Keď Trump a protitrumpovská opozícia nenájdu kompromis a shutdown, môže to viesť k radikalizácii situácie a chaosu v USA a Trump bude musieť zviesť výnimočný stav. Takýto scenár sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nenaplní. Trump je však rozhodnutý dotlačiť demokratov a protitrumpovskú opozíciu k tomu, aby mu odsúhlasili sumu 5,7 miliardy USD na stavbu “Mexického múru”, ktorá má zabrániť imigrantom ilegálne prenikať na územie USA. Ilegálnych imigrantov Trump považuje za ekonomickú i bezpečnostnú hrozbu pre USA.
Trump už uviedol, že v prípade ak nedosiahne kompromis a Demokrati v Kongrese neustúpia, bude ochotný v USA zaviesť režim výnimočného stavu so všetkým, čo k tomu patrí. Výnimočný stav, samozrejme, nie je to, po čom Demokrati túžia, pre Obamu, Clintonovcov Bushovcov a predstaviteľov tzv. “Deep State” by výnimočný stav mohol znamenať hrozbu. Trump by vo svojich rukách totiž sústredil veľkú moc a mohol by si dovoliť ignorovať pozície Kongresu. Podľa ruského odborníka Dmitrija Drobnického by však aj pri zavedení výnimočného stavu Trump nezískal úplnú kontrolu nad USA, k tomu, aby vypukli v USA rozbroje by to však mohlo stačiť.
Demokrati, ktorí nedokážu stráviť svoju porážku v posledných voľbách, sú rozhodnutí vrážať palice do Trumpových kolies až do konca. Ak by nešlo o Trumpa, už by sa pravdepodobne dosiahol kompromis. Trump je rozhodnutý takisto presadiť svoje predstavy, aj keď podľa viacerých odborníkov “ťahá za kratší koniec”. Čím dlhšie však trvá politická kríza v USA, tým lepšie. Už teraz americké federálne inštitúcie vrátane deviatich ministerstiev prišli v rámci shutdownu o zhruba 25 percent finančných zdrojov, čo čiastočne ochromilo ich činnosť.