Chmelár od tohto týždňa prednáša študentom predmety ako dejiny štátu a práva alebo dejiny verejnej správy. Jeho nástup na uvedený post vysvetlila rektorka Lucia Kurilovská Denníku N nasledovne: „Docent Chmelár z týchto predmetov habilitoval a má dizertačnú skúšku, preto sme ho angažovali. Informáciu o výberovom konaní sme zverejnili v novinách, na spomenuté miesto sa prihlásil iba docent Chmelár.“
Denník pripomenul, že Chmelár je často citovaný médiami ako politický analytik, pravidelne vystupuje napríklad na TA3. Denník dodáva, že Chmelára citujú aj weby, ktoré sú Denníkom N a ďalšími Fake news webmi označované za dezinformačné. Svoje tvrdenia novinár Denníka N vysvetlil tým, že Chmelár je ich obľúbencom najmä preto, „že zastáva postoje, ktoré im vyhovujú – dlhodobo spochybňuje prezidenta Andreja Kisku, prácu niektorých tradičných médií alebo aktivistu Juraja Smatanu, ktorý upozorňuje na šírenie proruskej propagandy.“
Proamerický Denník N samozrejme pri spojitosti s Chmelárom nevynechal ani Hlavné správy, ktoré označil za prokremeľský web.
Odbornosť a vedecká kvalifikácia, nie politické názory
Na spôsob informovania fake newsového Denníka N o nástupe na nový post reagoval aj samotný Chmelár. „Chcel by som sa srdečne poďakovať kolektívu denníka N za ich láskavú a žičlivú pozornosť, s akou ma privítali na novom pracovisku. Chápem to ako výraz ich úprimného záujmu o moje kvality, ako vrúcne blahoželanie, priateľský pozdrav, dojatie a radosť z mojej práce. Len vrodený ostych im zabránil spýtať sa, kam mi môžu doručiť kvetinové a vecné dary ako poďakovanie za doterajšiu plodnú spoluprácu a rozvoj vzájomných vzťahov,“ poďakoval sa ironicky v úvode svojho vyjadrenia.
Následne vážne ozrejmil: “Predpoludním mi volala mierne vystresovaná rektorka Akadémie Policajného zboru SR docentka Kurilovská a oznámila mi, že jej volali z denníka N a kládli jej veľa otázok (evidentne im veľmi záležalo na tom, aby zistili moje nové pôsobisko, lebo najprv volali na tlačový odbor ministerstva vnútra). Pýtali sa jej, či je pravda, že prednášam na akadémii, odkedy tam prednášam, prečo tam prednášam, čo prednášam, či mám na to kvalifikáciu, či som prešiel výberovým konaním a kto ďalší sa prihlásil na výberové konanie.”
„Pani rektorka je veľmi milá žena, preto im na všetky otázky ochotne odpovedala. To však nestačilo. Nasledovali otázky, či jej nevadí, že ma citujú dezinformačné weby, že spochybňujem prezidenta Kisku, prácu niektorých médií a aktivistu Juraja Smatanu. Na to ich už pani rektorka chrániac nezávislosť svojej alma mater poučila, že na akademickej pôde sa posudzuje odbornosť a vedecká kvalifikácia, nie politické názory,“ vysvetlil Chmelár. „Vždy sa skôr pozerám na akademické predpoklady dotyčného človeka než na nejaké politické pozadie,“ zverejnil Denník N vyjadrenie Kurilovskej.
Chmelár zároveň poukázal na ďalšiu zaujímavú skutočnosť. Pýta sa, či takýto záujem prejavili z denník N aj o iných odborníkov z praxe. Konkrétne, či si zisťovali, či je ich kmeňová autorka, sociologička Iveta Radičová dostatočne kvalifikovaná na post dekanky Fakulty masmédií PEVŠ, odkedy sa z nej stala odborníčka na médiá a čo z tejto oblasti publikovala. „Zdôrazňujem: toto nie je útok na profesorku Radičovú, ale výsmech praktikám denníka N,“ dodal Chmelár.
Neonormalizačné praktiky
Analytik tiež ozrejmil aj ďalšiu stránku spôsobu informovania Denníka N. Uplynulú nedeľu totiž označil tieto noviny v televízii TA3 za „hradný denník“. V tejto súvislosti s humorom dodal, že odpočítaval dni, kedy sa N-ko za to nejako pomstí.
„Toto však už nie je len prvoplánové a hlúpe. Toto sú naozaj neonormalizačné praktiky kádrovania a diskreditácie oživujúce metódy bývalého režimu. Keby to bol aspoň nejaký inteligentný útok, ale je to len tupé, hlúpe špinenie, hlúpe a obmedzené rovnako ako metódy okresných aparátčikov zo sedemdesiatych rokov. A nie náhodou práve títo ľudia oživili totalitárny slovník o zradcoch, kolaborantoch a verejných nepriateľoch. Niet dôvod vážiť si ich tak ako oni nerešpektujú vás. Majú síce plné ústa o zjednocovaní spoločnosti, ale v skutočnosti chcú len odstrániť nepohodlných ľudí a umlčať nepohodlné názory,“ upozornil.
„Priatelia, nebojte sa. Nenechajte sa zastrašiť. Je nás čoraz viac, ktorí sa nedáme zmanipulovať ani extrémizmom, ani touto bezduchou propagandou. Áno, neraz je to nepríjemné, ale ak nezídete z cesty, ak budete trpezlivo a logicky vysvetľovať veci, ak sa nedáte zmiasť, že čierna je zelená a ľad je horúci, môžu vás pošpiniť, ale pravdu neumlčia. Lebo ak sa mýlim, tak sa mýlili všetci, ktorí za ňu bojovali. Ak sa mýlim, tak sa mýlia naše dejiny. Ak sa mýlim, tak sa mýli naša kultúra stojaca na týchto hodnotách. Nehaňte novinárov. Toto nie sú novinári. To sú len štváči a najatí žoldnieri informačnej vojny. Dejiny s nimi urobia to, čo s každým malým a nízkym zlom: zabudnú na nich,“ vyzval na záver Chmelár.