Debata o návrhu nového tlačového zákona mala prekvapivý záver: Kto to zapríčinil?

Debata o návrhu nového tlačového zákona mala prekvapivý záver: Kto to zapríčinil?

Bratislava 22. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Ďalšia zo slniečkových diskusií v štýle „svoji svojim“ mala nečakané ukončenie: na rozdiel od bežných zvyklostí hostia z publika nedostali možnosť sa vyjadriť. Dá sa iba hádať: bola príčinou neočakávaná účasť „proslovenských“ novinárov?

Na snímke poslankyňa NR SR za stranu OĽaNO Natália Milanová

Vo štvrtok večer sa v bratislavskej reštaurácii Pulitzer konala diskusia poslankyne NR SR za hnutie OĽaNO Natálie Milanovej a jej hostí na tému „Je nutné meniť tlačový zákon?“. Čoskoro sa totiž bude v parlamente schvaľovať novela zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve (tlačový zákon), ktorej autormi sú Dušan Jarjabek a Miroslav Číž zo strany Smer-SD. Jarjabek a Číž chcú znovu do zákona zaviesť právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008.

Reklama

Mainstreamovým médiám novela zákona veľmi prekáža, tak veľmi, že hovoria dokonca o terore, konci pluralitného mediálneho priestoru a podobne. Odňatie práva na beztrestné šírenie klamstiev a urážok by totiž mohlo novinárom výrazne obmedziť možnosti mediálneho lynčovania nepohodlných osôb, a to sa niekomu nepáči.

Debaty sa popri organizátorke Natálii Milanovej zúčastnili poslanec NR SR Miroslav Číž, predseda predstavenstva Asociácie vydavateľov tlače Alexej Fulmek, predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský a právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec. Neboli pozvaní zástupcovia ostatných novinárskych organizácií a okrem Miroslava Číža ani nikto ďalší, kto by reprezentoval iný ako „slniečkový“ názor. K vyváženosti diskusie „výrazne prispel“ moderátor Branislav Dobšinský, ktorý Čížovi, atakovanému zo všetkých strán, skočil veľmi nevkusným spôsobom do reči snáď stokrát.

Reklama

Na akciu sa však predsa len dostavili aj ľudia s iným pohľadom na veci: redaktor Hlavných správ a bývalá poslankyňa NR SR Eva Zelenayová, šéfredaktorka mesačníka politických väzňov Svedectvo. Ich komentovanie niektorých sporných výrokov diskutujúcich si moderátor Dobšinský všimol a ocenil aj poznámkou o „určitej atmosfére, ktorú prítomní vytvorili“. A na prekvapenie prítomných ukončil akciu bez toho, aby dostali slovo aj ľudia z publika – možno iba hádať, čo ho viedlo k takémuto nezvyčajnému kroku…

Rozhodnutie Natálie Milanovej (ktorú prišla do publika podporiť aj časť poslaneckého klubu hnutia OĽaNO, na čele so samotným šéfom strany) usporiadať takúto diskusiu nebolo náhodné – mala k tomu aj osobné dôvody. Jej manžel, novinár Lukáš Milan totiž kedysi napísal nepravdivé veci o medzičasom už zosnulom bývalom predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD) a bol za to aj súdne stíhaný. Vec sa akosi odložila, ale pred mesiacom sa v tom začalo opäť konať a Milanovi znova hrozí päťročné väzenie (zdroj: medialne.etrend.sk).

Mimochodom, je to zvláštne: sprísnený zákon by logicky najviac mal byť tŕňom v oku tých, ktorí ho mienia najviac porušovať a zneužívať a človek by povedal, že najviac by sa ho mali báť tie médiá, ktoré sú najviac obviňované z toho, že šíria „hoaxy a dezinformácie“ (po slovensky jednoducho, že neustále klamú, že to je ich hlavné zivobytie a jediná vášeň, priam zmysel ich existencie), teda tzv. alternatívne médiá. Lenže, čuduj sa svete, je to presne naopak: alternatívci sa z novely zákona dokonca tešia, zatiaľ čo hrozba väčších postihov za mediálne klamstvá, urážky a ohováranie najviac prekáža tzv. demokratickým médiám. Vedel by niekto túto zvláštnosť vysvetliť?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali