Don Maník je už viac ako tri roky provinciálom ukrajinských saleziánov

Don Maník je už viac ako tri roky provinciálom ukrajinských saleziánov

Bratislava (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TK KBS)

 

Don Karol Maník je už viac ako tri roky provinciálom ukrajinských gréckokatolíckych saleziánov. V Ľvove vedú gymnázium a učňovku, majú internát a tiež takzvaný rodinný dom, kde bývajú chlapci siroty alebo takí, ktorých súd odobral rodičom. Saleziáni tiež spravujú farnosť a momentálne budujú dom a oratórium v Kyjeve. Aktuálne don Karol Maník pricestoval na Slovensko, aby si obnovil víza. Redaktorovi Rádia LUMEN Pavlovi Hudákovi prezradil, že na Ukrajinu šiel s obavami, ale dnes je za službu u našich východných susedov vďačný.
Na snímke Don Maník

Mladí ľudia sú na západe Ukrajiny hladní po duchovných veciach. Hovorí provinciál ukrajinských saleziánov don Karol Maník, ktorému to troch pripomína situáciu u nás v deväťdesiatych rokov. „Mládež má záujem, je otvorená pre duchovné hodnoty. Nedá sa s ňou jednoducho komunikovať, príde do toho kostola a pýta sa,” spomína v rozhovore pre Rádio LUMEN. Dodáva, že pokiaľ ideme viac na východ, záujem o duchovné veci klesá. Saleziáni momentálne budujú nový dom, kaplnku a oratórium v Kyjeve, kde by sa na pozvanie miestneho biskupa chceli venovať najmä študentom. „Toto beriem ako pre seba možno takú osobnú výzvu, že ako pomôcť tam, ísť do úplne iného prostredia, iné podmienky, iná mentalita, pracujeme, budujeme. Ťažko sa s nimi dohodnúť. Povedia, že o mesiac to bude, takže radšej nehovorím ten termín, ale sme ich prosili, tých, čo budujú, že by sme to chceli v septembri,” povedal.

Na Ukrajine je stále cítiť aj vojnu. Bojuje sa síce len na východe, ale dôsledky znáša celá krajina. „Chodia tam chlapi aj z Ľvova aj zo západnej Ukrajiny, majú tam povinnosť byť nejaký mesiac. Oni proste sú tam, vrátia sa alebo sa nevrátia. Zvyšujú sa ceny potravín, ceny energií, platy sa nezvyšujú. A to nám tí ľudia povedia a prídu a čo máme robiť? A ja sa sám čudujem z čoho žijú.“ Na Ukrajine kňazi nedostávajú výplatu od štátu. Provinciál Don Karol Maník však vidí v oblasti financií aj veľkú pomoc od Boha. „Sirotinec nemá štátnu dotáciu a už 10 rokov funguje, čiže vidieť ako ho Pán Boh podporuje,” hovorí. Saleziánska gréckokatolícka provincia na Ukrajine má tridsaťdva členov, vrátane študentov. Veľkým problémom preto je pre ukrajinských saleziánov na čele so Slovákom nedostatok ľudí pre potreby, ktoré sú v krajine.

Reklama

Don Karol Maník bol menovaný za provinciála saleziánov na Ukrajine 7. júla 2014. Nahradil provinciála dona Onorina Pistrellata, ktorý tam pôsobil od roku 2005. Provincia grécko-katolíckych saleziánov na Ukrajine (www.sdbua.net) – pod patronátom Márie Pomocnice – vznikla v roku 2005 najprv ako delegatúra, začlenená pod provinciu so sídlom v Moskve; na jeseň 2012 hlavný predstavený rozhodol, že bude Ukrajina samostatnou saleziánskou provinciou.

Životopis dona Karola Maníka

Reklama

Don Karol Maník sa narodil 3. októbra 1967 v Prešove. Jeho rodičia, robotníci, dali svojim trom deťom základy viery. Počas štúdia na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Prešove sa rozhodol denne chodiť do kostola. Kamaráti ho priviedli na vtedy tajné stretnutia so saleziánmi. Po čase a najmä povzbudený z duchovných cvičení sa rozhodol zapojiť sa do apoštolátu. V štúdiách pokračoval na Vysokej škole technickej v Košiciach (dnes Technická univerzita). Saleziánsky noviciát začal ešte v období komunizmu. Po jeho absolvovaní zložil 31. januára 1990 prvé rehoľné sľuby a začal študovať teológiu v Prešove pričom bol začlenený do komunity v Košiciach. Ako mladý salezián bol jedným zo zakladateľov DOMKY – združenia saleziánskej mládeže. Doživotné sľuby zložil 17. februára 1995, na druhý deň prijal diakonskú vysviacku a 12. augusta v tom istom roku bol vysvätený za kňaza. Ako trojročný mladý kňaz bol v roku 1998 poverený službou direktora v novom saleziánskom stredisku v Bratislave na Mamateyovej. Túto úlohu plnil šesť rokov, počas ktorých získal bohatú pastoračnú i riadiacu skúsenosť. V školskom roku 2004-2005 pôsobil v Košiciach na Kalvárii. Od 15. augusta 2005 vykonával úlohu provinciálneho vikára a zodpovedného za formáciu. V roku 2008 ho vtedajší hlavný predstavený saleziánov don Pascual Chávez vymenoval 8. júna za provinciála saleziánov na Slovensku. Túto službu vykonával s veľkým nasadením, obetavosťou a pracovitosťou plných šesť rokov. Po jej skončení zostal ako bývalý provinciál k dispozícii hlavnému predstavenému, ktorý ho 7. júla 2014 menoval provinciálom saleziánov na Ukrajine (zdroj: Archív TK KBS / Saleziáni don Bosca).

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali