“Prezident Porošenko privítal pomoc medzinárodných vyšetrovateľov s cieľom zabezpečiť úplné a transparentné vyšetrovanie na mieste havárie,” uviedol vo vyhlásení Biely dom. Prezident Obama podľa neho uistil Porošenka, že americkí experti poskytnú všetku možnú pomoc okamžite.
“Prezident zdôraznil, že všetky dôkazy z miesta havárie musia zostať na mieste na území Ukrajiny, kým medzinárodní vyšetrovatelia nepreskúmajú všetky aspekty tragédie,” dodal Biely dom.
Obama podľa neho už v súvislosti s haváriou stroja Boeing-777 smerujúceho z Amsterdamu do Kualy Lumpur telefonoval aj s ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi národného bezpečnostného výboru vrátane šéfa CIA Johna Brennana, píše Reuters.
Severoatlantická aliancia (NATO) žiada – podobne ako Európska únia (EÚ) medzinárodné vyšetrenie okolností, ktoré dnes viedli k havárii lietadla typu Boeing-777.
“Je dôležité, aby sa okamžite a bez obmedzovania začalo komplexné medzinárodné vyšetrovanie s cieľom skonštatovať fakty…,” cituje bruselské vyjadrenie generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena tlačová agentúra DPA.
Tragický deň aj pre Malajziu
O okamžitú spravodlivosť pre zodpovedných v prípade, že sa potvrdí zostrelenie malajzijského osobného lietadla nad Ukrajinou, požiadal vo štvrtok malajzijský premiér Nadžíb Razak.
Malajzia podľa neho nie je schopná preveriť, čo spôsobilo zrútenie stroja Boeing-777, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kualy Lumpur. Lietadlo podľa neho nevyslalo núdzový signál, píše agentúra Reuters.
Razak sa v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Barackom Obamom zhodol na potrebe úplného prístupu vyšetrovateľov na miesto havárie.
“Ukrajinské úrady sa domnievajú, že bolo lietadlo zostrelené,” povedal Razak. “V tejto chvíli Malajzia nie je schopná overiť príčinu tejto tragédie. Ale musíme – a aj to urobíme – presne zistiť čo sa stalo s týmto letom. Pozrieme sa pod každý kameň,” zdôraznil malajzijský premiér.
“Ak sa ukáže, že bolo lietadlo skutočne zostrelené, nástojíme na tom, že páchatelia musia byť okamžite postavení pred spravodlivosť,” uviedol Razak. Ako dodal, Malajzia vysiela špeciálny let do Kyjeva na palube so záchranným a pomocným tímom.
“Je to tragický deň v už aj tak tragickom roku pre Malajziu,” podotkol. Stroj malajzijských aerolínií zmizol bez stopy počas letu z Kualy Lumpur do Pekingu aj 8. marca tohto roka spolu s 239 pasažiermi a členmi posádky na palube počas letu nad Indickým oceánom.
Okolnosti, za ktorých sa lietadlo zrútilo v katastri Hrabova blízko mesta Torez v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej štátnej hranice, zostávajú zatiaľ nejasné.
Ukrajina i proruskí separatisti sa vzájomne obviňujú zo zostrelenia stroja.
ru