Dotkne sa brexit českých peňaženiek? Ekonómka Šichtařová vysvetľuje finančné súvislosti a záujem staršej generácie o brexit

Dotkne sa brexit českých peňaženiek? Ekonómka Šichtařová vysvetľuje finančné súvislosti a záujem staršej generácie o brexit

Praha 24. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

 

Veľká Británia zažila horúce chvíľky koncom minulého týždňa. Nakoniec dolná komora britského parlamentu rozhodnutie o brexite odložila na koniec januára budúceho roka. Ako spôsob brexitu ovplyvní financie vo svetovom meradle? Prečo sa o brexit v Česku zaujímajú predovšetkým ľudia nad 60 rokov?

Na snímke Markéta Šichtařová

Na tieto otázky odpovedala Sputniku uznávaná ekonómka, publicistka a autorka novej knihy V posteli s Androidkou, inžinierka Markéta Šichtařová.

Reklama

 

Vo Vašom článku pred tromi rokmi ste písali, že najviac brexit odnesie bankový systém. Z tohto dôvodu je pre banky prijateľná dohoda o brexite a pre politikov tvrdý brexit, o ktorom hlasovali Briti: Banks are creating fear using PR agencies and forcing politicians to do something and looking for economic exceptions for their segment. They simply used this tensed situation to Unleash lobingu to their advantage. Politicians see right through them and they refuse to accept the so-called soft BREXIT because the Voters voted for so-called hard BREXIT.” Ako sa za túto dobu situácia zmenila? Čím by bol nápomocný mäkký scenár brexitu?

Reklama

Markéta Šichtařová: V priebehu času sa čím ďalej viac ukazuje, že odporcovia brexitu sa dohodnúť proste nechcú a ich cieľom nie je mäkký brexit, ale žiadny brexit. Ich zdržiavanie však nikomu veľmi nepomáha. Stav neistoty býva pre finančné trhy oveľa nepríjemnejší ako zlá istota. Som presvedčená, že strach má veľké oči. Ten, koho by sa brexit mohol nejako zásadne dotknúť, sa už najskôr prispôsobil alebo si našiel náhradné riešenie.

Bohužiaľ s tým, ako sa brexit stále odďaľuje, dochádza ako vedľajší efekt na to, že pravdepodobne bude načasovaný do okamihu dňa ekonomického cyklu. Celý vyspelý svet čelí aktuálne hospodárskemu spomaľovaniu, Nemecko už v recesii je (najskôr od 1. kvartálu) (Slová inžinierky Markéty Šichtařovej potvrdzuje aj Thomas Gitzel, ekonóm lichtenštajnskej VP Bank Gloup, podľa ktorého sa Nemecko nachádza uprostred recesie. V druhom kvartáli nemecká ekonomika poklesla o 0,1%. Informačná agentúra Reuters tiež uvádza, že stav najväčšej európskej ekonomiky sa zhoršuje aj kvôli poklesu priemyselných objednávok na domácom trhu). Na dne cyklu, ale ešte nie sme. Takže odklad brexitu do neho môže spadnúť.

A stavím sa, že to potom poslúži ako zámienka odporcom brexitu k tvrdeniu, že hospodársky pokles je dôsledkom brexitu – hoci realita je taká, že ide o obyčajný cyklus. To by potom mohlo byť zneužívané ako “argument” pre ďalšie krajiny, ktoré by mohli mať potenciálne chúťky opustiť EÚ.

 

Ako by sa ČNB mala podľa Vášho názoru zachovať v prípade tvrdého brexitu?

Reklama

Nemyslím, že by to bolo niečo, čo by ČNB mala riešiť. Rozhodne neodporúčam nejaké preventívne opatrenia typu znižovanie úrokových sadzieb a podobne. Ekonomika si s tým musí poradiť sama.

Brexit je otázka skôr pre politikov, ktorí majú hľadať optimálne colný (a ideálne bezcolný) režim, nie pre monetárnych ekonómov.

 

Od roku 2018 kurz britskej libry k doláru klesal, posledný mesiac ale začalo obdobie rastu. Čo sa týka pomeru libry k euru, od roku 2018 bol striedavý a tento mesiac prudko rastie. Ako sa brexit odrazí na českom a európskom finančnom trhu? Ako by sa mali zachovať malí súkromní investori za súčasného obdobia?

Sotva už to môže byť horšie, ako to čo sme počas týchto posledných rokov už zažili. Rovnica je jasná: mäkký brexit či dokonca žiadny brexit silnejšia libra. Tvrdý brexit slabšia libra. Ale hlavne platí: istota – silnejšia libra. Neistota negatíva takmer pre všetkých.

Reklama

A pretože naozaj nemožno odhadnúť, čo sa v hlavách politikov ešte vyliahne, nemožno ani prognózovať vývoj finančného trhu; politici (najmä v britskom parlamente) sa skrátka správajú neuveriteľne nezodpovedne a nepredikovateľne.

 

V apríli ste spomínali, že krátkodobo je pre Českú republiku ekonomicky výhodné, aby Briti v Európskej únii zostali. Navyše podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Medián si tri pätiny Čechov želajú zotrvanie Británie v , zatiaľ čo 67% Čechov si myslí, že brexit Česku uškodí. Nakoľko sú ich obavy opodstatnené?

Keď som hovorila o krátkodobých výhodách zotrvania, mala som na mysli naozaj krátkodobé hľadisko: Briti by tvorili akúsi protiváhu Nemecku a Francúzsku, ktoré tiahnu k čoraz väčšej byrokracii a ľavicovým reguláciám.

Z dlhodobého hľadiska je myslím skôr naopak výhodné, keď menšie krajiny uvidia, že brexit nepriniesol do Británie žiadnu apokalypsu, môže tým trochu narásť ich asertivita.

 

Celkovo dianie okolo brexitu sleduje 70 percent ľudí. Záujem o udalosť súvisí aj s vekom: o brexit sa zaujíma 90 percent Čechov vo veku nad 60 rokov. Pritom je možné, že práve táto veková skupina by nemala byť udalosťou dotknutá. Čím sa tento rozdiel vysvetľuje?

Vysvetľujte si to tým, že starší ľudia zažili v plnej sile neslobodu pred rokom 1989 a teraz cítia, že sa niečo podobné vracia v novom kabáte zo Západu. Mladí si to tak celkom ešte neuvedomujú, nedokážu identifikovať podobnosti a varovné znamenia. Niektorí ľudia tak vidia istú nádej v tom, že Británia sa vymaní z bruselskej administratívy.

Ja si, ale nie som tak celkom istá, či to je naozaj pre Britániu záchrana. Británia je totiž ľavicovým liberalizmom zasiahnutá tiež aj bez zotrvania v . A naozaj neviem, či opustenie ju posunie smerom k väčšej ekonomickej i občianskej slobode. Som na to sama mimoriadne zvedavá.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali