Bratislava 13. septembra (TASR) – Vzácnu chvíľu slávy si dnes užili úspešní malí literáti a výtvarníci v súťaži Ľudské práva očami detí.
Nielen pred rodičmi a učiteľmi, ale aj veľvyslancami a ďalšími členmi diplomatických zborov si na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave prevzali ocenenia. K slávnostnému vyhodnoteniu prvého ročníka súťaže prispel svojím programom 40-členný Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu.
Podpredseda vlády, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť Miroslav Lajčák bol príjemne prekvapený kvalitou prác i záujmom 272 základných škôl (ZŠ) a osemročných gymnázií o túto súťaž. Tú vyhlásili v máji s cieľom otvoriť diskusiu i upriamiť pozornosť a záujem detí o ľudské práva, princípy nediskriminácie a rovnakého zaobchádzania.
"Ich práce nás presvedčili, že deti citlivejšie vnímajú svoje okolie a problémy ako my, dospelí. Súťažou začíname peknú tradíciu, ktorá je milá a pozitívna. Deti zistia, že ľudské práva nie je niečo automatické, ale treba sa k nim dopracovať, aby vedeli tolerovať slabších, vedeli sa ich zastať alebo vypočuť si iný názor," zdôvodnil vznik súťaže Lajčák, ktorý na pódiu odovzdal ceny najúspešnejším.
Vo výtvarnej súťaži žiakov prvého stupňa spomedzi 868 prác odborná komisia vedená Miroslavom Cipárom vyhodnotila ako najlepšiu Rovnosť pre všetkých od Bianky Rosenbergovej zo ZŠ Belá-Dulice. Druhý bol Martin Mochňacký (ZŠ Matice slovenskej, Prešov), ktorý namaľoval Africkú kolóniu a tretia Silvia Mašlyarová (Špeciálna ZŠ, Ždaňa) s prácou Láska v rodine. Čestné uznanie si za dielko s názvom Na ihrisku prevzala Tamara Bieliková (ZŠ Kuraľany). Okrem nich majú v Kongresovej sále spomínaného ministerstva vystavené práce ďalší účastníci.
Pre žiakov druhého stupňa bola vyhlásená literárna súťaž, v ktorej komisia s literárnou vedkyňou Gabrielou Magalovou hodnotila 183 poetických a prozaických prác. Aj v tejto kategórii dostali najlepší diplomy a vecné ceny. Okrem toho si za dojímavý príbeh o deťoch z Downovým syndrómom Gen navyše vyslúžil aj veľký potlesk víťaz Ján Michal Riško (ZŠ Ľubotice). Druhá skončila Natália Pániková (ZŠ Važecká, Prešov) s prózou Luna, tretia Jana Polakovičová (Gymnázium Laca Novomeského, Bratislava) s básňou Nechcem byť sám. Čestné uznanie si za prózu Iba začiatok prevzala Simona Šelmeková (ZŠ Holého, Žilina).
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam
ep ed