníkmi. Tento zákon zakazuje vstúpiť na územie USA ruským predstaviteľom podieľajúcim sa na porušovaní ľudských práv. Čo Kremeľ okamžite ostro odsúdil.

Rusko však nezostala USA nič dlžné a schválilo zákon zakazujúci americký občanom adopciu ruských detí, ktoré v starostlivosti amerických adoptívnych rodičov zomierali častejšie, ako ruská strana považovala za prijateľné. Ruská verejnosť, ale aj samotná cirkev ho v plnej miere podporuje. Tiež Rusko zakázalo vstup na svoje územie rovnakému počtu Američanov a rovnako ako USA spracovali zoznam osôb porušujúcich ľudské práva.

Tieto „kvázi potýčky“ sú iba vrcholom toho, čo priniesol do vzájomných vzťahov predchádzajúci rok. Udelenie ročného azylu na území Ruska pre bývalého pracovníka CIA Edwrda Snowdena prinieslo nové napätie. Hoci sa americká strana snažila, aby ho dostala späť, nepodarilo sa jej to. A bývalý pracovník CIA svetu postupne odhaľuje najväčšie tajomstvá USA.

Reklama

August 2013 priniesol ďalšie nezhody. Tentokrát išlo o rozdielne názory na chemický útok v Sýrii. Kým Rusko podporovalo režim Bašára Asada, USA bolo proti nemu. USA si vybudovali neslávny image krajiny, ktorá často krát klame a zavádza, aby získala zámienku na útok na inú krajinu. Aj chemický útok v Sýrii bol chápaný len ako propagandistická zámienka pre zahájenie útoku. Rázny postoj Ruska, prevelenie jeho vojnových lodí do Stredozemného mora, však zastavil pripravovanú vojenskú akciu USA. Na margo udalostí v Sýrii a postoja Ameriky sa vyjadril aj najvyšší duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí. Podľa neho sa Amerika pomýli rovnako, ako to urobila v Afganistane a Iraku. A bude za to pykať.

Poslednou rozbuškou pre incident sa stala olympiáda v Soči, keď americký prezident Barac Obama odmietol navštíviť dejisko hier a Spojené štáty odporučili svojim občanom necestovať na olympiádu.

A ako vzájomné vzťahy pociťujú obyvatelia? Práve vďaka spomenutým udalostiam si 9% Rusov myslí, že medzi oboma veľmocami môže dôjsť k studenej vojne. Takýto scenár podľa Ruského centra verejnej mienky pripúšťa dokonca až 46%  respondentov. Podľa prieskumu agentúry Sociálne siete až 80% užívateľov internetu majúcich politický prehľad si myslí, že nejde iba o reálnu možnosť, ale dokonca, že už sa deje. Výskumy na americkej strane potvrdzujú, že aj tu ľudia vnímajú zhoršujúce sa vzťahy a plne si ich uvedomujú.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali