Po 11 rokoch ničivej vojny bude Damask potrebovať zahraničnú pomoc pre obnovu krajiny v objeme prinajmenšom 250 miliard dolárov.
Členovia skupiny Priatelia Sýrie, kam v prvom rade patrí USA, Kanada a Británia, zmrazili 9,6 miliard dolárov sľúbenej pomoci, dokiaľ nedôjde k „politickému prechodu”, ktorý zbaví Bašára Asada moci. V americkom Kongrese zase navrhli zákon „Žiadna pomoc Asadovi”, ktorý zakazuje finančnú asistenciu oblastiam, ktoré kontroluje sýrska vláda. Tým sa uvoľnila cesta Pekingu.
Vzhľadom k tomu, že Sýria leží na križovatke Eurázie, Afriky a Blízkeho východu, má pre čínsku novú hodvábnu cestu strategický význam. Okrem toho rekonštrukcia Sýrie odpovedá i bezpečnostným záujmom Pekingu. V Sýrii na strane radikálov bojuje asi 5 000 Ujgurov, ktorí neskôr môžu spôsobiť problémy v čínskej provincii Sin-ťiang. Peking preto možno chce zahájiť rekonštrukčné práce na severozápade Sýrie, aby ich pripravil o útočisko.
V auguste minulého roku sa v Damasku konal prvý veľtrh od začiatku občianskej vojny v roku 2011. Zúčastnili sa ho investori a podnikatelia z Číny, Ruska a Iránu. Čínska delegácia vlani tiež navštívila Homs a Damask. Ďalšie akcie sa konali i v Pekingu. Za uplynulý rok sýrsko-čínske vyjednávania priniesli rekonštrukčné dohody v hodnote 2 miliard dolárov a už dnes 80 % sýrskeho exportu smeruje do Číny.
„Čínsky veľkolepý vstup do Sýrie umožní Asadovi rozvíjať územia, ktoré priamo kontroluje, zatiaľ čo periférie bude ležať v troskách,” uvádza sa v článku. „Čína verí, že Asad a jeho podporovatelia v Rusku a Iráne najlepšie dopomôžu Pekingu dosiahnuť strategických cieľov v Sýrii: boj proti terorizmu a záruku, že sa k moci nedostane prozápadná vláda alebo islamisti,” konštatuje Defense One.