Okrem hudby je festival hlavne zameraný na ideologické ovplyvňovanie mládeže. Festival Bažant Pohoda v duchu tolerancie a porozumenia ponúka priestor pre prezentáciu neziskových organizácií, nadácií a občianskych združení. Minulý rok sa na festivale predstavilo takmer 50 mimovládnych subjektov. V sektore neziskoviek už stojí dúhový stan v ktorom mládeži svoj „príbeh“ porozprávajú Katka s Dianou. Tešia sa na nich aj Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava, Filmový festival inakosti, Q-centrum a Nomantinels. V spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti (OSF), pod názvom HateFree Chain bude predstavená mladým ľuďom kampaň zameraná na boj s „nenávistnými“ internetovými diskutérmi.
Už piaty rok po sebe nebude chýbať “refugee a migrant friendly” stan. Od štvrtkového poobedia, do sobotňajšieho večera nájdete v stane v sektore neziskoviek (NGO sector) workshopy o migrácii a integrácii. Pre „pohodárov“ sú pripravene aj ekumenické omše, ktoré v minulosti celebrovali odvolaný arcibiskup Bezák, či Anton Srholec.
Nezisková organizácia Aliancia Fair-play, bude v stane „optimistan“ diskutovať s filozofom Egonom Gálom a psychiatrom Jozefom Haštom o morálke, aj o tom, prečo našim rozhodnutiam kraľujú predsudky.
Festival navštívil aj prezident Kiska a niekoľkokrát aj bývala premiérka Iveta Radičova, ktorá vysvetľovala publiku reformy a úsporné opatrenia, ktorých cieľom je stabilizovať ekonomické prostredie na Slovensku. Prítomným návštevníkom tiež vysvetlila aspekty súčasnej krízy v Európskej únii a eurozóne a zdôraznila nevyhnutnosť reforiem a ozdravných krokov.
V roku 2005 minister obrany Juraj Liška na festivale oznámil ukončenie povinnej základnej vojenskej služby. Prebehla aj petičná akcia na podporu Hedvigy Malinovej, či akcia nahraj odkaz Harabinovi. V minulosti vystúpil na festivale aj politológ a poradca prezidenta Martin Bútora, ktorý na besede organizovanej nadáciou Pontis, vysvetľoval mládeži porušovanie ľudských práv v Bielorusku spolu s karikaturistom Šútovcom, ktorý predstavil svoje karikatúry na tému neslobody v Bielorusku. Michal Hvorecký prezentoval svoj názor na úlohu štátu a Štefan Hríb sa pokúsil pred mládežou všetky nepohodlne skutočnosti onálepkovať pojmom konšpiračné teórie.
Boris Garman