„Zahraniční novinári pôsobiaci na Ukrajine majú možnosť pocítiť na vlastnej koži celú „neobmedzenú slobodu slova,“ ironizuje najväčší ukrajinský denník Strana. Poukázal na to, že 57-ročnému Christianovi Wehrschützovi zakázali vstup na územie krajiny, aj keď už vyše štyroch rokov pracoval ako šéf filiálky najväčšej rakúskej televíznej stanice ORF v Kyjeve.
Denník Strana pripomenul, že začiatkom tohto roka Christian Wehrschütz urobil niekoľko reportáží o konflikte na Donbase a o živote na Kryme. Hneď na to ho zaradili do zoznamu „proruských propagandistov a nepriateľov Ukrajiny“.
Obviňujú ho, napríklad, aj z toho, že údajne porušil ukrajinské zákony, keď 30. júla 2018 odišiel z Krymu cez Krymský most.
Rakúska vláda vyjadrila protest proti nezákonnému konaniu Kyjeva. Ministerka zahraničia Rakúska Karin Kneisslová označila rozhodnutie ukrajinských orgánov za „neprípustný akt v Európe.“ Podľa nej, Kyjev porušil medzinárodné normy: „Odsudzujeme podobný prístup, ktorý absolútne nie je v súlade s európskymi fundamentálnymi hodnotami, a vyzývame Ukrajinu, aby zrušila tento zákaz,“ napísala na svojej stránke v Twitteri.
Samotný Christian Wehrschütz v rozhovore pre ukrajinský denník Strana uviedol, že o tom, že mu zakázali vstup do Ukrajiny, sa dozvedel, keď bol v Rakúsku, kde v súčasnosti pripravuje nový dokumentárny film práve o dianí na Ukrajine.
Prezradil, že v najbližších dňoch mal naplánované rozhovory a Júliou Timošenkovou a Vladimírom Zelenským.
Generálny riaditeľ rakúskej televíznej stanice ORF Alexander Vrabec podotkol, že ukrajinské úrady konali protizákonne: „Je to neprípustné miešanie sa do práce novinárov. Christian Wehrschütz je jedným z najznámejších a najskúsenejších expertov vo Východnej Európe. Kyjev bezprecedentne obmedzil slobodu médií a ukázal, že si absolútne neváži prácu rakúskych novinárov, ktorí sa snažia informovať našu verejnosť,“ podčiarkol Vrabec.
Medzitým Christian Wehrschütz v rozhovore pre ukrajinský denník Strana zdôraznil, že neporušil ani jeden ukrajinský zákon, a, podľa neho ukrajinské úrady, jemne povediac, zavádzajú: tvrdil, že necestoval prostredníctvom Krymského mosta cez Kerčský prieliv, ale iba robil reportáž v tej lokalite.
Veľvyslanec Ukrajiny v Rakúsku Alexander Ščerba pre rakúske médiá vyhlásil, že zákaz vstupu Christianovi Wehrschützovi na územie Ukrajine nie je zapríčinený, ako povedal, „kritickým informovaním o dianí na Ukrajine, ale skôr tónom reportáží rakúskeho novinára, jeho názormi a témami, ktoré si vyberá pre svoje reportáže.“
V tejto súvislosti sa viaceré ukrajinské médiá posťažovali na cenzúru, obmedzenie slobody slova a ťažkosti novinárskej práce na Ukrajine.
Eugen Rusnák