S deťmi v ohrození treba pracovať v ich rodinách, tvrdia odborníci

S deťmi v ohrození treba pracovať v ich rodinách, tvrdia odborníci

Bratislava 10. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Najlepšia pomoc dieťaťu je pomoc v jeho rodine, zhodujú sa odborníci. Spoločnosť Úsmev ako dar v stredu v Bratislave organizoval odbornú konferenciu Prínos konferenčného modelu práce s rodinou, ktorá je určená pre profesionálov, pracujúcich s ohrozenými deťmi, mladými ľuďmi a ich rodinami

Na snímke riaditeľ neziskovej organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško

“Rodinám treba pomáhať, aby im deti neodobrali, alebo aby sa k nim mohli vrátiť,” povedal na tlačovom brífingu ku konferencii predseda spoločnosti Úsmev ako dar Jozef Mikloško. Tá sa venuje deťom v detských domovoch, ktoré sa od tohto roka nazývajú centrami pre deti a rodiny. Tiež rodinám v ohrození, aby ich deti nemuseli odísť do týchto centier, mladým dospelým po odchode z detských domovov či príprave náhradných rodín.

Reklama

Jedným zo spôsobov práce s rodinou, aby dieťa nemuselo ísť do detského domova, je model stretnutí rodinného kruhu (SRK), ktorý Úsmev ako dar zaviedol do praxe aj na Slovensku. Jeho cieľom je mobilizovať a aktivizovať širokú rodinu a prirodzenú podpornú sieť okolo dieťaťa a zapojiť ich do hľadania najlepšieho riešenia pre dieťa v ohrození.

“Všetky európske štáty podpísali Deklaráciu práv dieťaťa a niekedy je pre jeho dobro odlúčenie od rodiny nevyhnutné, ale pri tomto novom spôsobe práce môžu profesionáli, teda sociálni pracovníci, a rodina spolupracovať na dobre dieťaťa,” uviedol implementátor a hlavný metodik SRK pre Európu Rob van Pagée. Model SRK, pochádzajúci z Nového Zélandu, sa od roku 1989 rozšíril po mnohých krajinách a na Slovensku sa za 12 rokov konalo 180 stretnutí rodinného kruhu. Ich úspešnosť je viac ako 92 percent.

Reklama

“Skôr, ako by mal zasiahnuť sociálny pracovník, tento nástroj dáva veľkú právomoc práve širšej rodine. Členovia rodiny sa vždy potešia, keď sa niekto zaujíma o ich názory. Často vedia, ako riešiť situáciu, avšak cítia sa trochu odstrčení, alebo sa hanbia a majú pocit viny, že v rodine došlo k problémom. SRK im umožní, aby sa vyjadrili, a aby spoločne hľadali riešenie,” hovorí koordinátor SRK na Slovensku Stanislav Kret. Rodina sa podľa neho mobilizuje už počas prípravy stretnutia a môže sa stať, že sa vďaka tomu stretnú príbuzní, ktorí sa nevideli roky. Na konci stretnutia predstavia konkrétny plan, ktorý ich motivuje a zaväzuje. “Keď dáme rodinným príslušníkom zodpovednosť za deti, veľmi často ju využijú. Keď ich odsúvame nabok, sami sa o slovo neprihlásia,” tvrdí Kret. Aj deti sa podľa neho tešia, že sa stretnú s celou širokou rodinou. Vidia, koľko ľudí prišlo kvôli nim a pozitívne vnímajú, že o nich nebudú rozhodovať cudzí.

O potrebe práce v rodinách vypovedá aj fakt, že siroty tvoria menej ako dve percentá detí v detských domovoch na Slovensku. “Judikatúra Európskeho súdu hovorí, že deti môžu byť odňaté biologickým rodičom len zo závažných dôvodov a ak k tomu má dôjsť, rodine treba poskytnúť pomoc prostredníctvom preventívnych podporných opatrení. Ak sú deti naozaj v ohrození, riešenia sa majú hľadať najprv v širšej biologickej rodine. Ďalšie opatrenia majú smerovať k tomu, aby deti boli neskôr znovu s vlastnými rodičmi,” priblížila zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková, ktorá sa dlhodobo venuje prípadom detí odobratých ich rodinám bez závažného dôvodu v mnohých členských štátoch Rady Európy.

O dôležitosti rodiny pre Slovákov svedčia aj výsledky výskumu slovenského sociologického ústavu z roku 2018, podľa ktorého 91 percent z nich považuje rodinu za najdôležitejšiu hodnotu.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali