Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)
Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v USA chytá každej slamky s cieľom presmerovať pozornosť z totálneho úpadku americkej demokracie na zástupnú tému mizerného divadelného predstavenia, ktoré sa v nedeľu chystá zahrať trápna figúrka západnej propagandy a maskot ruských liberálov – Alexej Navaľnyj

Putin slabne, Rusi sú nespokojní a z Nemecka prichádza do Moskvy „rozbuška“ – Alexej Navaľnyj, konšpiruje liberálno-korporátny denník SME. Aj keď ide o evidentný hoax kombinovaný so zbožným želaním, ktoré je otcom myšlienky, faktom je, že Nemci majú historické skúsenosti so zasielaním „rozbušiek“ do Ruska. Podobnou „rozbuškou“ bol napríklad istý Vladimír Iľjič Lenin, ktorého nemecký generálny štáb vyexpedoval do Ruska v zapečatenom vagóne v apríli 1917. V tom čase bola Kerenského liberálna vláda naozaj veľmi slabá a Rusi boli skutočne krajne nespokojní, takže leninská „rozbuška“ splnila svoj účel a rozpútala rozvrat Ruska, čo bolo cieľom nemeckého generálneho štábu.
Otázne je, čo motivuje autorov hoaxu o slabosti Putina k tomu, aby takto primitívne konšpirovali o nespokojnosti dnešných Rusov. Marginálna liberálna piata kolóna v Rusku vzbudzuje skôr pobavený úsmev než rešpekt. Trápne divadlo s údajným novičokom v Navaľného spodkoch je zdrojom zábavy, ktorá už Rusov unavuje.
Západ síce investuje do svojich agentov v Rusku nemalé peniaze, ale výsledok je na zaplakanie. Nulové výsledky snahy o destabilizáciu situácie v Moskve boli tiež dôvodom, prečo sa západné tajné služby uchýlili k inscenácii údajnej otravy Navaľného.
Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin prednedávnom poskytol informáciu o tom, že v jednej z krajín NATO (nešlo o Nemecko) sa už pred rokom diskutovalo na úrovni tajných služieb aliancie o tom, že protestné hnutie v Rusku upadá a ak nemá úplne zbankrotovať, bude potrebná „sakrálna obeť“, pričom najvhodnejšou obeťou by bol niekto z opozície.
Výsledok tragikomickej frašky s Navaľným ukazuje, že pôvodný scenár sa opäť vymkol z rúk a nepriniesol očakávaný výsledok. Nakoľko živý Navaľnyj je pre jeho západných chlebodarcov užitočný asi rovnako, ako je užitočný dáždnik v ponorke, ďalší pokus o jeho „sakralizáciu“ sa musí logicky odohrať v Rusku. V Nemecku by to nemalo patričný efekt. Dá sa preto oprávnene predpokladať, že umiestnenie Navaľného v cele nápravno-výchovného zariadenia bude v dohľadnom čase asi tým najlepším, čo sa mu môže prihodiť, ak chce zostať nažive. Zvlášť ak je dobre známe, že dôvodov pre pobyt Navaľného vo väzenskej cele je viac než dosť, a nie sú to nielen zlodejstvá a sprenevera, ale hlavne vlastizrada, o ktorej v Rusku iba málokto pochybuje.
Gabriel Gačko