Diplomatický obrat Austrálie a Číny

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mick Tsikas,Wikimedia)

 

Austrálsko-čínske vzťahy sú teraz oveľa stabilnejšie ako pred rokom, píše Ray Weichieh Wang pre The National Interst

Summit G20 v Indonézii
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a austrálsky premiér Anthony Albanese

Nedávne rozmrazenie vzťahov medzi Austráliou a Čínou nemusí byť prekvapením pre tých, ktorí pozorne sledujú vzájomné vzťahy týchto dvoch krajín. Niektorí špekulovali, že k zmene austrálskej politiky voči Číne dôjde pod vedením lídra Labouristickej strany Anthonyho Albaneseho, ktorý vystriedal Scotta Morrisona na poste premiéra a je známy svojím flexibilnejším prístupom k Číne. Posun v austrálsko-čínskych vzťahoch za posledný rok však nemožno pripísať len zmene vedenia.

 

Skorý posun v politike

Už viac ako desať rokov vedúci predstavitelia austrálskej Labouristickej strany vo všeobecnosti zaujímajú flexibilnejší prístup k Číne, pričom si uvedomujú dôležitosť angažovanosti pre národné záujmy v oblastiach, ako je obchod, národná bezpečnosť a zmena klímy. Tento prístup sa objavil v zahraničnej politike bývalých lídrov labouristov Kevina Rudda a Julie Gillardovej a Albanese nie je výnimkou. Po nástupe do funkcie bolo jednou z hlavných priorít Albaneseho zmeniť politiku Austrálie voči Číne a odkloniť sa od Morrisonovho jastrabieho postoja.

Napriek svojmu pevnému postoju v otázkach národnej bezpečnosti a ľudských práv Albaneseho vláda zaujala flexibilnejší prístup v rokovaniach s Čínou a snaží sa o dialóg s cieľom oživiť bilaterálnu spoluprácu v kľúčových otázkach. Vďaka tejto zmene zahraničnej politiky je oživenie austrálsko-čínskych vzťahov reálnejšie ako za predchádzajúceho vedenia. K obratu vo vzťahoch prispela aj Čína. V januári 2022 Čína vymenovala Siao Čchiena, bývalého veľvyslanca v Indonézii, známeho svojím profesionálnym štýlom komunikácie a umierneným tónom, za svojho nového veľvyslanca v Austrálii. Tento krok vyslania diplomata, ktorý nie je “vlkolakom”, sa považoval za signál ochoty Číny napraviť vzťahy s Austráliou a zmeniť svoj agresívny diplomatický prístup. Od nástupu do funkcie sa Siao vyjadroval k obnoveniu austrálsko-čínskych vzťahov. Napríklad na podujatí, ktoré sa konalo na Inštitúte austrálsko-čínskych vzťahov Technologickej univerzity v Sydney, Xiao vyhlásil: “Toto sú oblasti, v ktorých by sme mali pokračovať v konštruktívnom dialógu, aby sme podľa možnosti minimalizovali rozdiely a podľa možnosti rozšírili naše spoločné základy.”

Okrem toho blahoprajný odkaz, ktorý po voľbách poslal Albaneseovi čínsky premiér Li Keqiang, bol ďalším významným prejavom snahy Číny o zlepšenie vzťahov. Li vo svojom vyhlásení uviedol, že “Čína je pripravená spolupracovať s Austráliou s cieľom poučiť sa z minulosti, hľadieť do budúcnosti a presadzovať zdravý a stabilný rozvoj bilaterálneho komplexného strategického partnerstva dodržiavaním zásad vzájomného rešpektu a obojstranne výhodných výsledkov”. Toto posolstvo spolu s predchádzajúcimi vyhláseniami najvyššieho čínskeho diplomata v Austrálii naznačilo nový tón v politike Číny voči Austrálii a vytvorilo priaznivé podmienky pre budúce úsilie vlády o nápravu vzťahov s Čínou.

Zmena politiky na oboch stranách vytvorila priaznivejšie prostredie pre angažovanosť, najmä v druhej polovici roka 2022 a začiatkom roka 2023, a položila základy pre potenciálne zlepšenie austrálsko-čínskych vzťahov.

 

Rozmrazenie diplomatickej angažovanosti

Vďaka priaznivejšej atmosfére pre spoluprácu začali Austrália a Čína posilňovať svoje diplomatické kontakty na vysokej úrovni. V júni 2022 sa austrálsky minister obrany Richard Marles stretol so svojím čínskym náprotivkom Wej Feng-che na okraj dialógu Šangri-La v Singapure. Išlo o prvý kontakt na vysokej úrovni medzi oboma krajinami za posledné tri roky, čo signalizuje zlepšenie vzťahov medzi Austráliou a Čínou.

V tom čase sa len málokto domnieval, že takéto stretnutie znamená významný pokrok vo vzťahoch medzi Austráliou a Čínou, keďže viaceré zásadné spory v oblasti bezpečnosti, obchodu a ľudských práv zostali nevyriešené. Keďže však išlo o prvý kontakt na vysokej úrovni medzi oboma krajinami za posledné tri roky a prišiel len tri týždne po inaugurácii Austrálskej vlády, signalizoval významný pokrok v rozmrazovaní bilaterálnych vzťahov, najmä vzhľadom na pretrvávajúce geopolitické súperenie v indo-pacifickom regióne, ako aj spory medzi oboma krajinami. Táto rýchla diplomatická dohoda tiež preukázala spoločnú ochotu obnoviť diplomatický dialóg.

Hoci medzi Austráliou a Čínou, ktorá je najväčším obchodným partnerom Canberry, stále existujú sporné spory, úsilie o zlepšenie vzťahov pokračovalo. Po stretnutí ministrov obrany v Singapure sa Albanese zameral na využitie impulzu na ďalšie rozmrazenie vzťahov. V rozhovore pre ABC News Albanese zdôraznil význam dialógu s Čínou. “Zdravý rozum nám hovorí, že napriek našim rozdielom musíme udržiavať otvorené komunikačné linky s naším najväčším obchodným partnerom. Teším sa na pokračovanie spolupráce medzi ministrami našich vlád,” povedal Albanese.

Albaneseho pozitívne posolstvo neskôr zopakoval aj jeden z najvyšších čínskych diplomatov. V júli 2022 sa austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová stretla so svojím čínskym náprotivkom Wang I na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí skupiny G20 v Indonézii. Išlo o prvé stretnutie ministrov zahraničných vecí oboch krajín od roku 2019. Wang počas stretnutia povedal: “Čína je pripravená prehodnotiť, rekalibrovať a oživiť bilaterálne vzťahy v duchu vzájomného rešpektu a pracovať na obnovení vzťahov na pozitívnej trajektórii.” Tento názor sa ďalej opakoval v novembri 2022, keď si Wang Yi vymenil pozitívne názory v telefonickom rozhovore s Wongom pred viacerými medzinárodnými podujatiami. Je veľmi pravdepodobné, že cieľom telefonátu bolo zabezpečiť pozitívnu diplomatickú atmosféru pred stretnutím Austrálanov a Si na samite lídrov G20.

Nasledujúci týždeň dosiahli austrálsko-čínske vzťahy významný diplomatický prelom. Čínsky premiér Li a Albanese sa stretli popri samite ASEAN v Kambodži, čo znamenalo dialóg na najvyššej úrovni medzi oboma krajinami pred nadchádzajúcim stretnutím lídrov. Čo je ešte dôležitejšie, čínsky prezident Si Ťin-pching sa stretol s Albanesom na okraj samitu G20 niekoľko dní po stretnutí Liho s Albanesom, čo znamenalo prvý dialóg na úrovni lídrov medzi oboma krajinami za posledné tri roky. Toto stretnutie nielenže znamenalo stabilizáciu austrálsko-čínskych vzťahov, ale zároveň stanovilo pozitívnu trajektóriu budúceho vývoja.

V mesiacoch nasledujúcich po stretnutí Albaneseho a Si sa diplomatická angažovanosť medzi Austráliou a Čínou stala častejšou. Druhé stretnutie ministrov obrany v tomto roku sa uskutočnilo pred stretnutím ministrov obrany ASEAN v Kambodži, krátko po stretnutí Albanese – Si. Približne mesiac po stretnutí Alabnese-Si znamenala Wongova návšteva Pekingu zásadný krok vpred pre austrálsko-čínske vzťahy, keďže viedla k obnoveniu zahraničného a strategického dialógu, ktorý bol v roku 2018 pozastavený. V spoločnom vyhlásení k dialógu sa potvrdilo, že “obe strany sa dohodli na zachovaní angažovanosti na vysokej úrovni a na začatí alebo obnovení dialógu” v rôznych oblastiach, od obchodu po zmenu klímy, čo signalizuje obnovenie záväzku k dvojstrannej spolupráci.

Anthony Albanese
Na snímke Anthony Albanese

Po Wongovej návšteve Pekingu sa začali objavovať ďalšie náznaky zlepšenia austrálsko-čínskych vzťahov. V januári 2023 sa námestník ministra obchodu Tim Ayres stretol s námestníkom čínskeho ministra obchodu Wangom Shouwenom na okraj Svetového ekonomického fóra v Davose, kde sa dohodli, že v nasledujúcich týždňoch zorganizujú virtuálne stretnutie najvyšších obchodných predstaviteľov. Tento vývoj je mimoriadne významný, keďže obchod bol v posledných rokoch hlavným zdrojom sporov v bilaterálnych vzťahoch. Okrem toho agentúry pre verejné zdravie oboch krajín tiež viedli virtuálny dialóg pred stretnutím obchodných predstaviteľov v Davose. Tento sled udalostí môže naznačovať, že čínsko-austrálske vzťahy sú na ceste k novej ére.

 

Rozdielne strategické úvahy

Pre Austráliu je jedným z hlavných motívov zlepšenia vzťahov s Čínou vyriešenie obchodných sporov s cieľom oživiť austrálske hospodárstvo. Takéto obchodné spory si vyžiadali miliardové straty v celom rade austrálskych priemyselných odvetví vrátane vína, uhlia, homárov a hovädzieho mäsa. Namiesto toho, aby sa s touto témou obrátil na neefektívny medzinárodný obchodný rámec, Albanese uprednostnil bilaterálne riešenie tejto otázky. Prisľúbil, že odstráni obchodné prekážky pre austrálske výrobky a je ochotný napraviť obchodné vzťahy s Čínou.

Napriek požiadavkám Albaneseho vlády na odstránenie ciel bol pokrok v tejto oblasti pomalý až do júla 2022, keď sa začalo rokovať o ukončení zákazu vývozu uhlia do Číny. Tento vývoj spolu s ďalšími naznačoval, že Albáncov diplomatický prístup prináša ovocie. V posledných mesiacoch sa napríklad postupne odstraňovali zákazy na austrálske výrobky, ako je uhlie, a očakáva sa, že sa odstránia aj clá na iné austrálske výrobky. Okrem toho sa má v najbližších týždňoch uskutočniť stretnutie ministrov obchodu, ktoré poskytne obom stranám príležitosť zaoberať sa otázkami súvisiacimi s obchodom.

Okrem obchodu poskytuje stabilizovaný vzťah s Čínou australskej vláde príležitosti na zdokonalenie spolupráce s Čínou v kľúčových oblastiach vzdelávania, cestovného ruchu a zmeny klímy. Napríklad v oblasti vzdelávania môže početná čínska populácia poskytnúť Austrálii obrovské množstvo talentov a finančných prostriedkov. Počet čínskych študentov na austrálskych vysokých školách klesá už dva roky po sebe. Napriek tomu sa očakáva, že stabilné vzťahy medzi oboma národmi s uvoľnením pandemických obmedzení oboch krajín prilákajú tento rok mnoho čínskych študentov. Podobne môže zlepšenie austrálsko-čínskych vzťahov podporiť austrálske hospodárstvo tým, že tento rok priláka viac čínskych turistov.

A čo je možno najdôležitejšie, pozitívne vzťahy s Čínou spolu s pravidelným dialógom môžu pomôcť zvládnuť konkurenciu medzi oboma národmi a zabezpečiť, aby neprerástla do zbytočného konfliktu. Stretnutie ministrov obrany v Singapure v júni 2022 to potvrdilo. Stretnutie umožnilo obom stranám otvorene diskutovať o naliehavých otázkach, ako napríklad o nebezpečnom zachytení austrálskeho lietadla čínskou stíhačkou. Mohlo by sa tak znížiť riziko nesprávneho posúdenia v kritických momentoch, čím by sa predišlo vzniku konfliktov.

Po druhé, Čína sa snaží zlepšiť svoje vzťahy s Austráliou v rámci svojho veľkého úsilia o zlepšenie svojho globálneho imidžu a odkloniť sa od svojej diplomacie “vlčieho bojovníka”. Cieľom tejto zmeny je napraviť poškodené vzťahy a posilniť spoluprácu s kľúčovými aktérmi vrátane Austrálie, Južnej Kórey a niekoľkých európskych krajín.

Napokon, domáce problémy Číny vrátane poklesu hospodárskeho rastu, zhoršujúcich sa demografických vyhliadok a prebiehajúcej pandémie COVID-19 prinútili Peking, aby svoje politické priority presunul dovnútra. V tejto súvislosti Čína zmiernila napätie s mnohými regionálnymi aktérmi, aby sa vyhla vytváraniu ďalších problémov v zahraničí. To Číne umožní riešiť naliehavé domáce problémy a udržať národný rozvoj, najmä hospodárstvo. Okrem toho Čína stabilizáciou vzťahov s Austráliou a ďalšími krajinami vytvorila priaznivé prostredie na opätovné zapojenie sa do globálneho spoločenstva a oživenie svojho hospodárstva prostredníctvom bilaterálnych hospodárskych iniciatív.

Celkovo je isté, že austrálsko-čínske vzťahy sú oveľa stabilnejšie ako pred rokom. Tento trend sa pravdepodobne udrží aj v prvej polovici roka 2023, keďže obe strany pokračujú v spolupráci a snažia sa riešiť sporné otázky. Mnohé existujúce spory týkajúce sa bezpečnosti, ľudských práv a ideologických otázok však zostávajú nevyriešené. Preto nebude prekvapujúce, ak tieto spory v budúcnosti spochybnia austrálsko-čínske vzťahy.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:38

 Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara postúpil na MS v japonskom Saitame do voľných jázd medzi elitnú 24-ku. Vo štvrtkovom krátkom programe si vytvoril nové osobné maximum 70,29 bodu a pred poslednými dvoma skupinami figuroval na priebežnom 12. mieste. Pre 16-ročného Hagaru je to životný úspech na svetovom šampionáte, vlani skončil na 26. priečke.

11:36

Kanadský spevák Bryan Adams je už druhý rok na celosvetovom turné So Happy It Hurts, s ktorým tento rok zavíta nielen do USA, Japonska, Singapuru, Thajska, Malajzie či Filipín, ale aj k nám na Slovensko. S koncertným programom sa predstaví v nedeľu 17. decembra v Tipos Aréne bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu.

11:14

Mesto Bratislava zdvihne ceny viacerých poplatkov. Bratislavský primátor Matúš Vallo to zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta.

11:12

Ruský minister obrany Sergej Šojgu odmietol počas televízneho rozhovoru odpovedať na otázku, kedy sa skončí vojna na Ukrajine.

11:09

Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com.

10:50

Izraelský parlament schválil prvý z viacerých zákonov kontroverznej justičnej reformy. Jej podoba vyvolala masové protesty kvôli obavám z obmedzovania demokracie.

10:36

Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku. V stredu večer na to upozornil bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

10:33

Pracujúcim seniorom zvyšuje Sociálna poisťovňa dôchodky za rok 2022. Dotkne sa to 156.782 ľudí, zvýšené dôchodky dostanú v apríli spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

10:14

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu.

10:03

Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla nomináciu Martina Klusa na kandidáta za člena Európskeho dvoru audítorov.

09:47

Spojené štáty sa nedomnievajú, že by bezprostredne hrozila invázia Číny na Taiwan. Sú však pripravené samosprávny ostrov brániť, uviedol predstaviteľ amerického ministerstva obrany.

09:39

Workshopy a rôzne experimenty ponúkne podujatie Kúzelná fyzika. Pre deti ho 24. marca popoludní organizuje Krajské osvetové stredisko v Nitre.

09:34

Mimoparlamentný Hlas-SD vyzval vládu, aby stiahla nomináciu M. Klusa za člena Európskeho dvoru audítorov.

09:32

Počet obyvateľov Kanady sa vlani zvýšil o viac než jeden milión, pričom väčšinu z tohto počtu tvorili prisťahovalci. Celkový počet obyvateľov v januári dosiahol 39.566.248.

09:22

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 7. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o návrhu zákona o dopravných prostriedkoch a prepravných prostriedkoch používaných na prepravu skaziteľných potravín.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Radcliffe a šejk Jassim predložia druhé ponuky na kúpu Manchestru United

0 icon

Manchester 23. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com Radcliffe je zakladateľ spoločnosti INEOS, ktorá pôsobí…

Kto pochybil? Hamran informoval o ôsmych zadržaných v dôležitom prípade, v skutočnosti ich bolo desať

0 icon

Bratislava 23. marca (TASR/HSP/Foto: TASR-Dano Veselský)   Dnes mal tlačovú konferenciu prezident policajného zboru Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko V kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich medzitým prepustila na slobodu. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Zatiaľ nikoho neobvinili. Vedenie polície o…

Čaká Avdejevku osud Artemovska?

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   V oblasti Avdejevky majú Rusi úspech. Dostali informáciu, že ich jednotky sa útokom dostali z oblasti Novobachmutovky až k diaľnici. Teraz sa snažia postupovať smerom na Novokalinovo. Obkľúčenie zo severnej časti Avdejevky sa teda rozširuje Má to zmysel: úzky koridor sa nedá napadnúť. Inak…

Žilinka: Návrh veľkej novely Trestného zákona má moju plnú podporu

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu. Uviedol to na sociálnej sieti "Návrh veľkej novely Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý je výsledkom zhody početných odborníkov, považujem za…

Ako to skutočne je? Podľa Blahu Naď dokonal svoj gigantický podvod

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Wikimedia)   Nemáme čím brániť vzdušný priestor, budeme však schopní zahnať každý torpédoborec v okolí Popradu! To je prvé, čo mi napadlo pri čítaní toho, čo dnes napísal Ľuboš Blaha. Tak som sa tomu prizrel bližšie. O čo ide? Jaroslav Naď je asi presvedčený, že…

Péter Szijjártó Američanom: ”Nepleťte sa do cudzích vecí!”

0 icon

Budapešť 23. marca 2023 (HSP/Remix/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa vyjadril k neustálemu zasahovaniu amerického ministerstva zahraničných vecí do záležitostí, do ktorých sa podľa neho nemá čo miešať, informuje Remix News Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu ostro zaútočil na americké ministerstvo…

Ruská ofenzíva sa začala: AFU má na výber – buď jeden kotol v Bachmute, alebo tri

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Svppressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   "Cholodnyj Jar" muži z 93. OMBr sú presvedčení, že Syrskij stiahol pancierovú päsť z Časov Jaru na iný smer a nechal ich napospas istej smrti. Situáciu analyzuje článok v ruských novinách Svobodnaja Pressa Situácia na smere Bachmut/Artemovsk sa rýchlo mení. Plukovník Čerevatyj, hovorca východnej…

Zádrhel Čaputovej tvrdenia

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: TASR–Martin Baumann)   "Konečne sa blíži čas , kedy ťa vyhodia s parlamentu a ja už budem len mojim deťom rozprávať že tam bol raz jeden bezvýznamný vysokoškolák, ktorý si urobil kariéru na vražde novinára a potom len útočil na GP Žilinku, aby kryl Špeciálneho…

Načo je kresťanskému voličovi dobré KDH

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Foto:TASR–Jaroslav Novák)   KDH je strana, ktorá sa prezentuje ako vyslovene kresťanská (nie je na Slovensku jediná, ale je najstaršia a aj najväčšia). Preto sa pozrime na to, aké benefity táto strana prináša kresťanskému voličovi Tak v prvom rade a to je pre kresťanského, veriaceho voliča veľmi…

Poslanci začínajú štvrtkové rokovanie sériou návrhov ministerstva dopravy

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 7. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o návrhu zákona o dopravných prostriedkoch a prepravných prostriedkoch používaných na prepravu skaziteľných potravín. Prevoz týchto potravín by mal byť podľa neho v budúcnosti možný iba v špecializovaných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali