Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)
Podľa bývalého ministra školstva Juraja Draxlera utorková akcia polície v sídle finančnej skupiny Penta pravdepodobne súvisí s kauzou Gorila. Tu však Draxler upozorňuje na to, že celý prípad nie je len o Pente a jej hlavnom investorovi Jaroslavovi Haščákovi.

Juraj Draxler v utorok vyhlásil, že ak sa potvrdia nejaké indície z minulých vyšetrovaní skupiny Penta Investments, treba veci dotiahnuť do konca. „To je hádam jasné, nikto nie je nad zákonom.“
Dodal, že osobne mu na takmer všetkých mediálnych príbehoch ohľadom Penty a Gorily prekáža, že sú „polovičaté“. „Pretože celá Gorila predsa je v prvom rade o tom, ako sa tu privatizovalo za prvej a druhej vlády Mikuláša Dzurindu, nejaká Penta tam hrá až druhoradú úlohu.“
„Veď oni mali jednať často v prospech zahraničných privatizérov – ale o tých sa v mediálnych volaniach po lynči nehovorí. Ani o tých, ktorí o celom systéme privatizácie politicky rozhodovali!“ Poukazuje Draxler na to, že vyšetrovaní by mali byť aj vtedajší poprední politici.
Pripomenul, že strategické podniky, ako napríklad telekomunikácie, sa predali hlboko pod odhadmi trhovej hodnoty. „Resp. pod hodnotu, za akú sa predávali telekomunikácie dokonca aj v iných krajinách regiónu.“
„A k elektrárňam sa navyše len tak, náhodne na poslednú chvíľu prihodilo aj celé Gabčíkovo! Tie privatizácie boli utajenými zmluvami, pričom aj pri predaji menšinových podielov zahraniční vlastníci dostali nad podnikmi kontrolu.“
Draxler zopakoval a podčiarkol, že zhodnotenie tohto obdobia sa nikdy politicky a prípadne trestnoprávne nedotiahlo.
„Keď ľudia išli kvôli Gorile na námestia, mnohí neprotestovali proti Pente, ale boli rozhorčení na celý ten kolaps vládnutia, kvôli ktorému sa podobné veci mohli diať. Ale postupne sa mediálnymi prerozprávaniami príbeh značne zmenil a už je to len o Pente a ešte dokonca o Ficovi, ktorý sa raz zastavil na kus reči. Ostatné mená (vrátane dnešného ministra práce, ktorý tam pomerne významne figuruje), sa v titulkoch vôbec nevyskytujú.“
Podľa jeho názoru, čo sa Penty samotnej týka, tak táto skupina peniaze nepoužila na nákupy víl v zahraničí, ale vrážala ich do podnikov na Slovensku, prípadne v blízkom zahraničí. Draxler ďalšej tvrdí, že v prípade Penty išlo stále o normálne, produktívne podniky. „A väčšinu firiem majú veľmi dobre riadenú, na úrovni.“
„To hovorím ako človek, ktorý ich zase až tak moc nemusí, lebo, ako si niektorí spomínate, ešte ako ministrovi mi spôsobovali problémy, keď sa tlačili do areálu niekdejšej Ekoiuventy (ovládli tam cez spolupracujúcu osobu súkromné pozemky všade naokolo). Takisto mi vždy prekážala ich „ideologická“ práca, teda pomerne masívna podpora všelijakých pravičiarskych projektov ako INESS, .týždeň a podobne. Nech je to už s nimi akokoľvek, ľudia, ktorí by sa hlavne mali zatýkať, sídlia niekde inde,“ myslí si Juraj Draxler.