Denník, ktorý sa po Noriberskom procese stratil

Denník, ktorý sa po Noriberskom procese stratil

Nemecko/USA 26. apríla (HSP/Foto:AP/gstatic.com)

 

Samotný denník zachytáva udalosti od jari 1936 až do zimy roku 1944

Aj napriek tomu, že od ukončenia II. svetovej vojny a smrti takmer všetkých jej najdôležitejších protagonistov ubehlo už takmer 59 rokov, neustále sa objavujú nielen nové fakty, ale aj dokumenty či predmety patriace niektorému z pohlavárov. Práve vďaka nim sa historici, ale aj verejnosť neustále dozvedajú nové informácie, čím vzniká ucelenejší pohľad na mnohé udalosti a skutočnosti.

Reklama
Na snímke Alfred Rosenberg

Ešte v roku 1999 sa začal Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zaoberať stratenými denníkmi  niekdajšieho ríšskeho ministra Alfreda Rosenberga. V druhej polovici minulého roka sa k nim americká vláda dostala. Jeho osobná písomná pozostalosť v podobe spomínaného denníka bola dlhé roky považovaná za stratenú.

Alfred Rosenberg sa narodil 12. januára 1893 v estónskom Talinne. Bol Hitlerovým dôverníkom a vplyvným nacistickým ideológom. Najmä ak šlo o rasové otázky. Až do roku 1942, keď sa stal ríšskym ministrom pre okupované východné územia, bol editorom nacistického denníka. No tiež viedol zahraničné oddelenie strany.

Reklama

Samotný denník zachytáva udalosti od jari 1936 až do zimy roku 1944. Pozoruhodné je, že Rosenberg si svoje záznamy nepísal do jedného zošita, ale na druhú stranu oficiálnych hlavičkových papierov či dokonca na stránky vytrhnuté z kníh. Nájdených 400 strán denníka dalo historikom možnosť ešte podrobnejšie spoznať plán Nemecka na okupáciu Sovietskeho zväzu, vyvražďovanie Židov a ďalšie udalosti. Zo zápiskov sa dozvedáme o založení organizácie na systematické rabovanie, neskôr dokonca využívanie opusteného židovského majetku – Einsatzstab Reichleiter Rosenberg v roku 1940. Ale aj o vnútornom napätí, ktoré vo vnútri najvyššej vojenskej elity zavládlo po lete Rudolfa Hessa do Británie v roku 1941.

Počas Norimberského procesu práve zápisky z jeho denníka poslúžili ako hlavný dôkazový materiál, na základe ktorého ho odsúdili za zločiny proti ľudskosti. Patril k desiatim pohlavárom, ktorých odsúdili na trest smrti obesením. Rozsudok bol vykonaný v roku 1946. Po procese sa denník stratil. Celé roky však podozrievali vtedajšieho prokurátora Roberta Kepnera. Ten mal údajne Rosenbergove zápisky po procese prepašovať do USA. Práve vďaka Kepnerovi uzreli svetlo sveta protokoly z Wannsee, kde sa v roku 1942 konala konferencia o konečnom riešení.

Aj napriek tomu, že sa ani jeden záznam z denníka po Norimberskom procese nikde neobjavil, Kepner ich použil vo svojej monografii, keď z nich citoval. O desať rokov po Rosenbergovej smrti v roku 1956 dokonca jeden nemecký historik publikoval časť záznamov zachytávajúcich obdobie rokov 1939 až 1940.

Spor o písomnú pozostalosť po Alfredovi Rosenbergovi, ktorú Kepner získal trval desať rokov. A to od roku 1993, keď zomrel vo veku 93 rokov, až do roku 2003 medzi viacerými stranami. A to medzi jeho deťmi, správcom pozostalosti, bývalým tajomníkom a dokonca aj Múzeom holokaustu. Napokon však došlo k dohode a písomnú pozostalosť odovzdali múzeu, ktoré dokázalo zhromaždiť už viac ako 150-tisíc dokumentov po Rosenbergovi.

Hoci médiá o tomto denníku informovali už skôr, komplexná analýza denníka v kontexte s historickými udalosťami zatiaľ vydaná nebola.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali