NAŽIVO

Američan Taylor Fritz zvíťazil napriek tomu, že Francúz Giovanni Mpetshi Perricard vypálil na neho podanie ako z dela. Tenisový Wimbledon zažil opäť raz rekordný zápas.

Taylor Fritz
Na snímke Taylor Fritz z USA vracia loptičku Giovannimu Mpetshimu Perricardovi z Francúzska / Foto: SITA/AP-Kirsty Wigglesworth
Čítať viac | 09:12

Trump uviedol, že Izrael súhlasil so 60-dňovým prímerím v Gaze. Konečná ponuka sa teraz odovzdá Kataru a Egyptu, ktoré „tvrdo pracujú na dosiahnutí mieru“.

Americký prezident zároveň vyjadril nádej, že Hamas dohodu prijme, pretože „nebude to lepšie – bude to len horšie“.

08:15

Venezuelský parlament v utorok vyhlásil vysokého komisára OSN pre ľudské práva Volkera Türka za nežiaducu osobu. Urobil tak v reakcii na nedávno zverejnenú správu, v ktorej Türkov úrad opísal pokračujúce zhoršovanie situácie v oblasti ľudských práv vo Venezuele. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Volker Türk
Na snímke z 12. februára 2025 vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk / Foto: TASR/AP-Martial Trezzini/Keystone via AP
08:03

Ceny ropy sa v stredu ráno výraznejšie nezmenili. Vývoj ovplyvnili najmä údaje Amerického ropného inštitútu (API), podľa ktorých sa zásoby ropy v USA v minulom týždni zvýšili o 680.000 barelov (1 barel = 159 litrov). Informujú o tom správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 7.28 h SELČ 67,14 USD (56,85 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o tri centy (0,04 %).

08:00

Spojené kráľovstvo a Nemecko sa pripravujú na podpísanie zmluvy, ktorá zahŕňa záväzky vojenskej pomoci v prípade „strategickej hrozby“ pre jednu zo strán.

Cieľom dokumentu je podľa Politico „posilniť európske odstrašujúce kapacity bez toho, aby boli viazané na Spojené štáty“.

Očakáva sa, že dokument bude podpísaný 17. júla. Jeho text je už takmer hotový.

Okrem vojenských aspektov počíta aj s ustanoveniami o boji proti nelegálnej migrácii, doprave, výskume a inováciách.

07:54

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal z vlastnej iniciatívy konania týkajúce sa zmien prevádzkových poriadkov Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) a Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou, ktoré majú pri dodávkach elektriny upraviť spôsob výpočtu zúčtovacej ceny odchýlky. Dôvodom je potreba minimalizovať negatívne dôsledky po zapojení SEPS do európskych platforiem na cezhraničné obstarávanie regulačnej energie Picasso a Mari koncom roka 2024, uviedol v utorok ÚRSO.

Jozef Holjenčík
Na snímke Jozef Holjenčík / Foto: TASR- Dano Veselský
07:43

Úrokové sadzby britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne ďalej klesnú. Vyhlásil to v utorok guvernér banky Andrew Bailey, pričom upozornil na slabosť britského trhu práce v podmienkach zvýšenej hospodárskej neistoty a napätia v medzinárodnom obchode. Informovala o tom agentúra DPA.

BoE minulý mesiac ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,25 %.

07:32

Iránska armáda v júni naložila na plavidlá v Perzskom zálive námorné míny, čo vo Washingtone zvýšilo obavy, že Teherán sa po izraelských útokoch pripravuje na zablokovanie strategického Hormuzského prielivu. S odvolaním sa na amerických predstaviteľov o tom v utorok informovala agentúra Reuters.

Informácia naznačuje, že Teherán to mohol myslieť vážne s hrozbou uzavretia jednej z najrušnejších námorných trás na svete.

07:26

Spojené štáty, Austrália, India a Japonsko sa v utorok dohodli na rozšírení spolupráce v oblasti námornej bezpečnosti v Indopacifiku. Budú tiež ďalej spolupracovať na dodávkach kritických nerastov a vzácnym zemín, ktoré sú kľúčové pre výrobu špičkových technológií. Informovala o tom agentúra AP.

07:24

Najmenej 10.000 ľudí sa v utorok zúčastnilo na opozičnej demonštrácii pred radnicou v tureckom Istanbule. Zišli sa tam 100 dní po zadržaní starostu mesta Ekrema Imamogla, ktorého vyšetrovanie pre obvinenia z korupcie kritici považujú za politicky motivované. Informovala o tom agentúra AFP.

Zatknutie Imamogla vyvolalo vlnu veľkých protestov. Pred istanbulskou radnicou sa zhromaždilo niekoľko stotisíc ľudí na výzvu hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strane (CHP), ktorá zvolala aj utorkový protest.

07:22

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok oznámil oficiálne ukončenie programov zahraničnej pomoci riadených Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Rozvojové ciele boli len zriedka splnené, nestabilita sa často zhoršila a protiamerické nálady len vzrástli,“ tvrdí šéf diplomacie USA v blogovom príspevku.

Marco Rubio
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio / Foto: SITA/AP-Mark Schiefelbein

 

07:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok informoval, že telefonoval s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Alijevom a vyjadril mu podporu v spore medzi Baku a Moskvou. Ruské orgány cez víkend v Jekaterinburgu zadržali miestneho predstaviteľa azerbajdžanskej diaspóry v Rusku Šahina Šiklinského a podnikateľa Jusifa Chalilova.

06:58

Spojené štáty zastavujú niektoré dodávky striel protivzdušnej obrany a ďalšej munície Ukrajine. Dôvodom sú obavy, že ich vlastné zásoby sa príliš znížili, potvrdili v utorok americkí predstavitelia. Informujú o tom správy agentúry AP a spravodajského servera Politico.

„Toto rozhodnutie bolo urobené s cieľom uprednostniť záujmy Ameriky po tom, ako ministerstvo obrany preskúmalo vojenskú podporu a pomoc našej krajiny pre iné krajiny po celom svete,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Anna Kellyová vo vyhlásení.

06:56

Európska únia je pripravená pomôcť s návratom k rokovaniam o iránskom jadrovom programe po amerických a izraelských útokoch. Iránskemu ministrovi zahraničných vecí Abbásovi Arákčímu to v utorkovom telefonáte povedala šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová, informuje o tom správa agentúr AFP a Reuters.

06:52

Príslušníci malopoľskej polície objavili v utorok večer telo 57-ročného Tadeusza D., ktorý bol hľadaný v súvislosti s piatkovou viacnásobnou vraždou v obci Stara Wieš asi 30 kilometrov od slovenskej Spišskej Starej Vsi. Malopoľská polícia o tom informuje na facebooku.

06:49

Menšinová vláda francúzskeho premiéra Francoisa Bayroua prežila v utorok hlasovanie o nedôvere. Návrh predložila v dolnej komore parlamentu opozičná Socialistická strana (PS) po zlyhaní rokovaní o dôchodkových reformách. Hlasovalo zaň 189 poslancov Národného zhromaždenia, na pád vlády bolo potrebných najmenej 289 hlasov. Informovala o tom agentúra AFP.

Macron a Bayrou
Na archívnej snímke z 21. júna 2022 francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) sa rozpráva s lídrom francúzskej centristickej strany MoDem Francoisom Bayrouom / Foto: TASR/AP-Ludovic Marin/Pool photo via AP
06:46
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ukáže sa nakoniec štátna karanténa ako protiústavná? Draxler: Dnes je už jasné, že ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné

Povinná štátna karanténa, ktorá je určená pre ľudí vracajúcich sa zo zahraničia a cudzincov, sa stáva v posledných dňoch terčom kritiky. Okrem nevyhovujúcich podmienok a riziku nákazy, ktorému sú vystavení zdraví ľudia, ktorí sú prepravovaní s nakazenými a zdieľajú aj spoločné bunky, mnohí, vrátane právnikov a verejne ochrankyne práv, upozorňujú aj na to, že takéto nariadenie je nezákonné a porušuje základné práva a slobody. Slavomíra Henčeková vypracovala analýzu, ktorá je zameraná na právnu povahu opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) na zamedzenie šírenia COVID-19

❚❚
.

Ako uviedla v úvode, je otázne, či ÚVZ pri prijatí opatrení konal a koná v rámci medzí zákonnosti a ústavnosti, a teda v súlade s princípmi právneho štátu, ktorým by SR mala zostať aj počas pandémie. V analýze, ktorá je dostupná online, sa zamerala aj na opatrenie o štátnych karanténach (opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020).

V závere rozsiahlej analýzy konštatuje, že právna povaha opatrení ÚVZ na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 je nanajvýš problematická. Očividne totiž nie sú vydávané podľa správneho poriadku a nemajú ani materiálne povahu individuálnych správnych aktov.

Opatreniami, ktoré prijal ÚVZ, navyše dochádza v súčasnosti k výrazným zásahom do základných práv a slobôd a ich vzťah k ústavnému zákonu je nejasný, ÚVZ pri vydávaní opatrení vôbec ústavný zákon a jeho limity obmedzovania základných práv a slobôd nespomína. Podľa Henčekovej majú opatrenia ÚVZ aj ďalšie nedostatky ako nedostatočné odôvodnenie, neurčitosť či nezrozumiteľnosť. Preto si myslí, že z hľadiska zachovania záruk právneho štátu je potrebné, aby sa vecou zaoberal Ústavný súd, ktorý ako jediný môže záväzne o ich právnej povahe rozhodnúť.

.

 

Draxler: Ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné

Denník N v stredu upozornil na to, že nariadenie, ktorým polícia uzavrela hranice, zrejme neexistuje, a teda povinná štátna karanténa môže byť protiústavná. K záveru došli potom, ako oslovili ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničných vecí, ktoré im nevedeli poslať dokument, v ktorom sa o týchto nových pravidlách píše. Namiesto dokumentu im poslali len link na dve tlačové správy.

Na túto informáciu zareagoval na sociálnej sieti politológ a bývalý minister školstva Juraj Draxler, ktorý tvrdí, že otázka štátnej karantény je legitímna. Šokuje ho ale to, že vláda Igora Matovičova sa v tejto situácii správa, “akoby boli nejakí gangstri”, ktorí si povedali, že idú vo svojej štvrti urobiť poriadok, po svojom. “Nenamáhali sa nijako s právnymi predpismi. Čo je úplný vrchol, ale zároveň pre túto vládu príznačné, ľuďom ktorí dokonca zákonnou cestou žiadajú vládu, aby im ukázala predpis, na základe ktorého koná, posielajú prepisy z tlačovej konferencie,” reagoval Draxler.

Podľa Draxlera je dnes už jasné, že ľudia, ktorí sa do štátnej karantény dostali, od štátu vysúdia slušné odškodné. “V tejto súvislosti je, len tak pre zaujímavosť, jasné aj to, že keby dnes fungoval zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, ako ho Matovič sľuboval, tak minimálne minister vnútra si môže rovno dnes podpisovať žiadosť o osobný bankrot. Náhrady škôd by sa nedoplatil ani do konca života.”

.

Na záver dodal, že o nutnosti štátnej karantény sa vždy dá nejako diskutovať a že v situácii, v akej sa nachádzame, by niekde k nejakým právnym problémom dochádzalo, čo by v niektorých prípadoch väčšina z nás mlčky tolerovala. “Ale úplne drzo sa vykašľať na zákony… Pri Matovičovi sa dalo čakať, že kopu vecí pohnojí, ale až takto a takto rýchlo, to je neuveriteľné,” uzatvára.

 

Analýza právnej povahy opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR na zamedzenie šírenia COVID-19, ktorú vypracovala Slavomíra Henčeková

Opatrenia, ktoré sú predmetom analýzy, vydáva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), teda rozpočtová organizácia štátu s pôsobnosťou pre celé územie Slovenska, ktorého právny základ je daný zákonom č. 355/2007 Z. z., o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (ZoOVZ). Riadi ho a za jeho činnosť zodpovedá hlavný hygienik Slovenskej republiky (§ 5 ods. 2 ZoOVZ). Jednou z úloh ÚVZ je aj nariaďovať opatrenia na predchádzanie ochoreniam podľa § 12 ZoOVZ a opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia podľa § 48 ods. 4 ZoOVZ, ak ich treba vykonať v rozsahu presahujúcom územnú pôsobnosť regionálneho úradu verejného zdravotníctva (§ 5 ods. 2 ZoOVZ).

A tak aj koná. Otázka ale je, či tak koná v rámci medzí zákonnosti a ústavnosti, a teda v súlade s princípmi právneho štátu, ktorým by SR mala zostať aj počas pandémie. Verejný záujem na ochrane verejného zdravia totiž nie je absolútnym. Naďalej totiž pretrváva aj verejný záujem na ochrane zákonnosti a ústavnosti, ktoré treba vyvažovať.

.

 

PRÍKLAD – OPATRENIE O ŠTÁTNYCH KARANTÉNACH

Vezmime si jeden príklad za všetky, na ktorom si demonštrujeme problémy právnej povahy týchto opatrení, a to “opatrenie o štátnych karanténach”. Opatrením ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020, ktorým bolo zrušené opatrenie č. OLP/3012/2020 zo dňa 04.04.2020 sa okrem iného nariadila všetkým osobám, ktoré od 20. apríla 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Aj toto opatrenie odkazuje na § 12 a 48 ZoOVZ, taktiež na vyhlásenie mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky vládou Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111 z 11.03.2020 dňom 12.03.2020 a pandémiu ochorenia COVID-19 vyhlásenej dňa 11.03.2020 generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie, ako aj na závery rokovania Ústredného krízového štábu, ktoré nie sú verejne dostupné v žiadnej oficiálnej podobe. Z § 12 a 48 ZoOVZ sa dozvieme akurát to, aké všetky možné opatrenia existujú a že ich môže nariaďovať ÚVZ alebo regionálne ÚVZ, a to je v podstate všetko. V tomto konkrétnom opatrení ÚVZ (skutočne nazvanom „opatrenie“) zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 boli nariadené opatrenia podľa § 12 ods. 2 písm. b), c) a f) a § 48 ods. 4 písm. l), a teda:

– § 12 ods. 2 písm. b): hlásenie prenosného ochorenia a podozrenia na závažné alebo rýchlo sa šíriace prenosné ochorenie

– § 12 ods. 2 písm. c): odber vzoriek biologického materiálu od ľudí na vykonávanie laboratórneho určovania pôvodcov prenosných ochorení vrátane zisťovania citlivosti na antimikróbne látky
– § 12 ods. 2 písm. f): izolácia v domácom prostredí alebo v zdravotníckom zariadení, prípadne inom určenom zariadení, zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad, karanténne opatrenia,
– § 48 ods. 4 písm. l): výdaj a používanie špeciálnych osobných ochranných pracovných pomôcok

Opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 ukladá okrem opatrení uvedených vyššie a vychádzajúcich zo ZoOVZ aj ďalšie povinnosti a podmienky nad rámec týchto zákonných opatrení, resp. v ich extenzívnom ponímaní.

 

OPATRENIA ÚVZ AKO INDIVIDUÁLNE SPRÁVNE AKTY?

Opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 (opatrenie o štátnych karanténach), ako aj ďalšie opatrenia ÚVZ vydávané v súvislosti s pandémiou, predstavujú správne akty, keďže ich vydáva orgán verejnej správy – Úrad verejného zdravotníctva. Správne akty možno deliť (okrem iného) na individuálne a normatívne. Veľmi zjednodušene z právno-teoretického hľadiska možno uviesť nasledujúce. Normatívne správne akty sú podzákonné akty, ktoré obsahujú záväzne pravidlá správania vzťahujúce sa na celú skupinu rovnakého druhu a neurčitého počtu a sú určené na opakované použitie. Naproti tomu, individuálne správne akty sú výsledkom aplikácie práva a vyznačujú sa konkretizáciou a individualizáciou subjektu a predmetu, na ktoré sa vzťahujú. Jednoduchšie povedané, individuálne správne akty upravujú práva a povinnosti konkrétnych subjektov v konkrétnej veci a nie sú určené na opakované použitie; sú výsledkom činnosti správneho orgánu v správnom konaní.

Adresátom opatrení Úradu verejného zdravotníctva v boji s koronavírusom, akým je napr. aj opatrenie o štátnych karanténach, je neurčitý počet druho vymedzených osôb – v tomto prípade ide o všetky osoby, ktoré vstúpia od 20. 4. 2020 od 7:00 na územie Slovenskej republiky. Opatrenia nie sú uložené individuálne určeným subjektom, nerozhoduje sa o nich v jednotlivých správnych konaniach. Zároveň je dané opatrenie určené na opakované použitie. Vyplýva z toho teda, že ich povaha je materiálne (obsahovo) normatívna, nie individuálna.

Pritom podľa § 59 ods. 1 ZoOVZ by mali orgány verejného zdravotníctva v konaní o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, postupovať podľa zákona č. 71/1967 Zb., správny poriadok, ak sám ZoOVZ nestanovuje inak. Ohľadom ukladania opatrení podľa §§ 12 a 48 pritom ZoOVZ nestanovuje žiadne výnimky, prečo by sa nemal aplikovať správny poriadok. Naďalej ale platí, že sa opatreniami ÚVZ, akým je napr. aj opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 o štátnych karanténach, nerozhoduje o individuálnych právach či povinnostiach jednotlivých osôb, teda neprebiehajú žiadne individuálne správne konania, a nie je preto ani možné aplikovať správny poriadok.

Niektoré opatrenia boli ale predsa len vydané ako individuálne správne akty, resp. sa tak na prvý pohľad aspoň tvárili, a to napr. opatrenie vydané formou rozhodnutia zo dňa 6.3.2020, č. OLP/2405/2020, ktorým sa nariadilo opatrenie podľa § 48 ods. 4 písm. e) ZoOVZ (zákaz alebo obmedzenie prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb), konkrétne zákaz návštev na lôžkových oddeleniach u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Toto opatrenie nebolo nazvané „opatrenie“, ale „rozhodnutie“ (čo ale samo o sebe nie je rozhodujúce), a bolo doručované verejnou vyhláškou pod § 26 ods. 2 správneho poriadku. V závere tohto rozhodnutia bolo uvedené, že je preskúmateľné súdom po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov. Toto rozhodnutie teda bolo aj jeho tvorcom myslené skôr ako individuálny správny akt vydaný podľa správneho poriadku a následne preskúmateľný v rámci správneho súdnictva. Materiálne (obsahovo) ale opäť ťažko o individuálnom správnom akte hovoriť. Opäť sú totiž adresátmi neurčitý počet druhovo určených subjektov.

.

Ak sa vrátime k opatreniu o štátnych karanténach, teda opatreniu ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020, toto opatrenie je materiálne podobné vyššie uvedenému rozhodnutiu, avšak má úplne inú formu. Nejde už o rozhodnutie, nezdá sa, že by bolo vydané podľa správneho poriadku, nepredpokladá sa súdny prieskum v rámci správneho súdnictva. Zdá sa teda byť normatívnym správnym aktom, nie individuálnym správnym aktom, hoci rozdiel medzi ním a vyššie uvedeným rozhodnutím z materiálneho hľadiska nie je jasný.

OPATRENIA ÚVZ AKO NORMATÍVNE SPRÁVNE AKTY?

Môže byť opatrenie ÚVZ zo dňa 17.04.2020, č. OLP/3172/2020 o štátnych karanténach a ďalšie opatrenia ÚVZ nazvané „opatrenia“ a nepredpokladajúce aplikáciu správneho poriadku a prieskumu v rámci správneho súdnictva normatívnym správnym aktom?

Doc. Peter Kresák pri rozbore časti opatrenia ÚVZ zo dňa 21.4.2020, č. OLP/3461/2020 uviedol, že opatrenie je jeden zo všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré vydávajú ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Jeho základná úprava je podľa neho uvedená v článku 123 Ústavy Slovenskej republiky. Ak by to tak bolo, muselo by ísť o opatrenia v zmysle § 18 zákona č. 400/2015 Z. z., o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ZoZZ“), ktorý je rekogničnou normou slovenského právneho poriadku. Rekogničná norma je tá, ktorá stanovuje, čo musia spĺňať právne predpisy, aby boli z hľadiska práva považované za právne predpisy. Zdá sa, že opatrenia ÚVZ spĺňajú podmienku podľa § 18 ods. 1 ZoZZ, pretože ide o opatrenia, ktoré vydáva iný orgán štátnej správy (ÚVZ) a týka sa úzkeho alebo druhovo určeného okruhu osôb. Splnená ale nie je podmienka uvedená v § 18 ods. 2 ZoZZ, a síce vyhlásenie opatrenia v zbierke zákonov oznámením o jeho vydaní. Zdá sa to byť drobnosť, ale nie je. Podľa § 19 ods. 1 ZoZZ je totiž podmienka vyhlásenia v zbierke zákonov podmienkou platnosti právnych predpisov, a teda eventuálne aj opatrení, ak ich teda nemožno považovať za individuálne správne akty: Právne predpisy nadobúdajú platnosť dňom ich vyhlásenia v zbierke zákonov. Keďže neboli opatrenia ÚVZ vyhlásené v zbierke zákonov, domnievam sa, že nie sú platné.

Problémom opatrení ako normatívnych správnych aktov, a teda všeobecne záväzných predpisov, nie je len nedodržanie povinnosti ich vyhlásenia formou oznámenia o vydaní v zbierke zákonov, ale aj nedostatok splnomocnenia Úradu verejného zdravotníctva na vydávanie sekundárnych (podzákonných) vykonávacích právnych aktov so všeobecnou pôsobnosťou. Ako má takéto splnomocnenie na vydanie vykonávacieho právneho predpisu vyzerať, stanovujú legislatívne pravidlá vlády, príloha č. 1, bod 24.1.: Ak návrh zákona predpokladá vydanie vykonávacieho právneho predpisu, splnomocnenie na jeho vydanie napríklad znie: „Podrobnosti o … ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo …“. V ZoOVZ, ktorý oprávňuje ÚVZ vydávať opatrenia podľa §§ 12 a 48 ods. 4 ZoOVZ, sa takéto splnomocnenie voči ÚVZ nevyskytuje. Pritom ZoOVZ splnomocňovacie normy obsahuje, ale nie pre vydávanie opatrení ÚVZ – viď § 62 ZoOVZ Splnomocňovacie ustanovenia, ktoré sa týkajú len splnomocnenia pre Ministerstvo zdravotníctva. Legislatívne pravidlá vlády zároveň presne určujú, čo možno nazývať opatrením a stanovujú aj to, že právny predpis, ktorý tieto náležitosti nespĺňa, nemožno opatrením nazývať (príloha č. 1, bod 17).

Ďalšou možnosťou, ako posudzovať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva v boji s pandémiou, je, že nejde o opatrenia v zmysle § 18 ZoZZ, a teda ani čl. 123 Ústavy Slovenskej republiky ako vykonávacích predpisov, ale o akési paakty, pseudoakty, t. j. akty, ktoré právny poriadok SR ani nepozná. Pritom platí, že podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, môžu štátne orgány konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Záver o ich platnosti by mal teda byť rovnaký – mali by byť neplatné, a to od samého počiatku, teda nulitné. O ich platnosti ale vždy musí rozhodnúť súd, konkrétne Ústavný súd. Prostriedky obrany sú tak rovnaké ako voči právnym aktom, u ktorých sa namieta rozpor so zákonom.

.

 

ROZHODOVANIE O PLATNOSTI OPATRENÍ ÚVZ

V právnom poriadku Slovenskej republiky platí zásada prezumpcie správnosti správnych aktov. Mám za to, že jediná možnosť, ako zistiť, či sú opatrenia ÚVZ v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky, je konanie o súlade právnych predpisov podľa čl. 125 ods. 1 písm. b) Ústavy Slovenskej republiky a § 74 zákona č. 314/2018 Z. z., o Ústavnom súde Slovenskej republiky. Procesnú legitimáciu na podanie návrhu na začatie konania má podľa čl. 130 Ústavy Slovenskej republiky a § 74 zákona o Ústavnom súde Slovenskej republiky:

a) najmenej pätina poslancov národnej rady,
b) prezident
c) vláda,
d) súd v súvislosti s prejednávanou vecou,
e) generálny prokurátor,
f) predseda súdnej rady, ak ide o právny predpis týkajúci sa výkonu súdnictva,
g) verejný ochranca práv, ak ďalšie uplatňovanie právneho predpisu môže ohroziť základné práva alebo slobody alebo ľudské práva a základné slobody vyplývajúce z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská republika ratifikovala a ktorá bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom.

Fyzická osoba má teda šancu dostať sa k tomuto konaniu len skrz súd v súvislosti s prejednávanou vecou. Ako jednu z možností je možné zvoliť správnu žalobu proti inému zásahu orgánu verejnej správy podľa § 252 a nasl. zákona č. 162/2015 Z. z., Správny súdny poriadok. Samotné opatrenie ako všeobecne záväzný právny predpis nemožno preskúmať v rámci správneho súdnictva, vyplýva to z § 7 písm. c) Správneho súdneho poriadku. Ak by boli ale opatrenia ÚVZ považované za individuálne správne akty, čo ale materiálne nesedí, ako už bolo uvedené vyššie, existovala by možnosť domáhať sa ich súdneho prieskumu všeobecnou správnou žalobou podľa § 117 a nasl. Správneho súdneho poriadku. Predstaviteľná je aj cesta všeobecnej správnej žaloby, ktorá by mohla smerovať proti sankcii uloženej za nerešpektovanie opatrenia a spolu s ňou podnet súdu na začatie konania o súlade právnych predpisov Ústavnému súdu, keďže by tu bola súvislosť s prejednávanou vecou.

Ďalšou z možností je obrátiť sa na verejnú ochrankyňu práv s podnetom, aby podala návrh na začatie konania o súlade sekundárnych právnych predpisov s právnymi predpismi vyššej právnej sily, či na prezidentku Slovenskej republiky alebo na poslancov (1/5) s podnetom.
V neposlednej rade možno využiť mechanizmy upravené zákonom č. 153/2001 Z. z., o porukratúre, a to protest prokurátora (§ 23 a nasl.) a v prípade jeho nevyhovenia aj správnu žalobu prokurátora podľa Správneho súdneho poriadku (§ 45 ods. 1).

 

.

NÁČRT ÚSTAVNOPRÁVNEJ ARGUMENTÁCIE

Ďalším prostriedkom ochrany je ústavná sťažnosť podľa čl. 127 Ústavy Slovenskej republiky. Tu je ale možné využiť pre fyzické osoby až po vyčerpaní právnych prostriedkov, ktoré danej osobe priznáva zákon na ochranu jej základných práv a slobôd.

Ďalšou možnosťou by bol prieskum podľa čl. 129 ods. 6 Ústavy Slovenskej republiky: Ústavný súd rozhoduje o tom, či rozhodnutie o vyhlásení výnimočného stavu alebo núdzového stavu a na toto rozhodnutie nadväzujúce ďalšie rozhodnutia boli vydané v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom. Preskúmať v tomto konaní by bolo možné opatrenia ako “ďalšie rozhodnutia nadväzujúce na rozhodnutie o vyhlásení núdzového stavu,” spolu s rozhodnutiami o vyhlásení núdzového stavu, ktoré tiež vykazujú určité nedostatky (niektoré budú uvedené nižšie).
Ústavnoprávna argumentácia ohľadom opatrení ÚVZ a ich zásahu do základných práv a slobôd je samostatná, a nie rozsahovo a obsahovo zanedbateľná kapitola. Uvediem k nej aspoň pár základných poznámok. V Slovenskej republike je od 15. 3. 2020 vyhlásený núdzový stav. Vyhlásila ho vláda uznesením publikovaným v Zbierke zákonov pod číslom 45/2020 Z. z., a následne niekoľkokrát rozšírila. V samotnom vyhlásení núdzového stavu vidím dve hlavné pochybenia (a jedno pomerne bizardné): (i) nebolo spolu s vyhlásením núdzového stavu uvedené, na ako dlho sa núdzový stav vyhlasuje. Pritom ústavný zákon č. 227/2002 Z. z., o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu (ústavný zákon) jasne ustanovuje: Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní (čl. 5 ods. 2). Dikcia je jasná. Núdzový stav možno „vyhlásiť“ na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Jazykovým výkladom dospievam k tomu, že je nutné už v okamihu vyhlásenia uviesť, na aký čas sa núdzový stav vyhlasuje, tento čas musí byť nevyhnutný a nesmie prekračovať 90 dní. Nevyhnutnosť musí byť zdôvodnená. Ak by mal byť výklad iný, teda taký, že núdzový stav môže trvať max 90 dní, bolo by vyhlásenie núdzového stavu tak, ako je v súčasnosti vyhlásený v SR, v poriadku. Nie je to ale tak. Obdobná úprava ako je v SR, je pritom aj v ČR, kde bol naopak vyhlásený núdzový stav na presne stanovený počet dní a následne prebiehala pomerne búrlivá debata o tom, na ako dlho bude núdzový stav predĺžený.

(ii) V tom istom ústavnom zákone v čl. 5 ods. 3 je uvedené: V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, a to najviac v tomto rozsahu: Nasledujú možnosti a) až l), ktoré predstavujú maximálne limity obmedzenia jednotlivých základných práv a slobôd v čase núdzového stavu. Problematická je formulácia „možno“ obmedziť. Nie je totiž jasné, kto môže tieto základné práva a slobody takto obmedziť. Uvažovať by preto bolo možné o výklade, že to môže urobiť len vláda, pretože len ona môže vyhlásiť núdzový stav a toto ustanovenia nadväzuje na odsek 1, v ktorom sa hovorí práve o vláde. Opatreniami ÚVZ ale taktiež dochádza k obmedzovaniu základných práv a slobôd. Vezmime si ešte raz ako príklad opatrenie o štátnych karanténach, ktorým sa obmedzuje sloboda pohybu a pobytu, pretože osoby vracajúce sa zo zahraničia nemôžu voľne vstúpiť na územie SR a pohybovať sa po ňom, ale musia sa podrobiť umiestneniu a testovaniu v štátnej karanténe a následne po negatívnom teste domácej karanténe. Ústavný zákon v čl. 5 ods. 3 písm. g) pritom pre obmedzenie tejto slobody stanovuje jasný mantinel: v čase núdzového stavu možno obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie. Samotné opatrenie o štátnych karanténach na ústavný zákon vôbec neodkazuje, vôbec sa nezaoberá tým, či bol dodržaný tento maximálny limit obmedzenia slobody pohybu a pobytu a neuvádza k tomu žiadne zdôvodnenie. Mám pritom veľké pochybnosti o tom, či práve opatrenie o štátnych karanténach tento mantinel dodržuje (to si vyžaduje ale samostatnú obsiahlu ústavno-právnu argumentáciu testom proporcionality, ktorá presahuje hlavnú ideovú líniu tejto analýzy).

V neposlednej rade je nutné uviesť, že v úvahu ďalej prichádza zodpovednosť štátu za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci podľa zákona č. 514/2003 Z. z., o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov.

Pred záverom spomeniem ešte jeden aspekt. Opatrenia ÚVZ sú v súčasnosti dokonca považované za prameň trestného práva hmotného, a to pri trestných činoch podľa §§ 290a a 290b zákona č. 300/2005 Z. z., Trestný zákon. Podľa § 290a sa trestného činu dopustí ten, kto za krízovej situácie (a teda aj v núdzovom stave) úmyselne odoprie vykonať alebo úmyselne nevykoná povinnosť uloženú orgánmi verejnej moci napríklad na ochranu života osôb. Hrozí mu trest odňatia slobody až na dva roky. Verejne sa vie najmenej o jednom takomto trestnom stíhaní. Právny charakter opatrení ÚVZ je tak dôležitý aj z hľadiska trestného práva. Ak by boli opatrenia ÚVZ neplatné, neexistoval by právny základ na trestné stíhanie za porušenie povinností uloženych týmito opatreniami.

ZÁVER

Právna povaha opatrení ÚVZ na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 je nanajvýš problematická. Očividne totiž nie sú vydávané podľa správneho poriadku a nemajú ani materiálne povahu individuálnych správnych aktov. Nepodliehajú tak zrejme súdnemu prieskumu v rámci správneho súdnictva. Na to, aby ale boli platné ako normatívne správne akty, pritom nemá ÚVZ zákonné splnomocnenie na vydávanie podzákonných právnych predpisov a nie je ani dodržaná forma ich publikácie v zbierke zákonov, ktorá je predpokladom ich platnosti. Týmito opatreniami dochádza pritom v súčasnosti k výrazným zásahom do základných práv a slobôd a ich vzťah k ústavnému zákonu je nejasný, ÚVZ pri vydávaní opatrení vôbec ústavný zákon a jeho limity obmedzovania základných práv a slobôd nespomína. Opatrenia ÚVZ pritom majú aj ďalšie nedostatky, ktoré by sa dali namietať – nedostatočné odôvodnenie, neurčitosť či nezrozumiteľnosť. Považujem z hľadiska zachovania záruk právneho štátu za potrebné, aby sa vecou zaoberal Ústavný súd, ktorý ako jediný môže záväzne o ich právnej povahe rozhodnúť.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.

Generála zaskočili slová Korkčoka: Toto myslíte naozaj?! To povie človek, ktorý chcel byť prezidentom

Tak a dočkali sme sa – keď sa Korčok pomýli povie aj to čo nechce, čiže povie pravdu. A tá…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokonca dodávky Patriotov. Biely dom pozastavil dodávky niektorých zbraní Ukrajine

Biely dom oznámil, že pozastavuje dodávky niektorých kľúčových zbraní Ukrajine, ktoré Kyjevu sľúbila Bidenova administratíva

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Naď pustil do gatí a utiekol do Kanady, teraz sa tvári ako martýr“

Jaroslav Naď, bývalý minister obrany a líder mimoparlamentnej strany Demokrati, keď zacítil, že mu horí pôda pod nohami, zutekal „na dovolenku“…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Misionár, ktorý pôsobí v Rusku pre HS: Ľudia, ktorí tam žijú, sú jednoduchí, prostí a veľmi srdeční. Majú radosť zo života a milujú ho

Keď naplníte dušu šťastím, emóciami a zjednotením s Bohom, telo toho už tak veľa nepotrebuje. Stačí mu málo, pretože nasýtená…

02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Keď dôjde na robotu, tam kecy nepomôžu, rozhodujú výsledky!

Richard Takáč je vraj najhorší minister, ktorý musí okamžite podať demisiu a byť vidlami zhodený do Dunaja,  lebo pripravil Slovensko…

02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Uhríka zaskočila pozvánka na zostavenie futbalového tímu “Podmienka pre tímy – 5 chlapov + 2 iné pohlavia”

Milan Uhrík informuje, že v Európskom parlamente dostali „pozvánku na zostavenie futbalového tímu“ za ich frakciu „v rámci amatérskej parlamentnej…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky europoslanec otvorene spochybnil zmysel zbrojenia: „A koho pošleme bojovať? Účastníkov Gay Pride?“

Roberto Vannacci, generál vo výslužbe a europoslanec Patriotov za pravicovú stranu Liga, vyvolal rozruch, keď spochybnil zmysel nákupu nových zbraní…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dobrá správa pre slovenské domácnosti a firmy, ceny elektriny klesnú. Regulačný úrad zakročil proti špekulantom

Slovenské domácnosti a firmy sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol zasiahnuť proti špekuláciám…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Progresívci proti ľuďom“

Progresívci a ich médiá klamú a zavádzajú deň čo deň. Inak tomu nie je ani keď dôjde na tému ruského…

02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Musk začal odvetu? Miliardár oznámil, že by založil novú politickú stranu

Elon Musk  oznámil, že by založil novú politickú stranu, ktorá by reprezentovala alternatívu Republikánom a Demokratom. Všetko kvôli príliš vysokému…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý by so slovom Prepáčte mal prísť Západ

K jadrovej vojne bolo vraj ľudstvo najbližšie počas kubánskej raketovej krízy. Či, a koľkokrát to tak bolo napríklad počas aktuálneho…

02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Takto ožobračuje naše rodiny bruselská liberálna elita

Katastrofa - jedným slovom presne takto by sme mohli charakterizovať energetické regulácie, ktoré nám vnucuje vrcholné vedenie Európskej únie a…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Putin hovoril po troch rokoch s Macronom. Zverejnili rozhovor

Ukrajina a Blízky východ: Kremľ zverejnil podrobnosti telefonického rozhovoru Putina s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý bol prvý za tri roky

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Pít už musí sám…

Takhle to v devadesátkách začalo, ne? Daní za svobodu, protože svoboda není zadarmo a demokracie je úplně něco jiného než…

02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Naď má strach a hrá vabank

Predseda Demokratov sa po návrate z Kanady ponáhľal, aby verejnosti vysvetlil okolnosti vyšetrovania nákupu munície pre Ukrajinu, o ktorú sa…

01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA pozastavili dodávky rakiet a munície na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najosamelejšia skupina ľudí na svete

Muži a ženy približne rovnako uvádzali, že sa cítia osamelí, ale tínedžerky uvádzajú vyššiu mieru osamelosti ako iné skupiny, uvádza…

02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

“Vybrali si Krista” – mama bl. Carla Acutisa o kanonizácii s bl. Piotrom Jerzym Frassatim

Antonia Acutisová, mama bl. Carla Acutisa, prijala s radosťou správu o blížiacej sa kanonizácii svojho syna spolu s bl. Piotrom…

02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zasiahli ruský vojenský závod pri Urale

Ruský vojenský závod produkujúci drony a systémy protivzdušnej obrany v meste Iževsk zasiahli ukrajinské drony. Uviedol to v utorok zdroj…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpovo nové centrum pre migrantov postrážia aligátory a pytóny

Trump priletel na Floridu na slávnostné otvorenie centra pre migrantov „Alligator Alcatraz“ v močiaroch Everglades

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 11 sekúnd, máte IQ nad 140!

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 7 sekúnd, máte IQ nad 140! Hlavolam je ako malá

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Zomrel známy český šéfkuchár, ktorý varil aj pre Schwarzeneggera

Českú gastronomickú scénu zasiahla cez víkend veľmi smutná správa. Vo veku 50 rokov zomrel po boji so zákernou chorobou ostravský…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne. Nikdy nedovoľte, aby fakty stáli…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Proeurópsky portál vyzýva na „vojnu“ proti Maďarsku a Slovensku: „Zaútočte na nich všetkým, čím môžete“

Proti-suverénna hystéria v Bruseli dosiahla v poslednej dobe takmer neuveriteľnú úroveň. Jedna proeurópska spravodajská stránka zašla až tak ďaleko, že…

01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Američanov strašil, že ak ho vymenia, zrúti sa ním vybudovaná mocenská vertikála. Koniec ukrajinského „sivého kardinála“ sa blíži

Ukrajina, 1. júla 2025 - Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrej Jermak, ktorý cíti stratu svojho politického vplyvu, sa snaží oslabiť…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Slabšia ekonomika, menej vybraných daní. Opozícia hovorí o pekle

Analytici rezortu financií upravili makroekonomickú aj daňovú prognózu. Očakávajú horší vývoj daňových príjmov. Vo februári prognózovali na daniach oveľa vyšší…

01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduchý nápad mení tieto škaredé svietidlá na elegantný luster

Ste hrdým majiteľom zapusteného svietidlá? Poznáte ho: Štandardné, okrúhle svetlo, ktoré sa dodáva do každého domu a ktoré nepridáva vášmu…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

V Ruskej federácii začali zatýkať vedúcich predstaviteľov azerbajdžanskej diaspory

Ruské médiá informujú o zadržaní spoluvlastníka najväčšieho trhu v regióne Alexejevského trhu Jusifa Chalilova vo Voroneži

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak ho nebudete nabíjať?

2. júla 2025 Redakcia Auto trendy Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak sa mi nechce alebo nemám kde ho nabíjať?…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Američan Taylor Fritz zvíťazil napriek tomu, že Francúz Giovanni Mpetshi Perricard vypálil na neho podanie ako z dela. Tenisový Wimbledon zažil opäť raz rekordný zápas.

Taylor Fritz
Na snímke Taylor Fritz z USA vracia loptičku Giovannimu Mpetshimu Perricardovi z Francúzska / Foto: SITA/AP-Kirsty Wigglesworth
Čítať viac | 09:12

.

Abramsy horia: ako Ukrajina stratila nezraniteľné tanky

Ukrajina, 1. júla 2025 - Ukrajinská armáda stratila 87 % svojich hlavných bojových tankov M1A1 Abrams, informujú novinári z amerického…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Šialená zbrojárska propaganda: Ďalší útok Ruska je vraj na spadnutie

Vojnoví štváči nespia. Prostredníctvom politických influencerov a médií pretláčajú svoju agendu o údajnom blížiacom sa útoku Ruskej federácie na krajiny…

01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovenskí daňovníci financujú ultraliberálne maďarské spravodajské portály

Slovenské krajne liberálne spravodajské portály, na čele s Denníkom N, vyjadrili na jar tohto roku nesmierne pobúrenie nad tým, že…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump pripustil deportáciu Muska z USA

„Uvidím,“ odpovedal na príslušnú otázku. Pripomíname, že deportáciu Muska požadoval bývalý poradca Trumpa Stephen Bannon

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Huliakova Národná koalícia zmenila názov na Stranu vidieka

Strana Národná koalícia zmenila svoj názov na Stranu vidieka. V utorok o tom informoval jej líder a minister cestovného ruchu…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov