Bratislava 6. júla 2022 (HSP/Foto:Facebook)
Exminister Juraj Draxler upozornil na komentár, ktorý sa podľa jeho názoru snaží “opraviť” dejiny. Ide o komentár Mariána Balázsa v Denníku N s názvom “Cyrilo-metodská tradícia je mýtus”
Draxler uvádza, že v spomínanom komentári autor neprekrúca úplne priamočiaro niečie myšlienky. Snaží sa ale rozbiť “mýtus cyrilometodskej tradície”.
“Dvaja solúnski bratia sú vraj vlastne v našej histórii bezvýznamní, veď nepíšeme cyrilikou a stáročia tu funguje nie staroslovienska, ale latinská liturgia Záver komentára prezrádza pointu, ktorá je, samozrejme, výsostne politická: nie sme teda súčasťou východného, ale západného kultúrneho okruhu, ha! Šach mat. Je to len jeden z tých nekonečne unavujúcich komentárov, kde veľké deti zisťujú, že nie všetky príbehy tak, ako sa ich učili v detstve, zodpovedajú historickým detailom. V tomto prípade napríklad, že kresťanstvo tu čiastočne bolo už pred príchodom “vierozvestcov”. A robia z toho ďalekosiahle závery,” upozorňuje exminister.
Draxler dodáva, že misia Cyrila a Metoda v skutočnosti rozhodne bola mimoriadne významná a historicky zaujímavá. Veď práve na území Veľkej Moravy sa začala používať nimi štandardizovaná liturgická starosloviečnina, ktorá potom prežívala vo veľkej časti východnej Európy ako náboženský, aj univerzálny dorozumievací jazyk. Práve z hlahoholiky, ktorú vytvorili kvôli misii na Veľkej Morave, vznikla postupne dnešná azbuka, z hľadiska počtu používateľov jedno z hlavných písiem sveta.
“Príbeh Cyrila a Metoda je taký vlásec, cez ktorý sa potom nádherne rozplietajú príbehy širšieho východoeurópskeho regiónu, od Moravy po juh Balkánu,” vysvetľuje exminister a dodáva: “Navyše, je naozaj zaujímavý aj z hľadiska toho, ako sa bratia pohybovali vo vtedajšej európskej diplomacii, a v kontexte formujúceho sa rozkolu kresťanstva, kde patrili skôr k “zjednotiteľom”. Iste, príbeh sa v minulosti používal aj preto, že zdôrazňoval akési spoločné korene východného bloku. To už je funkcia veľkých historických príbehov. A on veľký je, potláčať ho je nezmysel.”
“Z hľadiska fungovania Slovenska ako súčasti nejakého európskeho kultúrneho okruhu nebude vôbec smerodatné to, či sa s Cyrilom a Metodom pohne v oficiálnej histórii pár centimetrov doľava alebo doprava. Oveľa viac bude dôležité, či z nášho vzdelávacieho systému budú vychádzať ľudia schopní chápať aristotelovskú systematiku a pohybovať sa v karteziánskej filozofii alebo chápajúci kultúrny význam Shakespearea či Tolstého. Dúfajme, že niekedy to tak bude. A že v histórii ako bezvýznamná kapitola nebudú Cyril a Metod ale táto éra plytkých, nevzdelaných a unavujúco propagandistických komentárov,” uzatvára svoj komentár Juraj Draxler.