Divín 7. augusta (TASR) – Archeologickým výskumom a fixovaním zvyškov múrov pokračujú záchranné práce na hornom hrade v obci Divín v okrese Lučenec. Ako pre TASR povedal riaditeľ Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok v Divíne František Radinger, bez záchranných zásahov sa z múrov uvoľňovalo množstvo materiálu, čím bola turistická atrakcia pre návštevníkov nebezpečná.
Historické pamätihodnosti opravuje divínska samospráva od roku 2011. "Vtedy sme začali realizovať rozsiahly investičný zámer, ktorým bola rekonštrukcia bývalého sídla grófskej rodiny Zichyovcov. Renesančný kaštieľ sa nachádza pod severnými ruinami hradu Divín. Projekt bol financovaný z prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie. Po dokončení celkovej rekonštrukcie v tomto roku bude kaštieľ slúžiť obci Divín a širokej verejnosti. Využijeme pritom každú miestnosť. Za vstupnou bránou bude informačné stredisko s predajom lístkov a suvenírov. Nádvorie kaštieľa bude sčasti plniť funkciu malého amfiteátra. Konať sa tu budú prezentácie malých javiskových foriem a vystúpenia súborov. Nádvorie bude určené na usporiadanie trhov tradičných remeselných výrobkov, periodicky sa opakujúcich tvorivých dielní a výstav výtvarných diel vhodných do exteriéru," povedal Radinger.
V Divíne získali finančné prostriedky na zameranie horného hradu a začiatok archeologického prieskumu z ministerstva kultúry v roku 2012. "Z týchto peňazí sme zaplatili aj statický posudok hradu. Snažili sme sa identifikovať najnebezpečnejšie miesta zrúcaniny, ktoré sa pre poveternostné vplyvy stali nebezpečné aj pre turistov. Tento rok sme boli pri získavaní peňazí opäť úspešní a vďaka podpore ministerstva kultúry pokračujeme v archeologickom prieskume. Okrem toho sme začali s fixáciou najnebezpečnejších múrov. Trčí nám tu napríklad kamenná ihla, čo je pozostatok celého múru. Máme tu sčasti zachované klenby, ktoré tiež zvetrávajú. Areál je pritom pre turistov voľne prístupný, preto sa snažíme urobiť čo najviac práve pre ich bezpečnosť," doplnil riaditeľ Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok v Divíne.
Hrad Divín bol postavený na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po prvý raz sa spomína v roku 1329. Po neúspešnom sprisahaní proti kráľovi ho Matej Korvín v roku 1469 daroval Michalovi Orságovi. Ďalším vlastníkom sídla sa v krátkom čase stal Ján Nádašy Ongor a po jeho smrti sa hradu násilne zmocnil Žigmund Balaša. Hrad doplatil na lúpeže jeho majiteľa Imricha Balašu, v roku 1683 ho cisárske vojská dobyli a vypálili.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.