Dnes je veľmi ľahké na niekoho v politickom záujme nahádzať blato. A je takmer nemožné sa ho zbaviť

❚❚

Bratislava 11. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)

 

Niet divu, že dnes sa derú do politiky len ľudia výnimočne silní alebo s niekoľko centimetrovou hrošou kožou. Ktorýkoľvek novinár môže politika, či inú verejnú osobu okydať blatom. Kým sa obkydaný domôže spravodlivosti, časť blata sa tak zažerie, že už nie je možné ho odstrániť

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

A má to aj iné svoje negatívne dôsledky. Stiera sa rozdiel medzi poctivou investigatívou a ohováraním. Veď sa stačí pozrieť na to, ako na spoločnosť pôsobil film Sviňa. Dodnes ho niektorí berú ako dokumentárny a hoci detský domov, ktorý sa s ním spája, vyhráva jeden súd za druhým, obraz, aký o ňom vytvoril spomínaný film, už nik z predstáv mnohých ľudí nevymaže.

.

Ak sa politik alebo verejne známa osoba domôže spravodlivosti až po rokoch, hovoriť o uplatnení spravodlivosti je až smiešne. Novinári, ktorí špinavé metódy uplatňujú, tvrdia, že okydaný sa môže brániť na súde. Príkladom je i naša redakcia a súdne spory, ktoré vedie. Kým budú právoplatne uzavreté, časť spoločnosti prijme tie klamstvá a popísané hlúposti ako vekom overený fakt. Ospravedlnenie a korekciu si po rokoch takmer nik nevšimne.

Podobnú vec zažil aj Juraj Draxler. V istom týždenníku sa zaoberali hodinkami politikov, tým ako a za akú cenu ich politici získali. O Draxlerovi vtedy napísali: “Podľa hodiniek patrí medzi chudobnejších politikov minister školstva Juraj Draxler. Jeho longinesy mohli stáť podľa odborníka niečo vyše tisíca eur.”

.

Darmo sa Draxler ohradil: “Také drahé hodinky som nikdy ani nedržal v ruke. Tieto som kúpil za 120 eur,” Navrhol redakcii týždenníka, aby ich od neho odkúpila za tisíc eur, on potom dá rozdiel nejakej škole. Nepochodil, týždenník nereagoval a o Draxlerovi ostalo v povedomí verejnosť, že nosí tisíceurové hodinky. “Môže sa to zdať ako hlúposť,” píše k tomu Draxler, “ale ono sa to takýmito príbehmi kumuluje a kumuluje a kumuluje a nakoniec naozaj ste pre časť verejnosti nejaký papaláš, ktorého zaujímajú len luxusné predmety, a vlastne pracovne ani nič nerobí.”

Takýto nenápadný tlak médií neustálymi malými klamstvami vie človeku časom úplne zničiť povesť. A on v podstate nemá možnosť sa brániť, lebo ísť s tým na súd sa neoplatí. Tak to vidí aj Draxler: “Občas sa stretávam s otázkou, prečo nežalovať niektoré klamlivé výroky, ktoré o sebe človek počuje. Nuž, napríklad preto, že na rozdiel od mnohých iných krajín u nás na túto tému dnes už súdnictvo funguje veľmi slabo. Pekný príklad som si prečítal teraz: súd uložil nejakému bulvárnemu periodiku, aby sa ospravedlnil za klamlivé výroky nejakému človeku, čo bol kedysi dávno poslancom (Ďuračka). K výrokom došlo v roku 2008 a súd vyniesol rozsudok teraz!”

Draxler tento stav nepovažuje za normálny: “Inde, v Nemecku či v Británii, vás aj ako verejnú osobu zákon a súdy pomerne účinne chránia. Súdy vedia veľmi rýchlo vydať predbežné opatrenia smerujúce k ochrane osobnosti. Ak o vás niekto zverejní niečo zjavne nepravdivé, vysúdite veľmi slušné odškodné. A určite nie ospravedlnenie po 15 rokoch.”

A niečo podobné dnes vidíme aj pri diskreditácii opozície. Na Mazurekovi uľpelo hádzanie dlažobných kociek do ženy s kočíkom, v ktorom bolo dieťa. Jeho previnenie zďaleka nebolo tak brutálne v ruke mal fľašu vody a nič nehodil, ale Mazurek sa s tým konštatovaním stretáva dodnes. V prípade Smeru SD je už fakticky nemožné rozlíšiť, čo je výmysel novinárov, čo dezinterpretácia faktov a čo skutočnosť.

Draxler vymenúva len niektoré hrudky blata, ktoré uľpeli na ňom. Okrem spomínaných hodiniek to bolo jeho bývanie v luxusnej vile, predražené nákupy na jeho ministerstve… Všetko vymyslené fámy, ktorých sa ale doteraz nezbavil. “Právnici ma od žalôb odrádzali presne argumentom: budeš sa súdiť desať rokov, prípadne viac. Stojí ti to za to?” Ako ďalší problém vidí Draxler to, že súdy sú médiami často účinne médiami zastrašované, čo vyústilo až do známeho výroku isteho poslanca, právnika (!), ktorý tvrdil, že by mali rozhodovať v súlade s verejnou mienkou. Politik zaiste musí zniesť väčšiu mieru kritiky ako bežný občan. Lebo medzinárodná judikatúra. Ale, ako píše Draxler: “… z tej “väčšej miery kritiky” spravili veľmi širokú plachtu, za ktorú sa dá schovať takmer hocičo. Výsledkom je ale aj to, že, samozrejme, veľa iných káuz je pravdivých alebo má aspoň nejaký reálny základ, ale časť verejnosti už ani nevie, komu veriť a tak veria podľa politických preferencií (tí naši určite nekradli) a tým pádom sa nejaká kontrolná funkcia médií do značnej miery stráca.”

.

Riešenie nebude jednoduché a vo vzťahu politik – novinár je veľa na naprávanie. A Draxler je k súčasnej vládnej koalícii aj mierne milosrdný: “Samozrejme, toto ide aj na vrub doterajších vlád, ktoré nevedeli so súdnictvom účinne pohnúť. A najmä nastaviť účinnú mimosúdnu reguláciu médií.”

Stav u nás pretrvávajúci je neprehľadnou džungľou, kde sa pravda dá vyhľadať len s mimoriadnym úsilím. A džungľa vyhovuje najmä dravcom, ktorým vôbec nejde o pravdu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:58

Talianska premiérka Giorgia Meloniová pricestovala v sobotu do Pekingu na svoju prvú návštevu Číny od nástupu do úradu v októbri 2022.

12:51

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v sobotu uviedla, že zmarila sériu plánovaných útokov ozbrojencov v Dagestane. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá.

12:42

Líder nemeckej konzervatívnej opozície vidí potenciál získať podporu “35 percent alebo viac” voličov v budúcoročných parlamentných voľbách. Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz v rozhovore pre denník Welt am Sonntag povedal, že jedným z cieľov je “stať sa zďaleka najsilnejším poslaneckým klubom. Ak to bude možné, mali by sme potrebovať (na zostavenie vlády) iba jedného koaličného partnera.”

12:42

Podiel tovarov v akcii v ponuke obchodov v Česku prestal v 2. štvrťroku po mnohých rokoch rásť. Česi pritom zľavy vyhľadávajú. Uviedol to analytik z výskumnej agentúry NielsenIQ Karel Týra.

12:26

Ekonomika KĽDR zaznamenala v minulom roku výrazný rast, pričom k rastu sa vrátila po predchádzajúcich troch rokoch poklesu. K zotaveniu hospodárstva prispelo najmä oživenie obchodu s Čínou po skončení protipandemických opatrení.

12:19

V sobotu bude vo Francúzsku v prevádzke väčšina vysokorýchlostných vlakov na troch dôležitých trasách, ktoré v piatok zasiahli podpaľačské útoky. Výpadky postihli aj pasažierov spoločnosti Eurostar.

12:18

Globálnych milovníkov kávy, ktorí dúfali, že cena ich obľúbeného nápoja čoskoro prestane rásť, čaká nepríjemný budíček: bude ešte horšie. Uviedla to agentúra Bloomberg, od ktorej správu prevzala TASR.

12:08

Izraelská armáda v sobotu nariadila evakuáciu husto zaľudnenej oblasti pri meste Chán Júnis, keďže tam plánuje podniknúť operáciu proti militantom hnutia Hamas. Oblasť, ktorej sa nariadenie týka, je súčasťou humanitárnej zóny, ktorá bola vytvorená na udržanie civilného obyvateľstva mimo oblastí bojov.

12:07

Treba sa pripraviť na to, že Ukrajina sa nestane členským štátom Európskej únie, ale ani členom NATO, pretože k tomu chýba dostatok finančných zdrojov. Ukrajina sa vráti do úlohy nárazníkového štátu, povedal v sobotu na 33. letnej univerzite Maďarov v rumunskom Baile Tušnade predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

12:06

Štvordňový pracovný týždeň by pre zamestnávateľov bol problémom, pretože by prehĺbil súčasný nedostatok pracovnej sily. Kratší pracovný čas by sa podľa nich mal riešiť formou kolektívneho vyjednávania. Odborári naopak v znížení počtu pracovných hodín vidia riešenie nedostatku pracovníkov. Vyplýva to z reakcií zamestnávateľských organizácií a komôr, ako aj odborárov, ktorých TASR oslovila.

12:06

Spotreba energie bola v minulom roku na rekordne najvyššej úrovni, v porovnaní s predchádzajúcim rokom celosvetovo vzrástla o dve percentá. Historicky najvyššiu úroveň dosiahli aj obnoviteľné zdroje energie (OZE), ktoré medziročne rástli o 13 %. Nárast v prípade OZE bol takmer výlučne spôsobený využívaním veternej a slnečnej energie, informovala poradenská spoločnosť KPMG Slovensko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke turista na mobile pri Vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali