Dokedy bude Európa slúžkou USA?

Dokedy bude Európa slúžkou USA?

Moskva 14. júna 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

 

Ruský korešpodent Terentij Belov na ruskom serveri politpuzzle.ru uverejnil zaujímavý článok s názvom Drahá chiméra ruskej agresie alebo vytriezvenie Európy. Záujemcovia o presné znenie článku sa môžu pozrieť tu.

Podľa Belova v štátoch NATO existuje čoraz silnejšie vnútorné pnutie. V čase kedy USA manipulujú baltickou kartou a ruskou hrozbou, pričom chcú na území baltických štátov rozmiestniť vojenské sily Aliancie, Európa si čoraz viac uvedomuje, že je značne nerentabilné mrhať európske peniaze na riešenie problémov, ktoré majú USA s Ruskom.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Európski lídri nie sú hlúpi a samozrejme vedia, že USA manipulujú s ruskou hrozbou a epxanziou, ktorá neexistuje a že Rusko ako veľmoc len bráni svoje geopolitické záujmy. Kruh vojenských základní USA a NATO sa rozširuje okolo Ruska a nie naopak, takže hovoriť o ruskej hrozbe je naozaj zavádzajúce.

Navyše všetci politici v Európe sú si reálne vedomí skutočnosti, že spojené armády NATO sú početnejšie ako Ruská armáda, aj keď výcvik a bojové odhodlanie Ruskej armády netreba brať na ľahkú váhu. Najmä v prípade, ak by Rusi bránili vlastnú krajinu.

Reklama

Budovanie základní a zvyšovanie tlaku na Rusko je však stratégiou zbrzďovania Ruska, ktorú preferuje Washington. Európski lídri takisto vedia, že všetky geopolitické hry Washingtonu vždy priniesli zisky najmä USA, Európa získa len odrobinky, ktoré jej USA zhodia zo stola. Financovať americké plány a nemať z nich žiaden prospech sa preto reálne uvažujúcim a pragmatickým európskym politickým a ekonomickým kruhom, ktoré USA úplne nekontrolujú naozaj nechce.

Navyše aj pre najžoviálnejších a najmenej rozhľadených európskych politikov je už zrejmé, že posilnenie USA v pozícii svetového žandára by prinieslo ešte väčšiu dominanciu USA. USA by cez politické proamerické figúrky v Bruseli, ktoré hrajú v americkom tričku a takisto cez proamerických lídroch v jednotlivých štátoch EÚ doslovne ovládli Európu.

Nasledovalo by okamžité presadenie TTIP a to by znamenalo reálny koniec samostatnej európskej politiky. Zbohom slobodné obchodovanie s Čínou a so svetom, zbohom ruský trh, všetko by zhltli USA, ktoré by milostivo dovolili odhryznúť si z koláča len svojím najvernejším pätolízačom a otrokom.

O amerických podnikateľských aktivitách si predstavitelia európskych koncernov naozaj nemôžu robiť žiadne ilúzie – bolestne sa o tom poučil napríklad nadnárodný koncern Volkswagen v známej afére s emisiami, ktorá oslabila ich pozície na americkom trhu, Rozprávať smutné príbehy o transparentnosti a prehľadnosti v biznise v americkom ekonomickom priestore by mohli aj japonské koncerny. Preto je zrejmé, že ekonomické špičky v Európe, ktoré nie sú v područí USA veľmi po posilnení USA netúžia.

Pokiaľ nezačala kríza s imigrantami, ktorú podľa niektorých analytikov iniciovali práve USA s cieľom vyvinúť politický nátlak na európske štáty a upevniť svoje dominantné postavenie v čoraz viac reptajúcej EÚ (ktorú držia na uzde proamerickí lídri v Bruseli s čoraz väčším vypätím síl) situácia finančne nebola pre EÚ až tak nepríjemná a náročná.

Reklama

Európa síce trpela kvôli sankciám proti Rusku (len pripomínam, že USA s Ruskom veselo obchoduje bez sankcií aj ďalej), nemusela však vo veľkom financovať vojenské aktivity USA.

