Demokrati prepadli vo voľbách. Obama bude závislý od republikánov

Washington 6. novembra 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Baracka Obamu čakajú neľahké posledné dva roky úradovania v Bielom dome

Americkí republikáni získali v utorkových voľbách kontrolu nad federálnym Senátom, posilnili svoju väčšinu v Snemovni reprezentantov a získali guvernérske kreslá v tradičných baštách demokratov i v štátoch kľúčových pre prezidentské voľby v roku 2016.

Na snímke vodca republikánov v Senáte Mitch McConnell

Väčšinu v Snemovni reprezentantov demokrati stratili už v roku 2014. Republikánska strana teraz svoju dominanciu v tejto komore amerického Kongresu ešte upevnila. V 435-člennej snemovni bude mať najmenej 242, ale možno až 249 kresiel (oproti doterajším 233), čo je najväčší počet za vyše 60 rokov.

V dôsledku utorkových volieb však Obama bude musieť po prvý raz od nástupu do funkcie počítať aj s opozične naladeným Senátom, v ktorom budú mať republikáni minimálne 52 zo 100 kresiel. Doteraz mali demokrati 53 senátorov a republikáni 45.

 

Obama sa po voľbách zaviazal, že s republikánmi vytvoria “silu dobra”

Prezident USA Barack Obama v stredu vyhlásil, že podľa jeho názoru môže mať plodný a prínosný vzťah s Mitchom McConnellom, novým lídrom republikánskej väčšiny v Senáte po tom, čo jeho strana dosiahla veľké víťazstvá v utorkových voľbách v krajine.

Na snímke americký prezident Barack Obama

Obama dodal, že McConnell bol voči nemu vždy priamočiary a úprimný a nikdy nedal sľub, ak ho nemohol aj splniť. Prezident tiež podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásil, že bude tráviť viac času s republikánskymi lídrami amerického Kongresu.

Obama a líder republikánskej väčšiny v Senáte McConnell sa v stredu spoločne zaviazali, že sa pokúsia premeniť názorovo rozdelené politické vedenie krajiny na silu dobra, a nie na chronicky nečinnú silu. Vyhlásenia prezidenta-demokrata nasledovali deň po tom, čo republikáni dosiahli obrovské úspechy vo voľbách a ovládli Snemovňu reprezentantov aj Senát. Obaja lídri však varovali i pred prípadnými politickými zápasmi “kto z koho”, napísala agentúra AP.

Obama na tlačovej konferencii v Bielom dome v stredu vyhlásil, že prijal odkaz amerických voličov, ktorí v utorkových voľbách dali republikánom moc v Senáte a posilnili ich väčšinu v Snemovni reprezentantov – teda jasne odmietli prezidentov spôsob riadenia štátu.

“Niet pochýb, že republikáni mali príjemnú noc,” povedal prezident v Bielom dome.

Obama uviedol, že sa už teší na nápady republikánov, ako spoločne vládnuť, pričom uviedol oblasť výstavby ciest, mostov a ďalších zariadení ako jednu zo sfér, ktorá je ideálna na spoluprácu. Ďalšou je podľa neho obchodné odvetvie.

Utorkové voľby dodali republikánom silu pred prezidentskými voľbami v roku 2016, ktoré sa už stávajú stredobodom americkej politiky na nasledujúce dva roky. Otázkou teraz je, či Obama, demokrati v Kongrese a nové výrazné republikánske väčšiny v oboch komorách budú schopní pohnúť sa z mŕtveho bodu, na ktorom uviazlo hlavné mesto USA v posledných rokoch.

Z prisťahovalectva, ktoré bolo pokladané za oblasť možnej zhody, sa však stal už na začiatku zdroj napätia.

Obama vyhlásil, že ak Kongres nebude konať do konca roka, nariadi obmedzenie deportácií pracujúcich prisťahovalcov, žijúcich v krajine ilegálne.

Tento prísľub dal krátko po tom, čo líder republikánskej väčšiny v Senáte McConnell varoval prezidenta pred jednostranným konaním v záležitosti štátneho imigračného systému.

“Je to ako mávanie červeným súknom pred býkom, keď povie: ‘Páni, ak neurobíte to, čo chcem, urobím to sám,'” vyjadril sa McConnell na tlačovej konferencii v Kentucky, kde dosiahol znovuzvolenie.

McConnell vyhlásil, že sa v stredu s Obamom rozprával a že sa teší na to, ako budú spolu hľadať oblasti, kde sa môžu republikáni a demokrati dohodnúť – ako príklad uviedol obchodné dohody a prepracovanie daňových zákonov.

Okrem toho republikán upozornil, že Kongres bude pracovať na tom, aby boli zrušené časti zákona o zdravotníckej starostlivosti, ktorý je Obamovou srdcovou záležitosťou a úspechom v domácej politike.

 

Dohoda s Iránom o jadrovom programe je “otvorenou otázkou”

Americký prezident Barack Obama v stredu na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol, že je “otvorenou otázkou”, či sa medzinárodným vyjednávačom a Iránu poradí dosiahnuť dohodu o jadrovom programe Teheránu.

USA a ďalšie svetové veľmoci predostreli Teheránu rámcové návrhy, na základe ktorých by mohol pokryť svoje energetické potreby a súčasne preukázať, že nevyvíja jadrové zbrane, konštatoval americký prezident.

Rozhovory s Iránom označil Obama za “konštruktívne”, dodal však, že až v najbližších týždňoch sa ukáže, či je dohoda skutočne možná do stanoveného termínu 24. novembra.

“Či dokážu povedať áno tomu, čo by jasne bolo lepšie pre Irán, lepšie pre región a lepšie pre svet, je otvorenou otázkou,” citovala Obamu tlačová agentúra DPA. Prezident USA by podľa vlastných slov radšej nedosiahol žiadnu dohodu než zlú dohodu a o zrušení sankcií proti Iránu bude hovoriť s Kongresom až po tom, ako dohoda vznikne.

Obama dodal, že sankcie voči Iránu podnietili iránskych lídrov rokovať vážne. Konštatoval však, že niektorí členovia iránskej politickej elity majú stále výrazné protiamerické postoje, uviedla agentúra AP.

 

Obama požiada Kongres o nové povolenie použiť vojenskú silu proti IS

Prezident USA Barack Obama požiadal v stredu Kongres, aby s ním spolupracoval a schválil nové povolenie na použitie vojenskej sily proti organizácii Islamský štát (IS), ktoré nahradí pôvodné povolenie, odhlasované krátko po útokoch z 11. septembra 2001 proti Spojeným štátom.

Obama na tlačovej konferencii po zdrvujúcej porážke svojej Demokratickej strany v utorkových voľbách vyhlásil, že nové povolenie na použitie vojenskej sily je jednou z mála záležitostí, v ktorých bude žiadať Kongres o spoluprácu – ešte predtým, ako v januári začne zasadať nový Kongres. Prezident vysvetlil, že cieľom je aktualizovať povolenie prispôsobené boju proti medzinárodnej teroristickej sieti al-Káida, aby sa dalo lepšie uplatňovať v súčasnej misii proti extrémistom z IS v Iraku a Sýrii.

Rozhovory o tejto otázke sa začnú už v piatok, keď Obama podľa svojich slov bude kongresových lídrov na stretnutí v Oválnej pracovni informovať o boji proti IS. Obama dodal, že chce, aby sa proces vypracovávania nového povolenia začal už teraz, ale ukončia ho možno až na budúci rok, keď zasadne nový Kongres a aj Senát ovládnu republikáni.

“Som si istý, že to dokážeme,” vyjadril sa Obama, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Obama ďalej vyhlásil, že je “ešte príliš skoro” povedať, či USA a ich koalícia víťazia v boji proti extrémistom z IS v Iraku a Sýrii.

Donedávna Biely dom citoval povolenie Kongresu z roku 2001, ktoré umožňovalo viesť vojnu proti teroristom zodpovedným za útoky z 11. septembra a ktoré bolo aj právnym základom pre nálety proti IS v Sýrii. Obamova administratíva sa takisto odvolávala na žiadosť irackého lídra, aby USA zaútočili na tamojšie ciele IS, a túto žiadosť uvádzala ako oprávnenie na útoky v Iraku.

 

Obama je otvorený voči “zodpovedným” zmenám v zákone o zdravotnej starostlivosti

Republikánsky senátor Mitch McConnell, predpokladaný líder novej väčšiny v americkom Senáte, v stredu prisľúbil, že vládne úrady budú v nasledujúcich rokoch fungovať. Vyjadril sa tak 13 mesiacov po tom, čo jeho strana spôsobila zatvorenie vládnych úradov kvôli sporom okolo štátneho dlhu a rozpočtu.

Na snímke vodca republikánov v Senáte Mitch McConnell

Republikáni a demokrati sa vtedy v Kongrese USA nedokázali dohodnúť na podobe zákona o vládnych výdavkoch v novom fiškálnom roku. Vláda preto nemala peniaze na bežnú prevádzku svojich inštitúcií a tisíce štátnych zamestnancov muselo odísť na nútenú dovolenku, keďže platil núdzový režim.

“Vládne úrady nebudú zatvorené a nedôjde ani k nesplácaniu štátneho dlhu,” zaviazal sa McConnell na tlačovej konferencii vo svojom domovskom štáte Kentucky, z ktorej citovala agentúra DPA.

McConnell ďalej uviedol, že ráno mu zatelefonoval prezident Barack Obama a obaja politici sa dohodli, že budú spolupracovať na obchodných dohodách a na daňovej reforme.

Nový líder republikánskej väčšiny v Senáte však naznačil, že teraz, keď republikáni ovládajú obe komory Kongresu – Snemovňu reprezentantov aj Senát – začnú napádať časti Obamovho zákona o zdravotnej starostlivosti, “ktoré sú silne nepopulárne”.

Prezident Obama v stredu podľa agentúry Reuters vyhlásil, že je otvorený voči “zodpovedným” zmenám v jeho kľúčovom zákone o zdravotnej starostlivosti, ktoré prípadne navrhnú republikáni v Kongrese, ale neprijme také zmeny, ktoré jeho zdravotnícku reformu nazývanú ľudovo “Obamacare” podkopávajú či idú proti nej.

Obama upozornil, že nebude vôbec uvažovať o zrušení “povinnosti jednotlivca”, teda požiadavky, že zdravotné poistenie musí mať každý Američan. Podľa prezidenta je táto požiadavka nutná, aby sa zabezpečilo, že zdraví ľudia si budú platiť poistenie.

Republikáni v utorkových voľbách pripravili demokratov najmenej o sedem kresiel v Senáte – v Západnej Virgínii, Arkansase, Južnej Dakote, Colorade, Montane, Iowe a Severnej Karolíne. Teraz majú republikáni 52 kresiel v 100-člennom Senáte. Demokrati získali 44 kresiel, dve majú nezávislí a Louisiana bude voliť svojho senátora v druhom kole volieb 6. decembra.

Republikáni navyše vo voľbách posilnili svoju väčšinu v Snemovni reprezentantov a vyhrali aj voľby guvernéra v niektorých štátoch, ktoré boli doteraz v rukách demokratov, vrátane Obamovho domovského štátu Illinois.

 

Za Americkú Samou bude v Snemovni reprezentantov sedieť žena

Voliči v Americkej Samoe si za svoje územie do Snemovne reprezentantov v utorňajších voľbách zvolili prvýkrát ženu. Republikánka Aumua Amata Radewagenová porazila so 42 percentami dlhoročného ostrovného delegáta v americkej Snemovni reprezentantov Eni Faleomavaega, pre ktorého hlasovalo 31 percent oprávnených voličov. Informovala dnes agentúra AP.

Faleomavaega, ktorý v posledných rokoch trpí zdravotnými ťažkosťami, bol zástupcom územia v Snemovni reprezentantov od roku 1987. Tento rok sa uchádzal o zvolenie po 14.-krát. Porazený Faleomavaega zablahoželal víťazke, dcére prvého guvernéra Americkej Samoy Petra Tali Colemana, a ponúkol je asistenciu pri nástupe do funkcie vo Washingtone.

Zástupca Americkej Samoy má podobne ako delegáti z ostatných amerických “nezačlenených území” oprávnenia zhodné so zástupcami jednotlivých štátov USA, s výnimkou hlasovacieho práva.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ceny pohonných látok môžu znova mierne vzrásť

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ceny pohonných látok by mali v nasledujúcich dňoch mierne vzrásť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu ale predpokladáme, že ceny na pumpách by v ďalšom týždni mohli aj mierne vzrásť,“ povedala…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Na protest Trumpových priaznivcov prišlo niekoľko stoviek ľudí

0 icon

Washington 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)   Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu pred budovou Kapitolu, sídlom Kongresu USA vo Washingtone, na demonštrácii na podporu obžalovaných stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa. Na mieste bolo viac policajtov a novinárov než demonštrantov, informovala agentúra AFP Polícia tentoraz neriskovala, postavila bezpečnostný plot…

Kollár: Podporujem očistu spoločnosti, ale nech sa deje zákonne

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Hnutie Sme rodina podporuje vládny program očisty spoločnosti, ale musí sa to diať zákonným spôsobom. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Ak chce líder OĽANO Igor Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú…

Strana Spolu má snem o týždeň, Hipš hovorí o rozhodnutí spojiť sa s PS. Jeho protikandidát zo spájaním nesúhlasí. “Rokuje o parametroch zániku strany,” tvrdí Kollár

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Spolu má v sobotu (25. 9.) na svojom sneme v Bratislave voliť predsedu. Doterajší šéf Juraj Hipš sa nedávno vzdal funkcie, kandiduje opäť s víziou spájania sa s mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom (PS). Spájanie odmieta poslanec Miroslav Kollár, ktorý sa do…

Krúpa: Problém je,že sme s ľuďmi v zložkách pracovali ďalší rok a pol

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   To, čo vidíme, je výsledkom roka a pol vyšetrovaní, boja s korupciou a podvodmi a s ľuďmi, ktorí v týchto zložkách pôsobili aj počas minulej vládnej garnitúry. Problémom je, že sa s nimi pracovalo aj naďalej. Na margo aktuálneho diania v polícii a…

Pfizer odhalil nečakané vedľajšie účinky po tretej dávke svojej vakcíny

0 icon

Moskva 19. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Robert F. Bukaty)   Spoločnosť Pfizer predstavila nové štatistiky o vedľajších účinkoch po tretej dávke vakcíny, ktorú americká firma vyvinula spolu s nemeckou spoločnosťou BioNTech. Výskumu sa zúčastnilo 306 osôb a z uvedených dát vyplýva, že vedľajšie účinky po tretej dávke sa väčšinou podobali tým, ktoré…

Občania idú brániť Žilinku. Stretneme sa v pondelok 20. 9. od 9:30 hod. na Námestí SNP v Bratislave

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Screenshot YouTube)   Generálny prokurátor svojim prísnym dodržiavaním zákona a prijatím zákonných rozhodnutí zjavne stúpol na otlak mnohým ľuďom z politickej garnitúry, ktorá je teraz pri moci, hlavne OĽaNO. Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré vyzýva k jeho vypískaniu. Tomuto sa postavila občianska…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Robert Fico vyzýva na spoluprácu dvoch „sociálnych demokracií“. Slovákom nie je blízky liberalizmus, od ktorého sa Hlas nedokáže jasne dištancovať

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Predseda Smeru Robert Fico najnovšie vyzval stranu Hlas, aby s jeho stranou čo najskôr začala rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Fico verí, že v prípade spoločného postupu vo voľbách by mohli Hlas a Smer získať 35 až 40 percent hlasov…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali