Podľa nich sa totiž ekonomika eurozóny na základe posledných tvrdých dát postupne stabilizuje, čo by sa onedlho mohlo premietnuť aj do vývoja slovenskej ekonomiky. Práve ten bol pritom jednou z tém stredajšieho rokovania vládneho kabinetu, ktoré sa netradične na pozvanie guvernéra Petra Kažimíra konalo v sídle centrálnej banky.
Zmeny v ekonomike eurozóny sa pritom s určitým fázovým posunom podľa Kažimíra premietajú do nášho hospodárstva. „Z toho vyplýva opatrný optimizmus, že tieto čísla sa s odstupom niekoľkých mesiacov prejavia aj na výkone slovenskej ekonomiky,“ povedal v stredu po rokovaní vlády v sídle NBS jej guvernér Peter Kažimír.
Zo strednodobého hľadiska pritom slovenská ekonomika podľa neho čelí viacerým rizikám a výzvam. Tie podľa guvernéra spočívajú najmä v zastaranosti niektorých druhov priemyslu. Na jednej strane sa totiž ukazuje veľmi dobrá schopnosť vyvážať výrobky automobilového priemyslu, na druhej strane stoja „staré“ odvetvia priemyslu, ktoré majú problémy aj s produktivitou práce. Podľa guvernéra je to aj dôsledkom nedostatočných investícií do nových technológií a inovácií. „To sú problémy, ktorým budeme v blízkom období čeliť,“ dodal.
Predseda vlády Peter Pellegrini na margo hospodárskej výkonnosti Slovenska pripomenul nedávne potvrdenie ratingu agentúrou Standard & Poor‘s. Rovnako ako ďalšie ratingové agentúry z „veľkej trojky“ tak podľa neho hodnotila ekonomický vývoj na Slovensku v druhej polovici minulého roka pozitívne. Guvernér NBS pritom ministrov okrem hospodárskeho vývoja informoval aj o situácii týkajúcej sa slovenského menového zlata, o iniciatívach v oblasti zvyšovania finančnej gramotnosti, či o stabilite bankového sektora a vývoji zadlženosti slovenských domácností.