Pripomeňme, že nech bol ZSSR akýmkoľvek štátom, nikdy nenútil svoje satelity zúčastňovať sa bojov v Afganistane a ani financovať sovietske aktivity v tomto regióne alebo v regiónoch Afriky. Ich vojenskými spojencami boli najmä Kubánci, ktorí sa dobrovoľne zúčastňovali aktivít v Latinskej Amerike a Afrike

Konflikt v Sýrii a rast napätia v Afrike a v Čínskom mori však priniesol so sebou zvýšenie finančného zaťaženia USA (tie majú chvalabohu tentoraz dosť vlastných finančných problémov, takže sa im nedarí) a preto USA so samozrejmosťou pána zvyknutého rozkazovať, hodili veľkú časť finančného bremena na plecia európskych štátov. K tomu im výdatne prispievalo a prispieva obohrané hysterické trúbenie proamerických zombifikovaných médii v európskom mediálnom priestore o slobode, demokracii, ruskej hrozbe a pod.

Keď sa však bližšie pozrieme na pozadie aktivít NATO tak najväčšia ťarcha nového USA presadzovaného zvyšovania financií organizácie pripadá práve na Nemecko a Veľkú Britániu. Veľká Británia je tradičný spojenec USA, čo USA prikážu Veľká Británia vpodstate bez reptania plní, Nemecko podľa viacerých kritikov cez Merkelovú jasne ukazuje že je nesvojprávny štát v tvrdom područí USA.

Nemci však začínajú nehoráznym požiadavkám USA klásť čoraz silnejší odpor (preto k nim smeruje aj najsilnejšia imigračná vlna) a dokonca si dovolili byť nervózni z toho, že im USA odmietli vydať ich zlato, uložené v amerických depozitoch.

Reklama

Francúzom sa aktivity USA veľmi financovať nechce, Poľsko by aj financovalo, keby malo z čoho (Slovensko, Rumunsko, Pobaltie a Bulharsko netreba komentovať), takže do hry preto vstupuje dosť neochotne so svojimi finančnými zdrojmi aj Kanada.

Nezabudnime však na skutočnosť, že držiteľovi Nobelovej ceny za mier, americkému prezidentovi Barackovi Obamovi sa čoraz viac kráti jeho čas i čas jeho administratívy. Kvôli americkým prezidentským voľbám, v ktorých pripravuje cestu pre Hillary Clintonovú potrebuje nielen vyčistiť stôl od amerických neúspechov (čo sa mu veľmi nedarí), ale potrebuje pre Clintonovú pripraviť takú pozíciu, aby mohla pokračovať v klasickej americkej nátlakovej zahraničnej politike namierenej voči celému svetu.

V zahraničnej politike, ktorá tradične nepozná pojem spolupráca a mier, ale je postavená na pojmoch dolár, vojna, zdroje, strach, dominancia, zvrátenosti a trest.

Branislav Krasnovský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:59

Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že v koordinácii s USA otvorila nový hraničný priechod do pásma Gazy určený pre prísun humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra Reuters a denník Times of Israel.

Vybudovaný bol s cieľom zvýšiť objem pomoci dopravenej pre civilistov v Pásme Gazy, do jeho severných oblastí.

19:54

Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi. Drážďanskú cenu mieru dotovanú sumou 10 000 eur jej odovzdali na ceremónii v miestnom divadle, informuje agentúra DPA.

Drážďanská mierová cena sa od roku 2010 udeľuje ľuďom za ich výnimočný prínos k mieru či medzinárodnému porozumeniu.

Navaľná prevzala v Drážďanoch cenu mieru, ktorú posmrtne udelili jej manželovi
Na snímke Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu 12. mája 2024 v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi
19:37

V noci možno očakávať prevažne jasnú oblohu, vietor má byť poväčšine slabý a teplota vzduchu rýchlo klesať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

17:34

NATO sa rozhodlo zahrať svalmi pred dverami Ruska, aby dokázalo svoju jedinečnosť.

V rámci najväčšieho cvičenia od čias studenej vojny usporiadalo NATO demonštráciu sily na prahu Ruska. Manévre boli adresované Vladimirovi Putinovi uprostred prebiehajúceho ukrajinského konfliktu, uvádza denník Daily Mail.

V Estónsku 82 britských a 60 amerických výsadkárov cvičilo výsadok z troch amerických dopravných lietadiel C-17. Ich výcvik je súčasťou série pozemných, vzdušných a námorných operácií v rámci cvičenia „Resilient Defender“, ktoré vykonáva všetkých 32 krajín NATO v rôznych regiónoch – od Arktídy až po Stredomorie, vysvetľuje publikácia.

Demonštrácia jednoty aliancie prišla po tom, ako Rusko zintenzívnilo svoju ofenzívu v Charkovskej oblasti. Sprevádzalo ju aj nové kolo napätia medzi NATO a Moskvou po tom, ako Londýn vyhostil svojho vojenského atašé a obvinil ho zo špionáže, uviedol Daily Mail.

17:09

Oblasť na hraniciach Mexika a Guatemaly zasiahlo v nedeľu ráno zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 75 kilometrov pod zemským povrchom, uviedol americký geologický úrad USGS. Informovali agentúry AP a Reuters.

Mexické úrady podľa televízie CNN Espaňol hlásili menšie škody na budovách a niekoľko zosuvov pôdy.

16:41

Na 35 034 stúpol počet obetí vojny v Pásme Gazy, ktorá trvá už viac ako sedem mesiacov. Uviedlo to v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. Informovala agentúra AFP.

16:37

Tuniské orgány v nedeľu nariadili zadržanie dvoch novinárov, Borgena Baseho a Murada Zegidiho, za kritické vyjadrenia o vláde, informuje AFP na základe vyjadrení právnika.

15:08

Svetové ceny pšenice vzrástli na najvyššiu úroveň od augusta 2023, uvádza agentúra Bloomberg.

Analytici pripisujú rast cien poveternostným podmienkam, najmä mrazom v Rusku, a predpovedajú ďalšie zdražovanie obilnín.

Publikácia píše, že ceny začali rásť, pretože zlé počasie a vojna by mohli znížiť svetové zásoby pšenice, ktoré sú na najnižšej úrovni za takmer desať rokov.

Veľmi dobrá úroda v krajinách čiernomorskej panvy (predovšetkým na Ukrajine a v Rusku) dlho držala svetové ceny pod kontrolou. A cena pšenice zostala o polovicu nižšia ako rekordná hodnota z roku 2022. Teraz však futures dosiahli maximum od augusta, uvádza agentúra Bloomberg.

vývoj cien pšenice
Vývoj cien pšenice
13:39

Južná Kórea pripravuje balík stimulov pre investície a výskum v oblasti čipov v hodnote viac ako 10 biliónov KRW (6,79 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Minister financií Choi Sang-mok v nedeľu uviedol, že vláda čoskoro zverejní podrobnosti balíka, ktorý sa zameriava na celý dodávateľský reťazec v rámci polovodičov.

12:10

Ceny zlata sa na konci týždňa výrazne posilnili. Podporili ich očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne uvoľňovať menovú politiku.

Májový kontrakt na zlato si v piatok (10. 5.) pripísal 35,20 USD alebo 1,51 % a uzavrel na 2367,40 USD (2196,31 eura) za uncu (31,1 gramu). Za celý týždeň si kontrakt polepšil takmer o 3 %.

12:06

Ceny ropy v piatok (10. 5.) klesli o viac ako 1 %. Vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed) totiž signalizovali, že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšie, než sa doteraz očakávalo, čo by mohlo utlmiť dopyt po rope. Informovala agentúra Reuters.

Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok klesol o 1,09 USD alebo 1,30 % na 82,79 USD (76,81 eura) za barel (159 litrov). Americká ľahká ropa WTI s júnovým kontraktom uzavrela so stratou 1 USD alebo 1,26 % na 78,26 USD za barel.

12:04

Silný dážď spôsobil v indonézskej provincii Západná Sumatra zosuvy pôdy, v dôsledku ktorých prišlo o život najmenej 28 ľudí. Štyria sú stále nezvestní, uviedli v nedeľu miestne úrady. Správu priniesli agentúry Reuters a AFP.

Národný úrad pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB) vydal vyhlásenie, že povodne od sobotného večera spôsobili bahenné záplavy v piatich okresoch kraja Tanah Datar.

12:00

Tri osoby utrpeli zranenia v noci na nedeľu pri raketovom útoku z Pásma Gazy na mesto Aškelon na juhu Izraela. Terčom útoku bol v sobotu aj hraničný priechod Kerem Šalom, informuje agentúra DPA.

Raketa vypálená z Pásma Gazy zasiahla obytný dom v Aškelone, ktorý sa nachádza približne 13 kilometrov od severnej časti Pásma Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Pavel Jacz

Miro Majerník

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali