Disciplína v ukrajinskej armáde: na fronte strach a zúrivosť

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter, Facebook)

 

Kritici tvrdia, že nová legislatíva, ktorá prísnejšie trestá dezertérov a porušovateľov pravidiel, je v rozpore s ľudskými právami a demotivuje vojenský personál, píše POLITICO

Ukrajinskí vojaci
Ilustračné foto

Prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok odmietol vetovať nový zákon, ktorý sprísňuje tresty pre neposlušných príslušníkov armády, a odmietol petíciu podpísanú viac ako 25 000 Ukrajincami, ktorí tvrdia, že je príliš prísny.

“Kľúčom k bojaschopnosti vojenských jednotiek a v konečnom dôsledku k víťazstvu Ukrajiny je dodržiavanie vojenskej disciplíny,” uviedol Zelenskyj v písomnej odpovedi na petíciu.

Ukrajinskí vojaci zaujali svet svojou odolnosťou a úspechmi na bojisku, keď odolali ročnému náporu ruských jednotiek, konštatuje POLITICO. Ale medzi kyjevskými jednotkami, ktoré tvoria prevažne čerství regrúti bez predchádzajúcich vojenských skúseností alebo výcviku, majú niektorí problémy. Sú medzi nimi takí, ktorí sa vzbúrili proti rozkazom veliteľov, opili sa alebo sa zle správali; iní, ktorým dochádza munícia a morálka, utiekli, aby si zachránili život, a opustili svoje pozície.

V snahe zjednotiť svoje sily Zelenskyj v januári podpísal trestný zákon, ktorý zavádza prísnejšie tresty pre dezertérov a neposlušných vojakov a zbavuje ich práva na odvolanie.

Cieľom zákona je zjednotiť a sprísniť postihy za porušenie pravidiel, zlepšiť disciplínu a bojovú pripravenosť vojenských jednotiek. Neposlušnosť sa bude trestať odňatím slobody na päť až osem rokov namiesto doterajších dvoch až siedmich rokov; dezercia alebo nenastúpenie do služby bez závažného dôvodu sa bude trestať až desiatimi rokmi. Vyhrážanie sa veliteľom, požívanie alkoholu, spochybňovanie rozkazov a mnohé ďalšie priestupky sa budú tiež riešiť prísnejšie, potenciálne aj väzením; tí, ktorí tieto pravidlá porušili v minulosti, mohli vyviaznuť s podmienečným odkladom alebo znížením vojenského platu.

Tí, ktorí lobovali v prospech nového zákona, ako napríklad generálny štáb ukrajinskej armády, tvrdia, že sa vďaka nemu stane disciplína spravodlivejšou: Podľa vysvetľujúcej správy, ktorá sprevádzala nový zákon, predtým súdy posudzovali priestupky prípad od prípadu a niektorí páchatelia mohli úplne uniknúť trestu za závažné porušenie pravidiel, zatiaľ čo iní dostali prísnejšie tresty za menej závažné porušenia.

Vojaci, právnici a organizácie na ochranu ľudských práv však tieto opatrenia odsúdili ako nevhodný a tupý nástroj, ktorý nerieši základné príčiny vojenskej nedisciplinovanosti – a viac ako 25 000 Ukrajincov v petícii predloženej prezidentovi koncom minulého roka vyzvalo prezidenta, aby zákon úplne vetoval.

Nové trestné pravidlá odstraňujú voľnosť rozhodovania a menia súdy na “kalkulačku” na udeľovanie trestov vojakom bez ohľadu na dôvody ich previnení, tvrdil právnik Anton Didenko v stĺpčeku ukrajinskej tlačovej agentúry Interfax.

“Tento zákon bude mať negatívne dôsledky na ochranu práv vojenského personálu, ktorý je obvinený zo spáchania trestného činu, a zníži úroveň motivácie počas služby,” uviedla vo vyhlásení mimovládna organizácia s názvom Koalícia za reanimáciu balíka reforiem. “To môže priniesť riziká pre ochranu ľudských práv, ako aj pre obranyschopnosť štátu.”

Zelenského vojenskí velitelia s tým nesúhlasia a tvrdia, že tieto opatrenia sú nevyhnutné na udržanie pevnosti tvárou v tvár ruskému útoku.

“Armáda je založená na disciplíne. A ak medzery v legislatíve nezabezpečujú jej dodržiavanie a odmietajúci môžu zaplatiť pokutu až do výšky 10 percent bojového platu alebo dostať trest s podmienečným odkladom, je to nespravodlivé,” argumentoval vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj vo videu v prospech nových pravidiel.

Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj
Na snímke veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj

Zelenskyj v odpovedi na populárnu petíciu, v ktorej ho žiadali, aby zmeny zrušil, súhlasil s tým, že disciplinárne konanie voči vojenskému personálu by malo zohľadňovať jeho individuálne okolnosti, a prisľúbil, že kabinet ministrov bude ďalej zvažovať, ako zlepšiť disciplinárny mechanizmus – hoci neuviedol, kedy by sa táto práca mohla uskutočniť; a ani to, že by medzitým pozastavil účinnosť zákona.

 

Armáda civilistov

Ukrajinské ozbrojené sily sa za rok, odkedy Rusko vo februári 2022 spustilo inváziu v plnom rozsahu, rýchlo rozrástli z 250 000 príslušníkov na viac ako milión vojakov.

Prílev státisícov nových regrútov, ktorých musela Ukrajina vybaviť a vycvičiť, pričom museli odolávať náporu Ruska, ohrozil obvyklý proces preverovania a znamenal, že niektorí nevhodní vojaci skončili v boji, povedal Valerij Markus, hlavný rotmajster 47. samostatnej útočnej brigády, podriadeným v prednáške o “dezercii na fronte”, ktorú v januári zverejnil na svojom kanáli YouTube.

“Snažili sme sa preveriť kandidátov čo najlepšie, ako sme za týchto okolností mohli,” povedal Markus. “Mnohí ľudia v našej vlastnej brigáde tam však nechcú byť.” Povedal, že niektorí z tých, ktorí sa pridali z nesprávnych pohnútok, napríklad kvôli výplate, sa následne “zlomia pod tlakom a chcú utiecť; začnú sa búriť”.

Markus uviedol, že velitelia často nerozumeli problémom a nedostatkom, s ktorými sa stretávali ich jednotky na mieste, pretože miestni seržanti s nimi nekomunikovali. Prehral videá, na ktorých sa vojaci sťažujú na nedostatok zbraní alebo na nevhodné či nezákonné rozkazy od svojich veliteľov, a potom prítomným povedal, že väčšinu problémov možno vyriešiť interne prostredníctvom príslušných kanálov, zatiaľ čo verejné vysielanie sťažností diskredituje ukrajinskú armádu a podkopáva pokusy pomôcť vojakom.

“Uznávam existenciu problémov, ktoré vedú k svojvoľnému opúšťaniu pozícií? Áno,” povedal Zalužnyj vo svojom videu podporujúcom reformy. “Pracujem na ich odstránení? Úspešné operácie na oslobodenie území nášho štátu sú toho potvrdením.”

Príslušníci ukrajinských ozbrojených síl, z ktorých mnohí vyjadrili Zalužnému úctu, však boli jeho podporou nového zákona hlboko sklamaní.

“Je to veľmi demotivujúce. Je to taký nápadný kontrast so Zalužného ‘náboženstvom’ orientovaným na človeka a vodcu,” povedala Eugenia Zakrevská, právnička zaoberajúca sa ľudskými právami, ktorá narukovala do vojny a teraz je príslušníčkou 92. samostatnej mechanizovanej brigády Ivana Sirka. Išlo o ostrú narážku na rozhovor, ktorý vrchný veliteľ poskytol v decembri časopisu Economist a v ktorom povedal, že na rozdiel od Kremľa “náboženstvo”, ktoré on a Ukrajina vyznávajú, spočíva v tom, že “treba zostať ľudským v každej situácii”.

 

Liečba symptómov, nie choroby

Tí, ktorí sú proti novému zákonu, tvrdia, že Ukrajina musí riešiť základné príčiny dezercie a nevhodného správania, a nie prísnejšie trestať vojakov, ktorí porušujú pravidlá.

Dôstojník ukrajinskej armády, ktorý nedávno opustil frontové mesto Bachmut (a požiadal o anonymitu, keďže dôstojníci nie sú oprávnení hovoriť s novinármi), pre POLITICO povedal: “Niekedy sa opustenie pozícií stáva jediným spôsobom, ako zachrániť personál pred nezmyselnou smrťou. Ak nemôžu dodať muníciu alebo vystriedať vojakov, keď sedíte v zákopoch niekoľko dní bez spánku a odpočinku, vaša bojová hodnota klesá na nulu.”

Dôstojník dodal, že mnohé problémy s disciplínou majú pôvod v neefektívnom alebo nedbalom velení, ako aj v záťaži kyjevských jednotiek, ktoré bojujú s oveľa väčšou armádou útočníkov, čo znamená, že nie sú rotované tak často, ako by mali.

“Únava a trauma vedú k psychickým poruchám a vnášajú do života vojakov chaos, nedbanlivosť a dokonca skazenosť. To silne ovplyvňuje bojové vlastnosti a poslušnosť,” povedal dôstojník.

Zakrevská z brigády Ivana Sirka uviedla, že ukrajinskí vojaci zriedkakedy opúšťajú svoje pozície – pokračujú v boji aj v početnej prevahe a so značnými stratami.

“Raz som musela zavolať velenie a požiadať, aby nášmu seržantovi nariadili odchod do nemocnice – pretože odmietol evakuáciu, hoci bol ťažko zranený,” povedala Zakrevská. “Zostal s nami, hoci nemohol dostať riadnu lekársku pomoc, keďže náš lekár bol tiež zranený.”

Vojaci opúšťajú svoje pozície len z číreho zúfalstva, tvrdila Zakrevská a dodala, že na zabránenie dezercii by mali velitelia častejšie striedať bojovníkov. Priznala však, že na mnohých miestach je oddych a relaxácia pre vojakov nemožná pre nedostatok bojaschopných bojovníkov.

Väčšina brigád je plná, povedala Zakrevská – ale niektorí z tých, ktorí v nich sú, nie sú schopní bojovať a “nie je možné ich prepustiť. Pretože z armády nemožno prepustiť vôbec nikoho. Až po vynesení rozsudku v trestnom konaní. Takýto systém tiež veľmi podkopáva morálku. Pretože mení službu v armáde z čestnej povinnosti na trest”.

“V situáciách zúfalstva a úplného vyčerpania strach z trestnoprávnej zodpovednosti nefunguje,” tvrdí Zakrevská.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:26

Rusko 1. júla dokončí výstavbu špeciálneho skladu taktických jadrových zbraní v Bielorusku, uviedol Vladimir Putin. Rusko už Bielorusku odovzdalo komplex Iskander, ktorý môže byť nosičom jadrových zbraní, dodal.

18:19

Ďalšia tragédia na cestách. Tentoraz v Revúckom okrese. A opäť mladý, tentoraz 19-ročný vodič, ktorý nezvládol riadenie a prevrátil sa na strechu. Jeho osemnásťročná spolujazdkyňa nehodu neprežila.

 

18:18

Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie sa uskutočnilo v sobotu popoludní v Bratislave spomienkové podujatie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa. Na podujatí sa v hlavnom meste zúčastnil aj Eduard Heger, Boris Kollár či viacerí ministri.

Na snímke slávnostné verejné zhromaždenie pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie

 

18:06

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení na turnaji Elite round kvalifikácie ME. V sobotu podľahli v portugalskom Santa Comba Dao rovesníkom z Česka 0:3.

17:52

Klimatickí aktivisti z hnutia Posledná generácia v sobotu zablokovali dopravu na mostoch cez rieku Labe v prístavnom meste Hamburg na severe Nemecka. Miestna polícia uviedla, že štyria ľudia sa ráno prilepili k vozovke rýchlotuhnúcim betónom. “Doprava je pozastavená,” povedal hovorca polície.

17:49

Francúzske bezpečnostné sily sa v sobotu znova dostali do zrážok s protestujúcimi, ktorí sa snažia zastaviť výstavbu vodných nádrží pre poľnohospodárske odvetvie na juhozápade krajiny. Násilné scény z obce Saite-Soline prišli po niekoľkých dňoch celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona, v dôsledku ktorých zrušili aj štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku.

17:14

Veritelia Ukrajiny predĺžili moratórium na splácanie dlhu krajiny do roku 2027. Toto rozhodnutie nasleduje po predbežnej dohode o pôžičke vo výške 15,6 mld. dolárov, ktorú Kyjevu poskytol Medzinárodný menový fond (MMF) a ktorá bola oznámená 21. marca.

16:59

Nemecká polícia v sobotu uviedla, že zatkla 61-ročného muža, ktorý mal v Berlíne zaútočiť na troch ľudí ručným granátom a nožom.  Podľa polície odpálil podozrivý útočník v piatok večer granát vo vchode bytového domu v berlínskej mestskej časti Reinickendorf. Pri výbuchu utrpeli zranenia dve ženy vo veku 42 a 48 rokov a 61-ročný muž.

16:26

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček, ktorý bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii.

Na snímke Emil Boček

16:20

Najmenej 23 ľudí prišlo o život v americkom štáte Mississippi, keď ho v noci na sobotu zasiahlo viacero tornád a silné búrky, ktoré zničili početné budovy a spôsobili výpadky elektriny.

15:33

Wall Street uzavrela piatkové (24. 3.) volatilné obchodovanie so ziskom. Aj keď sa hlavné indexy najprv oslabili pre obavy z rozšírenia bankovej krízy na Deutsche Bank, neskôr zmazali straty a týždeň ukončili nárastom.

15:00

Život 16-ročného chlapca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu nadránom v obci Sihelné v okrese Námestovo.

14:30

Mexiko má záujem o usporiadanie olympijských hier v roku 2036 alebo 2040. Predstavitelia stredoamerickej krajiny na stretnutí s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom deklarovali, že majú už vybudovanú väčšinu infraštruktúry.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden hovorí, že po úderoch na Sýriu sa nesnaží o konflikt s Iránom

0 icon

Washington 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Podľa prezidenta Bidena sa Washington neusiluje o konflikt s Teheránom, ale varuje, že táto krajina a jej zástupcovia by mali byť pripravení na to, že USA "budú konať silou, aby ochránili našich ľudí”, informuje portál TRT World Prezident Joe Biden vyhlásil, že Spojené…

Sólymos: Ak v septembri neuspejeme, môže to znamenať koniec menšinovej politiky

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook/Aliancia - Szövetség / Platforma Most-Híd Platform)   Ak v septembri neuspejeme, môže to znamenať koniec menšinovej politiky a politického zoskupenia, ktoré sme založili pred necelými dvoma rokmi. Vyhlásil to László Sólymos z mimoparlamentnej strany Aliancia po skončení sa predvolebného zasadnutia platformy Most-Híd. Najbližšie parlamentné…

Calzona očakáva lepší výkon, proti Bosne k dispozícii aj Zreľák

0 icon

Senec 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Po bezgólovej remíze s Luxemburskom budú mať slovenskí futbalisti šancu udobriť si fanúšikov v ďalšom domácom zápase kvalifikácie ME 2024 proti Bosne a Hercegovine. Tréner Francesco Calzona očakáva od svojich zverencov proti nabudenému balkánskemu súperovi, ktorý vstúpil do nového cyklu triumfom…

Slovensko sa prepadlo až na dno

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Výkonnosť slovenskej ekonomiky v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ opäť klesla. Slovensko má druhú najhoršiu životnú úroveň. Za nami je už len Bulharsko, píše vo svojom statuse Peter Pellegrini (Hlas-SD) "Budem úprimný. Pohľad na našu krajinu je skutočne neradostný. Inflácia za…

Silné vyhlásenie Vučića

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Pred 24 rokmi, 24.marca 1999 sa ozvali sirény oznamujúce agresiu NATO proti Srbsku. Za 11 týždňov zahynulo približne 2 500 civilistov a 1 000 vojakov a policajtov, píše spravodajský portál B92 V Srbsku sa oslavoval Deň pamiatky obetí agresie NATO a ústredná…

Si Ťin-pchingova cesta do Ruska znížila šancu na jadrovú vojnu, tvrdí Josep Borrell

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Ft/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Podľa šéfa zahraničnej politiky EÚ sa vďaka ceste čínskeho prezidenta do Moskvy tento mesiac svet stal bezpečnejším, pretože sa znížila pravdepodobnosť, že Vladimir Putin použije jadrové zbrane Josep Borrell novinárom povedal, že prezident Si Ťin-pching dal ruskému lídrovi "veľmi, veľmi jasne najavo",…

Kto klame? Ďalšia spolupráca malých subjektov stroskotala. Matovič predpovedá, kto vo voľbách neuspeje

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian) Aktualizované 25. marca 2023 17:56 Strana Kresťanská únia (KÚ) ukončila debaty o spoločnom postupe do septembrových parlamentných volieb tým, čo urobila v piatok (24. 3.). Uviedol to predseda KDH Milan Majerský po sobotnom zasadnutí Celoslovenskej rady KDH v Bratislave. Poznamenal, že KÚ…

Čínska armáda druhý deň po sebe vyhnala americkú vojnovú loď z teritoriálnych vôd pri meste Si-ša

0 icon

Peking 25. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter)   Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) v piatok opäť vyhnala americkú vojnovú loď z čínskych teritoriálnych vôd pri ostrovoch Si-ša v Juhočínskom mori, keď sa druhý deň po sebe pokúsila o narušenie Čínski experti označili tento krok USA za vystupňovanú provokáciu a uviedli, že PLA…

Je čas spozornieť! Toto by bolo hrozbou pre celú eurozónu

0 icon

Berlín 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk)   Mohlo by to byť už budúci mesiac. Môže to byť budúci týždeň. Alebo sa to môže stať aj cez víkend. Súčasný prepad ceny akcií Deutsche Bank a obrovský nárast nákladov na poistenie jej dlhu proti platobnej neschopnosti však znamená, že je pravdepodobne len…

KDH upozorňuje na hrozbu nevyužitých peňazí z EÚ, žiada vládu, aby konala

0 icon

Slovensko nedokáže využiť peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie (EÚ). Hrozí, že pre neschopnosť vlády prepadne z končiacich eurofondov a plánu obnovy spolu viac ako šesť miliárd eur. V sobotu to uviedli predstavitelia KDH.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Peter Poláček

Bytie – Nebytie, Inferno

0icon

  Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

0 icon

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

0 icon

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti

Ako britské spravodajské agentúry predstierajú, že sú nezávislým think-tankom

0 icon

Veľká Británia, 25. marec 2023(AM) - Nedávno Generálna prokuratúra Ruskej federácie uznala Britský The Institute for Statecraft za nežiaducu organizáciu. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti inštitútu boli vymyslené dôkazy o ruskom zasahovaní do vnútorných záležitostí európskych štátov, organizovali sa rusofóbne konferencie a viedli

Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

0 icon

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilni

Izraelský analytik Kedmi o Medzinárodnom trestnom súde: "nemá nič spoločné so spravodlivosťou"

0 icon

Izrael, 25. marec 2023(AM) - Dňa 20. marca, tri dni po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) oznámil vydanie zatykača na ruského prezidenta, nasledovali dôležité rozhodnutia. Ruský vyšetrovací výbor začal trestné konanie proti prokurátorovi ICC a trom sudcom, ktorí podpísali zatykač. V správe ruského Vyšetrovacieho výboru sa uvádza, že toto

TopDesať

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali