Dialóg EÚ a Srbska o vstupe do únie je “klinicky mŕtvy” napriek snahe Lajčáka

Dialóg EÚ a Srbska o vstupe do únie je “klinicky mŕtvy” napriek snahe Lajčáka

Belehrad 1. septembra 2023 (HSP/b92/Foto:Pixabay)

 

Docent na Fakulte politických vied v Belehrade Stefan Surlić pre RTS uviedol, že euroskepticizmus je v Srbsku na vzostupe. Informuje spravodajský portál B92

srbsko belehrad
Ilustračné foto

Podľa profesora Stefana Surlića občania neveria, že sa ich krajiny niekedy stanú členmi EÚ, pretože si myslia, že existujú skryté podmienky, ktoré sa nedajú splniť. V prípade Srbska je takouto podmienkou normalizácia vzťahov s Prištinou a dialóg je podľa jeho slov v súčasnosti klinicky mŕtvy.

Reklama

Rok 2030 môže byť podľa neho realistický a zároveň ambiciózny, ako zdôraznil Charles Michel. Surlić tiež spomína, že Michelovo vyhlásenie ho prekvapilo, pretože pri termínoch je veľká zodpovednosť.

“Samozrejme, politici, najmä tí najvyšší v Bruseli, sa vyhýbali tomu, aby niečo také vyhlásili, keďže poznali metodiku, že plné členstvo si popri všetkých tých kritériách vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov. Z tohto dôvodu sme mali určité roky – dokonca Juncker raz vyhlásil, že ak Srbsko a Čierna Hora splnia všetky kritériá, reálny dátum by bol rok 2025,” zdôraznil Surlić.

Reklama

Podľa neho sa to v súčasnosti javí ako úplne nerealizovateľný scenár. Surlić tvrdí, že rok 2030 môže byť realistický a zároveň ambiciózny, ako zdôraznil Charles Michel.

“Dokonca by som dodal, že najoptimistickejší, pretože odborníci zaoberajúci sa prístupovým procesom do EÚ tvrdia, že podľa súčasnej metodiky trvá celý zložitý proces minimálne päť až sedem rokov,” povedal.

Bezprostredne po Michelovom vyhlásení vydala reakciu aj Európska komisia, ktorá sa od jeho hodnotení zdanlivo dištancovala a uviedla, že o tomto časovom horizonte vopred nekonzultovala.

“Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme stále diskutovali o určitom roku, pretože slúži ako orientačný bod, ktorý poskytuje procesu predvídateľnosť, ale samozrejme, mali by sme tento rok brať s rezervou. Z niekoľkých dôvodov. Po prvé, tí, ktorí dnes hovoria o tomto roku, už pravdepodobne v tom čase nebudú zastávať žiadnu politickú funkciu. Spomeňme si na Angelu Merkelovú, o ktorej sa predpokladalo, že do konca svojej politickej kariéry privedie krajiny západného Balkánu do EÚ. Ona je už vo významnom politickom dôchodku a západný Balkán má do EÚ ďaleko,” poznamenal Surlić.

Takže predchádzajúce posolstvá Junckera, teraz Michela, treba brať s rezervou, pretože pravdepodobne nebudú tými, ktorí budú zodpovední za plné členstvo krajín západného Balkánu v EÚ, zdôrazňuje Surlić.

Reklama

Hovorí, že nielen v Srbsku, ale aj v ostatných krajinách západného Balkánu rastie euroskepticizmus. Občania neveria, že sa ich krajiny niekedy stanú členmi EÚ, a myslia si, že existujú skryté podmienky, ktoré sa nedajú splniť, zdôrazňuje Surlić.

Zdôrazňuje však, že v súčasnosti je kľúčové, že politika rozširovania je zasadená do geopolitického kontextu.

“Európska únia, alebo aspoň všetci jej predstavitelia, sa zhodujú v tom, že nechcú importovať problémy a že Belehrad a Priština sa musia dohodnúť a dosiahnuť úplnú normalizáciu vzťahov skôr, ako sa začne hovoriť o členstve,” zdôrazňuje Surlić.

Podľa neho vojna na Ukrajine úplne zmenila politickú krajinu a atmosféru.

“Teraz, podobne ako v 90. rokoch a začiatkom roka 2000, by sa mohli prehliadnuť niektoré formálne kritériá a na oplátku by sa mohla ponúknuť jasnejšia perspektíva členstva západného Balkánu. Už to nie je len záujmom krajín západného Balkánu, ale aj záujmom členských štátov EÚ, aby bol európsky kontinent bezpečnejší,” zdôrazňuje Surlić.

Reklama

“Vidíme neustálu zmenu metodiky, ale tu sú pre Srbsko oveľa dôležitejšie politické podmienky, ktoré sa týkajú predovšetkým normalizácie vzťahov s Prištinou a zosúladenia so zahraničnou politikou EÚ. Konkrétne mám na mysli sankcie voči Rusku. Teraz je pozícia Srbska neutrálna. Odsúdilo agresiu na Ukrajine, ale neuvalilo sankcie na Rusko. Ak však skutočne hovoríme o budúcom členstve v EÚ, všetky krajiny vrátane Srbska sa budú musieť prispôsobiť zahraničnej politike,” povedal Surlić.

Či budú tieto sankcie platiť aj v čase vstupu do EÚ, je otvorená otázka, ale nepochybne budeme mať naďalej otvorený problém, pokiaľ ide o konečnú dohodu o normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, a bez nej nemôžeme hovoriť o žiadnej perspektíve plnohodnotného členstva Srbska v EÚ, zdôrazňuje Surlić.

O pokračovaní dialógu sa rokovalo na okraj strategického samitu v Blede. Sprostredkovateľ dialógu Miroslav Lajčak sa stretol s Albinom Kurtim a teraz pricestuje do Belehradu.

“V tejto chvíli je dialóg klinicky mŕtvy a Lajčak ako sprostredkovateľ sa už ktovie po koľký raz snaží oživiť dialóg novým kolom rokovaní alebo stretnutím na najvyššej úrovni v Bruseli, aby sa veci pohli z mŕtveho bodu,” konštatuje Surlić.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali