“Zameriame sa na určité oblasti a požiadame dobrovoľníkov, aby si dali senzory aj do svojich domov,” povedal člen tímu Enda Hayes z University of the West of England v Bristole. “Naše dáta budeme zdieľať na cloude, takže ich bude môcť vidieť hocikto. Získané informácie môžeme potom využiť v projektoch súvisiacich napríklad s rýchlosťou, hlukom, znečistením ovzdušia alebo bezpečnosťou,” dodal.
Experti dúfajú, že im pozorovanie pomôže spraviť z miest zdravšie prostredie pre život. “Nechceme len zhromažďovať dáta. Chceme ich využiť pri spolupráci so zamestnávateľmi, školami a miestnymi dopravnými úradmi s cieľom vytvoriť zdravšie mestá,” vyjadril sa.
Zariadenia budú v každom dome pripojené na wi-fi, ako napríklad aj smartfóny alebo počítače. Dáta budú zverejňovať každú hodinu, no presné umiestnenie senzoru nebude známe, len cesta, ktorú budú pozorovať,” objasnil Hayes.
Softvér vyvinula spoločnosť Transport & Mobility Leuven, pričom senzory už používajú v Belgicku. Podľa Hayesa podobný výskum predtým nikto nespravil a je veľmi dôležitý. “Ak nezačneme niečo robiť, kvalita ovzdušia v mestách sa bude naďalej zhoršovať, čo bude mať za následok viac úmrtí a viac zdravotných problémov. Musíme sa zaoberať jedným z najväčších zdrojov znečistenia ovzdušia, ktorým je doprava,” povedal.