Lídri EÚ sa pred konferenciou netajili predstavami, že sa im podarí pre túto konfliktami poznačenú stredoázijskú krajinu zabezpečiť na najbližšie obdobie sumu štyroch miliárd dolárov ročne, čiže 16 miliárd USD na štyri roky.
Na tejto sume sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo v roku 2012. Afganistan je jednou z najchudobnejších a politicky najnestabilnejších krajín sveta aj napriek mnohomiliardovým investíciám svetového spoločenstva do tejto krajiny za posledných 15 rokov.
Predstavitelia EÚ na konferencii zdôraznili, že financovanie (EÚ dá na obnovu Afganistan 1,2 miliardy eur) bude priamo závisieť od reforiem afganskej vlády národnej jednoty v oblastiach, ako sú posilnenie demokracie a súdnictva, boj proti korupcii a posilňovanie hospodárstva.
Viacerí lídri prítomní na bruselskej konferencii zdôraznili aj potrebu spolupráce Kábulu v otázkach migrácie, najmä po tom, ako v nedeľu EÚ s Afganistanom podpísala politickú dohodu o vracaní nelegálnych afganských migrantov z EÚ späť do krajiny ich pôvodu.